Навіщо під час війни потрібна «Кримська платформа»

Сьогодні у Києві відбувається другий саміт «Кримської платформи». Через повномасштабну війну з РФ він проводится в онлайн-форматі. Цього року «Кримська платформа» стала справді глобальною, а її географія розширилася.

У ній беруть участь близько 60 країн та міжнародних організацій, серед яких близько 40 осіб на рівні президентів та прем'єр-міністрів.

До столиці України вже приїхав президент Польщі Анджей Дуда, а Генсек НАТО Єнс Столтенберг, канцлер ФРН Олаф Шольц, прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо та глава уряду Японії Фуміо Кісіда беруть участь онлайн. Генсек Ради Європи Марія Пейчинович-Буріч виступить на саміті «Кримської платформи». Вона розповість про підтримку, яку організація надає Україні, і, зокрема, торкнеться проблем із правами людини у Криму.

Навіть під час війни треба думати про звільнення Криму

Перший заступник глави МЗС України Еміне Джапарова повідомила, що під час саміту планують обговорити роль тимчасово окупованого Криму не лише у війні РФ проти України, а й у підриві безпеки в Азово-Чорноморському регіоні та провокуванні Росією глобальної продовольчої кризи.

Також обговорюватиметься спільна реакція України та світу на грубі порушення росіянами прав людини на півострові, які після 24 лютого лише збільшилися. І посилення політики невизнання російської анексії Криму. Також у фокусі саміту буде використання Росією тимчасово окупованого Криму для повномасштабного вторгнення до України.

Як зазначив глава МЗС України Дмитро Кулеба, рішення провести другий саміт «Кримської платформи» навіть під час війни є принциповим.

- Ми хочемо надіслати дуже чіткий сигнал: навіть якщо, теоретично, ворог знову стоятиме під Києвом, ми все одно плануватимемо деокупацію Криму. Дуже важливо зрозуміти: хоч би як було складно, ми завжди повинні думати стратегічно – настане час, коли ми деокупуємо свої території. І саміт «Кримської платформи» – це сигнал саме про це, – наголосив міністр.

Йдеться про повагу до кордонів

Напередодні саміту Кулеба також зазначив, що цей формат – не лише про Крим, але "загалом про справедливість, міжнародне право, повагу до кордонів та дотримання принципу територіальної цілісності".

Нагадаємо, що «Кримську платформу» було створено рік тому з метою консолідації міжнародних зусиль для деокупації Криму, захисту прав та свобод населення півострова, а також для посилення безпеки в Європі та на глобальному рівні.

Перший, установчий, саміт «Кримської платформи» пройшов 23 серпня 2021 року в Києві. Він став переговорним майданчиком України щодо деокупації Криму. У ньому взяли участь представники 47 держав та міжнародних організацій, які схвалили спільне міждержавне рішення про те, як діяти для припинення анексії та повернення Криму.

Його учасники ухвалили декларацію, в якій засудили порушення прав людини в Криму, мілітаризацію півострова, перешкоджання судноплавству через Керченську протоку, зміну демографічної структури півострова шляхом переселення громадян РФ до Криму.

Також держави-учасниці саміту домовилися створити "Міжнародну Кримську платформу як консультативний та координаційний формат з метою мирного припинення тимчасової окупації".

 

Думка експерта

Вадим Карасьов, політолог:

– Проведення «платформи» – це дуже важливий тактичний і навіть стратегічний момент. По-перше, він показує, що Україна реально розглядає деокупацію Криму, про що свідчать і військові дії на півдні. Наша мета – відновлення територій зразка 1991 року, і Україна не здаватиметься. Спочатку Херсон, а потім – Крим. Саміт також дещо підбадьорює Захід, де спостерігається певна втома від війни в Україні. Тому цей саміт наразі набуває не лише дипломатичного змісту, а сьогодні це вже військово-стратегічний захід. Це дуже важливе зміщення пріоритетів та стратегічних акцентів.

Руслан Бортник, політолог:

- Проведення «Кримської платформи» важливе для України з погляду кількох аспектів. Таким чином Україна показує, що вона не відмовляється від переговорів щодо статусу Криму і самого півострова. З іншого боку, вона може бути важливою як тиск на Росію в умовах ведення бойових дій. Вони поступово перекидаються на територію Криму, і він стає ареною протистояння. Тобто з'являються підстави для переговорів щодо майбутнього статусу півострова та тиску на Росію. Крім цього, «Кримська платформа» може сприяти запровадженню нових санкцій проти Росії.

Аналитические материалы УИП

  • СИТУАЦИЯ В УКРАИНЕ: 18– 24 апреля 2024 года.
  • СИТУАЦИЯ В УКРАИНЕ: 3 – 10 апреля 2024 года.
  • Новая концепция РПЦ или "лицензия" на уничтожение Украинского государства.
  • СИТУАЦИЯ В УКРАИНЕ: 6 – 13 марта 2024 года.
  • СИТУАЦИЯ В УКРАИНЕ: 21 – 28 февраля 2024 года.
  • СИТУАЦИЯ В УКРАИНЕ: 1 – 7 февраля 2024 года.
  • Итоги визита министра иностранных дел Венгрии Петера Сийярто в Украину
  • СИТУАЦИЯ В УКРАИНЕ: 11 – 17 января 2024 года.
  • Главные мировые угрозы в 2024 году, по мнению аналитиков Всемирного экономического форума в Давосе.