Чому заарештували Коломойського і що чекає всесильного олігарха

Арешт співвласника однієї з найбільших у країні фінансово-промислових груп "Приват" Ігоря Коломойського очікувано викликав ажіотаж.

Саме цей олігарх відіграв важливу (якщо не ключову) роль у тому, що Володимир Зеленський переміг на президентських виборах 2019 року. Після його перемоги Коломойський, по суті, став акціонером нової команди влади, отримавши у ній свою "квоту" (наприклад, завів десятки орієнтованих на нього депутатів до парламенту через президентську фракцію "Слуга народу") та посиливши свій вплив на економіку. Але майже відразу з'ясувалося, що між Коломойським та оточенням Зеленського існують протиріччя, які чим далі – тим частіше давалися взнаки.

Причому сильніше такий перебіг речей бив по олігарху, який незабаром у цій "зв'язці" опинився в досить несподіваній для нього ролі молодшого партнера, що проявилося і в політиці, і в бізнесі. Втім, у цьому чимала "заслуга" Заходу – насамперед США, які своїми санкціями та загрозою арешту за межами України "прив'язали" Коломойського до України, посиливши залежність від Банкової.

Проте, навіть дивлячись на цей розклад, мало хто вірив у те, що Коломойський опиниться в якийсь момент у СІЗО з незрозумілими перспективами.

Суд у Шабат

Шевченківський районний суд Києва 2 вересня обрав для Коломойського запобіжний захід у вигляді тримання під вартою поки до кінця жовтня з можливістю внесення застави у розмірі майже 510 млн гривень (або понад 13 млн доларів за курсом НБУ).

Згідно з прокурорським обвинуваченням, бізнесмена підозрюють у заволодінні протягом 2013-2020 років понад 570 млн. гривень, які йому нібито вдалося легалізувати.

За даними видання, йдеться про виведення коштів з Приватбанку, який колись належав Коломойському, через кредити пов'язаним з олігархом компаніям, а також махінацій в Укрнафті, 40% акцій якої до кінця минулого року належали пов'язаним з Коломойським компаніям.

Підозра ґрунтується на статтях 190 "Шахрайство" та 209 "Легалізація (відмивання) доходів, отриманих злочинним шляхом". Коломойському загрожує до 12 років в'язниці, якщо, звісно, ​​його визнають винним. Сам він із звинуваченнями не згоден. Слідство ведуть СБУ та Бюро економічної безпеки, підконтрольні Офісу президента України, що є важливим з політичної точки зору.

Ще одна вражаюча деталь: про підозру олігарху повідомили вранці того ж дня, коли відбулося судове засідання.

Слідчі приїхали до особняка Коломойського у Микольському на Дніпропетровщині. Адже субота (або шабат) за єврейськими звичаями має бути днем ​​відпочинку та спокою. Навмисно це було зроблено щодо Коломойського, який має славу релігійної людини, або просто випадковість - питання відкрите.

На що ще звернули увагу: до київського суду Коломойський приїхав у спортивному костюмі з емблемою ФК "Дніпро", який йому належав. У такому одязі, як вважається, зручніше перебувати у камері.

"Мабуть, він припускав, що йому загрожує арешт і був готовий до нього", - коментує політолог Руслан Бортник.

Суд також спровокував у соцмережах широку дискусію навколо підсудності Коломойського, виходячи з його громадянства. Справа в тому, що у липні 2022 року з'явилася інформація, що олігарха позбавили українського паспорта. Але переконливих документальних доказів так і не було надано. Тому сам суд над Коломойським дехто вважав доказом того, що олігарх досі громадянин України. Більше того, під час засідання суду 2 вересня суддя у своєму рішенні також назвав Коломойського громадянином України.

Водночас радник голови ОП Сергій Лещенко опублікував у своєму телеграм-каналі матеріали слідства, в яких Коломойський фігурує лише як громадянин Ізраїлю та Кіпру. "Це руйнує популярний брехливий наратив про те, що Коломойського не позбавили громадянства України і нібито не видадуть у США", - написав радник, уточнивши, що поки що запит про його видачу не надходив, але якщо він з'явиться, то його нібито можуть схвалити.

Чому тоді суддя заявив, що Коломойський громадянин України? За однією з версій олігарх під час суду сам себе назвав українським громадянином. Суддя ж, не маючи нагоди під час засідання встановити його громадянство, прийняв таку точку зору.

Чи може така нестиковка (якщо виявиться, що Коломойського справді позбавили громадянства) стати підставою для скасування запобіжного заходу? Старший партнер адвокатської компанії "Кравець та партнери" Ростислав Кравець назвав цей аргумент "слабким".

"Суд закриє на це очі, до того ж, судити навіть негромадянина України він може", - сказав юрист виданню.

У всякому разі, поки що адвокати олігарха за цей момент не вхопилися. Після засідання вони заявили, що не будуть вносити заставу за свого підзахисного, а подадуть апеляцію.

Але про заставу ми скажемо трохи пізніше детальніше.

Піти від НАБУ та американців

Чому влада вирішила зараз заарештувати Коломойського, є кілька версій.

По-перше, прискорення розгляду справи СБУ та БЕБ може бути спробою випередити Національне антикорупційне бюро, яке також розслідує справу проти олігарха. За даними видання, вже наступного тижня (орієнтовно 7 вересня) детективи бюро мали йому вручити підозру з усіма наслідками.

В оточенні Коломойського також вважають, що головний мотив взяття його під варту — спроба влади контролювати його через керовану кримінальну справу і не допустити передачі в чужі руки.

"Банковій важливо тримати Коломойського під контролем у рамках розслідування, яке ведуть керовані Офісом президента структури. Тобто - СБУ та БЕБ. Якби Коломойського взяло НАБУ, воно могло б використати це для вибивання свідчень у нього проти Зеленського та найближчого оточення президента. Тепер же це буде важче", - каже джерело.

Політолог Руслан Бортник називає ще один наслідок арешту.

"Для адвокатів Коломойського, які ведуть його справи за кордоном, його арешт буде приводом домагатися призупинення розгляду на тій підставі, що їхній підзахисний не може з'являтися для свідчень, а їм, мовляв, теж тепер важко з ним зустрічатися", - вважає Бортник.

По-друге, Зеленський напередодні візиту до США хоче показати, що він веде боротьбу з корупцією, центром якої багато хто у Вашингтоні вважає Коломойського.

Напередодні президент виступив з ініціативою прирівняти корупцію до держзради та надати можливість розслідувати великі корупційні справи підконтрольною президентському Офісу СБУ. Ця ініціатива вже викликала сильні тертя між ОП та антикорупційною вертикаллю. З цього приводу вже навіть пройшли консультації НАБУ та САП з США, які їх патронують. Керівники цих структур саме днями були з візитом у Вашингтоні.

Зеленський таким чином показує американцям, що він і СБУ не гірше (а, можливо, й краще) НАБУ здатні боротися з корупцією.

"Водночас ОП рішенням щодо Коломойського дав сигнал іншим олігархам, щоб вони сиділи смирно і не думали про конкуренцію з владою у разі виборів, про які все частіше нагадують наші західні партнери", - коментує Бортник.

Політолог Володимир Фесенко погоджується: "Стратегічно це – попередження на майбутнє для багатьох представників політичних та бізнес-еліт. І немає сумнівів, що таке попередження їм не сподобається".

Питання застави

Джерела в оточенні Коломойського кажуть, що гроші на заставу він уже знайшов, але поки що вносити не поспішає.

"Перша причина - намір зменшити суму в апеляції. Друга причина - очікування, що йому НАБУ вручить нову "підозру" з клопотанням взяття під варту з великою заставою. Тому платити гроші зараз, щоб вийти на волю і потім відразу отримати "підозру" і вимоги нової застави, сенсу особливо немає, тому Коломойський чекає, коли до нього прийдуть детективи НАБУ з підозрою, щоб прийняти за підсумком комплексне рішення, як діяти. Наразі плани могли змінитися. Але від намірів оголосити "підозру" в НАБУ не відмовилися. Це рано чи пізно відбудеться", - сказало джерело.

За його словами, зараз Коломойський перебуває не у Лук'янівському СІЗО, а у СІЗО СБУ.

Партія заморського гостя

Про політичні наслідки слід сказати докладніше. Щодо самого Коломойського, то після його переходу в залежне від Банкової положення його вплив на українську політику помітно знизився.

Телеканал "1+1", який належить олігарху, після введення режиму нацтелемарафону, за даними народного депутата від "Євросолідарності" Вікторії Сюмар, з початку війни значною мірою фінансується з держбюджету.

"Хто платить, той і замовляє музику", - наголосила вона на своїй сторінці у Facebook.

Редакційна політика медіа Коломойського справді була дуже лояльною щодо влади. І арешт власника у цьому плані, що характерно, нічого не змінив.

Втім, політолог Руслан Борник не виключає сюрпризів з боку Коломойського:

"Він мудрий і хитрий і намагається уникати прямої конфронтації. Якщо він і зважиться на відповідь, то діятиме через деякий час "через кут". Загалом час покаже", - вважає експерт.

А ось політолог Вадим Карасьов вважає, що арешт Коломойського, навпаки, став своєрідним завершенням "епохи олігархів в Україні".

""Казус Коломойського, можна сказати, дав не лише старт новому політичному сезону, а й виявився не дуже вдалим ендшпілем для старого політико-економічного класу. Одні олігархи за кордоном, а ті, хто в країні, сидять тихіше за воду нижче трави. Ну чи - у СІЗО, як Ігор Валерійович, в олігархів не залишилося ні відомих агентів впливу, ні значущих ЗМІ повністю під їх контролем, ні своїх кандидатів у президенти. Олігархічних ігор у політиці, які ми спостерігали упродовж 20 років, уже не буде. Майбутні вибори займаються з одного боку владою зі своїми проектами, а з іншого - зовнішні сили: західні союзники зі своїми. Будуть умовно дві партії – українська влада та Захід. "Скасування" олігархів відповідає інтересам і тих, і інших", – коментує Карасьов.

strana.today

Аналитические материалы УИП

  • СИТУАЦИЯ В УКРАИНЕ: 18– 24 апреля 2024 года.
  • СИТУАЦИЯ В УКРАИНЕ: 3 – 10 апреля 2024 года.
  • Новая концепция РПЦ или "лицензия" на уничтожение Украинского государства.
  • СИТУАЦИЯ В УКРАИНЕ: 6 – 13 марта 2024 года.
  • СИТУАЦИЯ В УКРАИНЕ: 21 – 28 февраля 2024 года.
  • СИТУАЦИЯ В УКРАИНЕ: 1 – 7 февраля 2024 года.
  • Итоги визита министра иностранных дел Венгрии Петера Сийярто в Украину
  • СИТУАЦИЯ В УКРАИНЕ: 11 – 17 января 2024 года.
  • Главные мировые угрозы в 2024 году, по мнению аналитиков Всемирного экономического форума в Давосе.