Політолог Руслан Бортнік: За президента Трампа Україні потрібно готуватися до компромісів

Трамп "взяв" американців ура-патріотизмом, а Гарріс не змогла вирватися з "обіймів" Байдена

Руслан Бортнік. Фото: ФБ

Руслан Бортнік. Фото: ФБ

- Чому ж таки переміг Трамп, адже для багатьох у США він був дуже сильним подразником?

- Він виграв завдяки кільком речам. По-перше, у нього в активі є позитивна пам'ять багатьох американців про його перший президентський термін. Минулої своєї каденції він досяг певної стабілізації країни. Окрім цього, Трамп активно експлуатує американське почуття винятковості. Американський націоналізм реалізується у формі почуття винятковості, ось Трамп до нього і апелює. Він каже, що «ми найсильніша нація, а решта у світі має залежати від нас».
Крім цього, Трамп мав зручну позицію для критики влади. Він пропонував хоч і не завжди розумні, але дуже чіткі та жорсткі формулювання виходу із кризи. Наприклад, у питанні боротьби з інфляцією. Цього не могла запропонувати Гарріс, оскільки вона представляла владу, і до неї завжди було питання: чому вона цього не зробила?

- На кого спирався Трамп і хто його підтримав?

– Традиційно він робить ставку на «середню» Америку, тобто середній та робітничий клас. І переважно це білі американці. Афроамериканців, вихідців із Латинської Америки та країн Сходу, відштовхнув своєю антиемігрантською риторикою.

- А чому програла Гарріс?

- Тому що вона представляла владу, а демократи вже набридли американцям. Крім цього, вона пізно приєдналася до виборчої кампанії. І вона темношкіра жінка. Усі ці чинники і вплинули на її поразку. Але головне - вона так і не змогла вирватися з «обіймів» Байдена і не змогла запропонувати якусь свою, відмінну від байденівської політику.

- Відомо, що Трамп досить-таки мстива людина. Чи зводитиме він рахунки з кривдниками, які заводили проти нього кримінальні справи?

- З огляду на ситуацію, коли демократи визнають перемогу Трампа і не заперечують її, не виключаю, що існують якісь закулісні домовленості про ненапад. Спецпрокурори хочуть закрити усі справи проти Трампа. А це маркер того, що сторони на тлі значної перемоги Трампа домовилися про якісь взаємні гарантії.

Реклама

Незважаючи на монобільшість, Трамп обмежений у владі

- Республіканці набрали більшість в обох палатах американського Конгресу – Сенаті та Палаті представників. Таким чином, Трамп отримує абсолютну більшість в американській системі влади. Як це позначиться на його політиці, чи є загроза, що він стане своєрідним автократом, як, наприклад, Ердоган чи Нетаньяху?

- Ні, Трамп все одно буде обмежений. З одного боку, внутрішньою опозицією в Республіканській партії, де є класичні республіканці – не трампісти. Ця старе, класичне крило завжди стримуватиме і зв'язуватиме Трампа. Ну і сама американська держава, її знаменита бюрократія теж серйозно обмежуватиме дії Трампа. І демократи завжди можуть шукати приводи для імпічменту Трампу, для інформаційних атак щодо нього. Все це разом створюватиме дуже конкурентне та складне середовище для його роботи. Тому він і не матиме абсолютної влади, як це здається на перший погляд.

– Володимир Зеленський одним із перших привітав Трампа. Що потрібно зробити, щоб їхня зустріч відбулася? Наш президент явно на це налаштований.

– У будь-якому разі ця зустріч відбудеться. Але для того, щоб вона була успішною, необхідно продемонструвати готовність обговорювати не лише План перемоги Зеленського, а й ті ідеї, які виношує команда Трампа. А якщо між Зеленським та Трампом не виникне «хімія», то вони не зможуть домовитись.

Реклама

- Хто може бути послом України у США? Адже команда Трампа дуже серйозно виступила проти нашого посла Оксани Маркарової.

- Можливо, це буде хтось із сфери керівника Офісу президента Андрія Єрмака. Також подейкують про ексміністра закордонних справ Дмитра Кулебу. У будь-якому разі зміна буде, адже переможців має влаштовувати кандидатура нашого посла. Та й Маркарова вже добуває свій дипломатичний термін у Америці.

Для Росії перемога Трампа – це вікно можливостей

- Український напрямок у команді Трампа може очолити майбутній віцепрезидент Джей Венс. Але він категорично налаштований позбавити нас допомоги. Як це позначиться на спільній позиції Трампа щодо України?

- Венс - не противник України, він представляє класичний американський інтерес. Він вважає, що на користь Америки діяти потрібно саме так. А Україна це чи Монголія, чи Чилі – не важливо. Головна геополітична мета команди Трампа – це Китай, розбити союз Китаю та Росії, позбавити Пекін союзників. І задля досягнення цього завдання вони можуть іти на різні компроміси з різними країнами.

Реклама

- На цих виборах президента США відіграла якусь роль українська тематика?

- Безперечно. Саме тому українське питання було винесене у дебати Трампа та Гарріс. І в цьому їхні позиції були протилежними, вони чітко відрізнялися. Але водночас треба розуміти, що американців насамперед цікавлять внутрішні проблеми у країні. Тож українська тематика мала обмежений вплив на вибори.

- У Росії радіють перемозі Трампа. А що добре для Росії, те погано для України?

– По-різному. Росія сподівається, що Трамп, як мінімум, змінить політику Байдена-Гарріс і принесе більше хаосу в американську державу, оскільки буде зайнятий внутрішніми реформами. І Кремль сподівається, що цей період стане шансом для неї досягти своєї мети в Україні.

Реклама

Для України також все неоднозначно, оскільки ризики політичної турбулентності різко зросли. Але водночас для нас – це також шанс завершити війну.

Україну схилятимуть відмовитись від НАТО, але не від окупованих територій

- А чи припиниться військова та фінансова підтримка України, адже Трамп нібито на це налаштований?

- Вона може припинитися, але річ у тому, що Трамп не налаштований і на тотальну перемогу Росії. Безумовна перемога Росії в Україні означає поширення її впливу у світі, а це вже загрожуватиме й американським інтересам. Тому Трамп може піти на угоду з Путіним, але вона матиме обмежений характер. Тобто вона навряд чи передбачатиме якусь повну відмову від підтримки України.

- Сам Трамп не уточнює свій план, але експерти кажуть, що один із пунктів у ньому - це змусити Київ (залишивши його без допомоги) сісти за стіл переговорів.

– Так, такий сценарій можливий. Україна відмовляється від членства в НАТО і залишається нейтральною державою. Тобто Росія отримує те, що хоче. А Україна натомість отримує гарантії, що Росія припиняє бойові дії. Між сторонами утворюється демілітаризована зона, проводиться роз'єднання сил.

- Західні ЗМІ вже написали, що ключовим пунктом мирного плану Трампа є відмова України від повернення окупованої території в обмін на мир. Чи це так?

- Так, але ця відмова буде лише формально правовою. Київ офіційно не підписуватиме жодних документів про відмову від цих територій. І це не фінський сценарій, коли Фінляндія офіційно та юридично відмовилася від своїх територій на користь Радянського Союзу у війні 1939-40 років.

Україна має бути готова до компромісу та поступок заради миру

- А як тепер США ставитимуться до Плану перемоги Зеленського? Адже спочатку він писався "під Джо Байдена".

– План Зеленського після перемоги Трампа втратив свою реалістичність. Тому що лише окремі елементи відповідають і можуть бути вписані в ту модель, яку пропонує Трамп. Цей документ був написаний для Байдена і передбачав війну до перемоги та звільнення українських територій. А зараз це проблематично.

- Що потрібно робити Києву, щоб порозумітися з Трампом? На які його вимоги потрібно йти, а на які – ні?

- Україна має бути готова до компромісу та поступок заради миру.

- Хто може бути переговорником від України у мирному процесі? Якісь фігури у нас є?

- Це можуть бути люди, які працювали раніше в Мінському, а потім у Стамбульському (перемовини у столиці Туреччини в перші місяці окупації, коли Росія пропонувала Укрні капітуляцію. – Ред.) форматі. Це Єрмак, Арахамія та інші. Можливо, з'явиться хтось новий із боку України. У нинішній ситуації зросте роль угорського прем'єра Віктора Орбана та турецького президента Реджепа Ердогана.

– Які політичні сили в Україні посиляться через перемогу Трампа?

– Може посилиться українська опозиція – Порошенко, Тимошенко, уламки ОПЗЖ. Крім цього, посиляться всі консервативні та антиліберальні сили. Трамп, звичайно, перш за все, спробує порозумітися з Зеленським. Але якщо не вийде, то тоді адміністрація республіканців може ставити на нові політичні сили та нові постаті українського істеблішменту. І тоді президентські та парламентські вибори в Україні 2025 року стануть реальністю.

Аналитические материалы УИП

  • 1000 днів війни в Україні
  • СЕУЛЬСЬКИЙ ТА ЄВРОПЕЙСЬКИЙ КОНСЕНСУСИ З ПИТАНЬ РОЗВИТКУ: ЧИ МОЖЛИВА СПІЛЬНА ПЛАТФОРМА ПО УКРАЇНІ?
  • СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ: 23 – 30 жовтня 2024 року
  • СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ: 10 – 16 жовтня 2024 року
  • СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ: 26 вересня – 2 жовтня 2024 року
  • СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ: 12 – 18 вересня 2024 року
  • СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ: 29 серпня – 4 вересня 2024 року
  • СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ: 15– 21 серпня 2024 року
  • Церковне питання: заборона УПЦ відкладена на майбутнє…