Кінець фільму. Що задумала Банкова заради порятунку "Слуги народу"

Провладна більшість у Раді починає сипатися, в ОП задумали перезавантаження партії

Початок роботи Верховної Ради після канікул видався таким невдалим, що змусило замислитися над здійсненням найапокаліптичніших сценаріїв для нинішньої влади – розвалу монобільшості. Якщо раніше "слуги народу" запросто збирали у парламенті 200-210 голосів, то зараз ми бачимо, як від сили набирається 180 згідних натиснути на потрібну кнопку. Сателіти влади, які допомагали Банковій протягувати необхідні рішення в Раді, теж зменшують оберти – "За майбутнє", "Довіра" і "Голос" дедалі менше готові ділитися голосами.

На тлі такої роз'єднаності політичні Telegram-канали почали активно розпускати чутки про плани Банкової реформувати партію "Слуга народу" з прив'язкою до прізвища Зеленського, рейтинг якого теж падає, проте не такою космічною швидкістю, як рейтинг "слуг". Ребрендинг нібито планують провести до парламентських виборів, а до списків оновленого проекту потраплять лише слухняні.

Vesti.ua розібралися, чи справді на монобільшість у Верховній Раді очікує крах, як Банкова намагатиметься утримати парламент під контролем, і чи справді на "Слугу народу" чекає ребрендинг.

Перші ластівки

У перший день роботи парламенту після канікул, який співпав з днем ​​народження президента, народні депутати навіть не змогли включити до порядку денного законопроекти про "економічний паспорт українця", подвійне громадянство та розширення мовлення телеканалу "ДІМ" на територію України. Вийшов такий собі "подарунок" від "слуг" Володимиру Зеленському, який був ініціатором перерахованих законопроектів. З 226 необхідних голосів набралося лише 215, з них "Слуги народу" дали 180. Олігархічні групи, які допомагають владі протягувати важливі рішення, теж не постаралися: "За майбутнє" – 12 голосів, "Голос" – 6, "Довіра" – 13 , позафракційні – 4.

Провал ряду голосувань "слугами", зокрема й з ініціатив Зеленського, на радість керівництву фракції співпав зі спалахом коронавірусу серед депутатів і працівників апарату Ради. Рішення було прийнято негайно – парламент йде на карантин. Причому опозиція в особі "Євросолідарності" та ОПЗЖ активно виступала проти, але цього разу депутатам від СН вистачило голосів (допомогли сателіти). Історія з карантином на тлі ряду провальних рішень монобільшості з дуже важливих питань виглядає не дуже переконливо. Ситуація, що склалася, більше нагадує вимушене перезавантаження і сигналізує про те, що провладна більшість починає сипатися.

Тут варто згадати, що розкол у СН став очевидним, коли екс-спікер Ради Дмитро Разумков оголосив про створення свого неформального об'єднання, до якого увійшло 25 народних депутатів, більшість з яких – від фракції "Слуга народу". Наразі група депутатів Разумкова втворила "сліпу пляму" для правлячої сили в Раді. Якщо, наприклад, представники опозиції на погоджувальних радах офіційно заявляють "слугам", за які законопроекти можуть дати голос, то з "разумковцями" депутати від СН не спілкуються і, відповідно, не можуть передбачити їх рішення у парламенті.

"Коріння цієї історії – криза Разумкова. Формування МФО призвело до того, що де-факто монобільшості більше немає. Де-юре більшість є, але багато хто з депутатів, які до неї входять, тільки формально присутні у фракції. Без людей Разумкова у  монобільшості у кращому випадку - 224 народні депутати. Тому вона постійно потребує "дотацій" від інших партій сил і груп", - розповів у коментарі Vesti.ua політолог Руслан Бортник.

Хоча Разумков зробив істотний внесок у підрив монобільшості в Раді, "слуги" і до цього непогано справлялися самі. Раз на кілька місяців хтось потрапить у корупційний скандал, тим самим забезпечивши мінус один від правлячої фракції. Так, наприклад, цього місяця з лав СН відсіявся нардеп Олександр Трухін, який пропонував хабара у розмірі "150 тисяч" поліцейському, щоб зам'яти ДТП.

Чому сиплеться монобільшість

Офіційно у "Слузі народу" називають дві причини роз'єднаного голосування після новорічних канікул: депутати або заразилися коронавірусом, тому присутні на засіданнях, або перебувають у відрядженнях. Серед суб'єктивних причин – "слуги" втратили впевненість у перспективності проекту "Слуга народу".

Політолог Вадим Карасьов розповів Vesti.ua, що депутати відчули послаблення влади президентської вертикалі (через тиск Заходу і скандали всередині монобільшості) і кидаються на пошуки більш стійкої альтернативи.

"Багато "слуг" розуміють, що на наступних виборах, не важливо - дострокових чи календарних, монобільшості може не бути. А якщо вона і з'явиться, то там вже будуть зовсім інші люди. Який їм сенс нині боротися за владу в рамках монобільшості, якщо у них немає впевненості у своєму політичному майбутньому?" – вважає Карасьов.

За словами політичного експерта Руслана Бортника, через невизначеність апетити "слуг" почали зростати. "Більшість депутатів розуміє, що їм не знайдеться місця у наступному парламентському проекті Зеленського та його команди. Це підвищує їх апетити – вони хочуть здобути повноваження, фінанси, можливості просто зараз, з одного боку, а з іншого – це провокує зростання недовіри між ОП і народними депутатами. Ця криза взаємин нині є причиною відсутності ефективних голосувань", – наголосив він.

За словами політолога Андрія Бодрова, Банкова може спробувати утримати монобільшість. У такому разі він прогнозує кілька сценаріїв. Перший – посилення тиску на депутатів "Слуги народу" і сателітів "За майбутнє" та "Довіри" для повернення балансу в монобільшості. У разі крайнього сценарію Банкова може вдатися до формування нових спілок, наприклад, з "Батьківщиною". Апокаліптичний сценарій – це дострокові парламентські вибори, які відбудуться на півроку-рік раніше, ніж мали пройти.

"Ключові гравці роблять все, щоб політика монобільшовизму Зеленського залишилася в минулому, і їй на зміну прийшла договірна політика, так звана збірна більшість, яка з'явиться після різного роду угод. Тому зараз системно вибивають окремих депутатів (наприклад, група Разумкова), тим самим перетворюючи монобільшість не на динамічну категорію, а на застиглу, яка є формально/юридично, але якої немає фактично у парламенті", – розповів Карасьов.

Ребрендинг "Слуги народу" – казка опозиції чи реальність?

Останніми днями низка Telegram-каналів почала поширювати інформацію про те, що в Офісі президента планують ребрендинг "Слуги народу" через розчарування українців у бренді СН. Нібито як робочі назви для оновленої політсили розглядаються два варіанти - "Блок Зеленського" або "Команда Зеленського". А відповідають за процес голова партії СН Ганна Шуляк, голова фракції "слуг" Давид Арахамія та Офіс президента.

Оскільки йдеться про повне оновлення президентської партії, кандидатів у депутати на наступні парламентські вибори планують відбирати дуже ретельно. Як зазначив екс-"слуга", народний депутат Олександр Дубинський, у списках Блоку Зеленського не буде діючих депутатів від СН (усім бажаючим доведеться йти мажоритаркою).

"Офіс президента розраховує протиснути Раду і провести наступні парламентські вибори за схемою 300 депутатів, з яких - 150 мажоритарників. Округи будуть "перерізані" під кандидатів, які заздалегідь погодяться працювати з Банковою та її новим проектом", - написав Дубинський у своєму Telegram-каналі.

Політолог Вадим Карасьов у коментарі Vesti.ua підтвердив, що ребрендинг партії "Слуга народу" можливий, якщо її рейтинг продовжить падати швидше, ніж рейтинг Зеленського. "Зараз ми бачимо, що рейтинг СН дедалі більше і більше поступається персональному рейтингу Зеленського. Якщо тенденція продовжиться, тоді можна очікувати на ребрендинг і появу замість "слуг" умовної Партії Зеленського. Тобто персоналізації партії, батьківське пристібування до персони самого Зеленського", – зазначив він.

Проте Бортник вважає, що зараз Банковій не вигідно проводити ребрендинг "Слуги народу", якщо він і буде, то вже перед парламентськими виборами. "Ребрендинг СН можливий напередодні виборів. Це буде створення абсолютно президентської партії, а не партії серіалу "Слуга народу". Зараз ребрендинг не є доцільним, він нічого "слугам" не дає і, тим більше, ніяк не впливає на ситуацію у парламенті" , – зазначив експерт.

Бодров припускає, що найближчим часом українці побачать не просто ребрендинг, а формування двох-трьох нових електоральних проектів на базі тих особистостей, які ми бачимо у "Слузі народу".

"Можливо, формування на базі тих депутатів, які входять до монобільшості не одного, а двох або трьох проектів, які матимуть різну ідеологічну орієнтацію і, відповідно, підбиратиме те, що відпадає в електоральному полі у СН і Зеленського як ліворуч, так і праворуч", - зазначає експерт.

Аналитические материалы УИП

  • СИТУАЦИЯ В УКРАИНЕ: 12 – 18 сентября 2024 года.
  • Ситуация вокруг мирных переговоров Украины и РФ. Почему мирный план КНР на самом деле не о завершении войны?
  • Президентская избирательная кампания в США: относительно дебатов экс-президента Д. Трампа и вице-президента К. Харрис.
  • Вторая годовщина Харьковской контрнаступательной операции ВСУ.
  • Крымская модель для Украины: как менялся этнический состав полуострова исторически, включая период его аннексии Россией?
  • СИТУАЦИЯ В УКРАИНЕ: 29 августа – 4 сентября 2024 года.
  • 10 годовщина Иловайского котла: как он повлиял на будущее Украины и войны в ней?
  • СИТУАЦИЯ В УКРАИНЕ: 15 –21 августа 2024 года.
  • Церковный вопрос: запрет УПЦ отложен на будущее…