Переговори США та росії: чи можливе зняття санкцій

Перемовини між представниками США та країни агресорки російської федерації тривають уже більше двох годин. За словами російського переговорника Кирила Дмитрієва, Москва прагне відновити економічне співробітництво з Вашингтоном, а особливо повернути американські нафтові компанії на російський ринок. Комерсант український розпитав у політолога Руслана Бортника, чи можливе зняття санкцій із рф у частині енергетичного сектора.

Половина російських компаній під контролем Заходу

Російська економіка, попри санкції, залишається тісно пов’язаною із західними фінансовими інститутами. Як зазначає політолог Руслан Бортник, значна частина провідних російських компаній, зокрема у нафтовому та газовому секторі, належить західним інвесторам.

Політолог вказує на те, що саме через цей фактор Захід не завжди підтримує удари України по російській енергетичній інфраструктурі, адже вони також зачіпають інтереси західних компаній.

“Приблизно половина провідних російських компаній належить західним інвесторам – американським і британським. В тому числі РосНефть і інші компанії. Значна частина російського нафтогазового сектору належить інвесторам з Заходу. Їхня діяльність була приморожена, але вони і далі володіли цими компаніями. Саме тому, до речі, наші західні партнери часто були проти українських ударів по російській енергетичній системі. Тому що це удари, в тому числі, по їхнім активам”, – пояснює експерт.

Основні питання переговорів

Зараз між росією та США тривають переговори, які, ймовірно, стосуються економічних та безпекових аспектів. За словами Руслана Бортника, російська сторона насамперед прагне розморозити свої активи та повернутися на світові ринки.

“Я думаю, що зараз ключовими напрямками для переговорів, говорячи про економіку, є наступні. Це зняття санкцій, це розмороження російських активів, і це відновлення російського доступу, передусім російських енергетичних компаній, до світових ринків, передусім до європейського”, – зазначає політолог.

Політичний і безпековий аспект переговорів

Зі складу делегацій можна зробити висновки про пріоритети переговорів. Російська сторона представлена переважно економістами та бізнесменами, тоді як у складі американської делегації переважають представники силових структур.

“Зверніть увагу на склад делегації, з російського боку вона має виражений політико-економічний характер, а з американського боку вона має виражений політико-безпековий характер. Якщо з російського боку присутні люди, які говорять від імені економіки, і відсутні силовики, то з американського боку присутні керівник ЦРУ, присутні політики та силовики, відсутні економісти”, – зазначає Бортник.

Це свідчить про те, що росія прагне домовитися про економічні послаблення, тоді як США акцентують увагу на безпеці та геополітичних ризиках.

Чого чекати від переговорів?

За словами експерта, навряд чи цей раунд переговорів призведе до конкретного результату. Сторони наразі обговорюють лише загальні принципи та контури можливих домовленостей.

“Тому складно говорити, чим це завершиться. Думаю, що це лише перший раунд перемовин. Сторони говорять про принципи, про принципові контури майбутньої якоїсь певної угоди. До якогось плану, конкретного документу, мені здається, цього разу буде надзвичайно далеко, все обмежиться загальною декларацією”, – підсумовує Бортник.

Переговори тривають, і поки що складно прогнозувати їхні остаточні результати. Водночас обговорення теми санкцій та енергетичної співпраці може стати важливим маркером для подальших міжнародних відносин.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Перемовини у Саудівській Аравії

Як відомо, у вівторок, 18 лютого, в Саудівській Аравії зустрілися представники США та росії для проведення попередніх перемовин щодо перемир’я в російсько-українській війні. До цього часу було незрозуміло, чи братимуть там участь представники України. Деякі джерела повідомляли, що братимуть. Начебто мали відбутися три раунди перемовин:

  1. США – росія;
  2. США – Україна;
  3. Україна – США – росія.

Очевидно, ця інформація виявилася недостовірною або домовленості змінилися, і українських представників за столом не буде.

Позиція Трампа щодо України

Під час передвиборчих перегонів Дональд Трамп неодноразово висловлювався про те, що зупинить війну в Україні протягом 24 годин після його вступу на посаду. Цей термін уже сплив.

Також під час виборів ЗМІ поширювали так званий “План Трампа”. Він полягав у тому, що США своїм впливом зупинять війну з урахуванням статус кво. Задля цього Трамп змусить Путіна і Зеленського сісти за стіл перемовин. Якщо на перемовини не погодиться Путін, то США дадуть Україні усю зброю, необхідну для перемоги на полі бою. Якщо ж від перемовин відмовиться Зеленський, то США повністю припинять допомагати Україні.

Цей план, у різних варіаціях, зокрема передбачав, що у росії залишаються тимчасово окуповані нею території, а Україна не вступає до НАТО.

Щоправда, пізніше Трамп немовби трохи “забув” про цей план. Зокрема він озвучував сценарії, за яких змусить росію капітулювати через зниження світових цін на нафту.

Уже після обрання Трампа Президентом США один із його радників Браян Ланза заявив, що Україна має забути про Крим. В оточенні Трампа однак поспішили відхреститися від цієї заяви, і сказали, що Ланза не може говорити від його імені.

Наразі спецпредставник США щодо росії і України Кіт Келлог говорить про 100 днів, протягом яких він хоче досягнути якихось домовленостей. З них 28 днів уже минули. За цей час адміністрація Президента США налагодила контакт із Кремлем, американський посланець літав до Москви, а Трамп поговорив із Путіним по телефону і домовився про зустріч у Саудівській Аравії.

Тим часом в обмін на надану військову підтримку Президент США Дональд Трамп зажадав від України рідкоземельних металів на $500 млрд. Він заявив, що США повинні мати доступ до природних ресурсів України, незалежно від того, чи вдасться Києву досягти мирної угоди з росією. Україна відправила США свій варіант угоди, однак там відкинули його, звинувативши Україну у відмові підписувати угоду і назвавши це рішення недалекоглядним.

На Мюнхенській безпековій конференції представники США заявили, що днями мають відбутися їхні перемовини з росіянами у Саудівській Аравії, однак європейців туде не запрошено.

Аналитические материалы УИП

  • СИТУАЦИЯ В УКРАИНЕ: 22 -29 января 2025 года.
  • СИТУАЦИЯ В УКРАИНЕ: 8-15 января 2025 года.
  • ИТОГИ 2024 ГОДА ДЛЯ УКРАИНЫ: ВОЙНА, ПОЛИТИКА, ОБЩЕСТВЕННОЕ МНЕНИЕ, ЭКОНОМИКА, МЕЖДУНАРОДНАЯ СИТУАЦИЯ; СОЦИАЛЬНО-ПОЛИТИЧЕСКИЕ ТРАНСФОРМАЦИИ
  • Путь к миру в Украине. Трампу нужен реалистичный план игры, сильные стимулы и терпение.
  • СИТУАЦИЯ В УКРАИНЕ: 27 ноября – 4 декабря 2024 года.
  • Принуждение к миру: новая стратегия Д. Трампа в отношении войны в Украине.
  • Фрейминг В.Зеленского и В. Путина в зеркале информационной войны.
  • 11 годовщина второго Майдана в Украине: трезвый взгляд на события с высоты 2024 года.
  • 1000 дней войны в Украине.