Обрання нового президента Ірану Масуда Пезешкіана викликало питання про можливі зміни у відносинах між Іраном та Україною. Однак експерти сходяться на думці, що кардинальних перемін очікувати не варто, пише Комерсант український
Новий президент – стара влада
Масуд Пезешкіан, 69-річний кардіохірург, переміг у другому турі виборів в Ірані, обійшовши жорсткого консерватора Саїда Джалілі. Вважається, що на Пезешкіана сподіваються мільйони іранців, які прагнуть менших обмежень соціальних свобод і більш прагматичної зовнішньої політики.
Новообраний президент пообіцяв сприяти прагматичній зовнішній політиці, послабити напруженість у переговорах з великими державами щодо відновлення ядерної угоди 2015 року та покращити перспективи соціальної лібералізації та політичного плюралізму. Тобто, ідеться про традиційні кроки, які у схожих ситуаціях свідчать про ліберальні настрої політика.
Проте, як зазначають аналітики, реальна влада в Ірані зосереджена в руках Верховного лідера аятоли Алі Хаменеї. Саме він є реальним утримувачем влади в державі. Навіть формально новий президент має узгодити кандидатури урядовців з аятолою.
Тому Україні не варто сподіватися, що зовнішня політика Ірану найближчим часом може якось значимо змінитися, вважають експерти.
“Новий президент? Ні, кардинально нічого не зміниться. Тому що треба розуміти, що в Ірані ключовим є релігійний лідер, посада президента значною мірою є декларативно-декоративною”,
– зауважив політолог Ігор Рейтерович в ексклюзивному коментарі Комерсанту українському
Україна-Іран: стабільно прохолодно
Експерт нагадує, що відносини між Україною та Іраном були прохолодними і до того, як ісламська держава почала допомагати росії.
“Остаточно відносини зіпсувалися після того, як вони почали шахеди росії постачати. І, в принципі, однозначно виступили на боці рф. Хоча ці відносини й так були на не дуже гарному рівні ще після того як вони збили наш цивільний літак”,
– зауважив Рейтерович.
Збиття українського пасажирського літака Boeing 737-800 поблизу Тегерана 8 січня 2020 року стало трагічною подією, яка суттєво вплинула на українсько-іранські відносини. Всі 176 осіб на борту, включаючи 9 членів українського екіпажу, загинули внаслідок ракетного удару, здійсненого Корпусом вартових Ісламської революції Ірану. Після кількох днів заперечень Іран визнав свою відповідальність за катастрофу, пояснивши її людським фактором.
Політолог Руслан Бортник теж наголошує на тому, що саме збиття українського літака та реакція сторін кардинально вплинули на погіршення українсько-іранських стосунків.
“Слідство із цього питання не завершено, компенсації ні компанії, ні родичам загиблих не виплачені. Фактично, співпраця між країнами в цьому напрямку зупинена. Крім того, Іран підозрює, що за українськими вимогами стоять вимоги західних союзників України, а в Ірана традиційно вкрай негативні стосунки із США, із західним світом. Україна констатує відсутність співпраці з боку Ірану”,
– стверджує політолог.
Чи можливі/потрібні зміни у відносинах України й Ірану?
Щодо можливих змін у відносинах з Україною, експерти теж налаштовані скептично. Якщо ці зміни і будуть у найближчому майбутньому, то, швидш за все, це будуть зміни на гірше. Рейтерович зазначає:
“Сильніше погіршення стосунків може бути у тому випадку, якщо Іран, наприклад, почне постачати рф балістичні ракети, і ці ракети рф почне використовувати проти України”.
Як повідомляв , Іран уже постачає до росії нові авіабомби.
Варто зазначити, що новообраний президент Пезешкіан має досвід роботи в уряді. Він був міністром охорони здоров’я з 2001 по 2005 рік під час другого терміну президента Мохаммада Хатамі. Крім того, він є депутатом парламенту з 2008 року, де він регулярно критикував придушення політичного та соціального інакомислення клерикальним істеблішментом.
Втім, практично ні в кого немає сумнівів, що правляча теократія країни не дозволить Пезешкіану запроваджувати у державі серйозні зміни, навіть якщо він спробує. Тим паче, у зовнішній політиці. Тому вплив нового президента Ірану на українсько-іранські відносини імовірно буде мінімальним.