Українських біженців лагідно відправляють додому: Європа втомилася?

Днями Швейцарія заявила, що готова платити українцям, які добровільно повернуться додому. Уряд Ірландії сказав про те, що країна більше не може приймати українських біженців. А Польща ж почала скасовувати частину виплат для українських біженців. Усе це підводить до думки, що партнери України в ЄС почали втомлюватися від біженців. 

Vesti.ua розповідають про те, яка зараз ситуація з українцями в Європі та чому ЄС обережно спонукає українців повертатися додому. Спойлер: все закономірно.

Яка зараз ситуація з українськими біженцями в Європі

За даними Євростату, станом на 31 липня в Європі офіційно проживає близько 4 млн 114,3 тисячі українців. Найбільше – в Німеччині (1 153 865 осіб), Польщі (971 080 осіб) та Чехії (357 540 осіб). 

На той час єдиними двома країнами, в яких кількість українських біженців зменшилася, були Польща та Латвія. Загалом, ось топ-10 країн Європи, які прийняли найбільше біженців з України (офіційна кількість – реальна може бути більшою): 

  • Німеччина – 1 153 865 біженців
  • Польща – 971 080 біженців
  • Чехія – 357 540 біженців
  • Болгарія – 162 980 біженців
  • Іспанія – 162 620 біженців
  • Італія – 160 440 біженців
  • Румунія – 135 490 біженців
  • Нідерланди – 129 310 біженців
  • Словаччина – 105 690 біженців
  • Ірландія – 90 360 біженців

Ірландія, Швейцарія та навіть Польща. Країни Європи намагаються зменшити свою привабливість для українських біженців

Ірландія

Днями глава уряду Ірландії Лео Варадкар заявив, що країна більше не може приймати українських біженців добровільно.

"За останні два роки ми прийняли понад 100 тисяч людей з України та з інших країн, і я не думаю, що ми можемо продовжувати добровільний прийом біженців, доки не буде вирішено питання розміщення. Гадаю, наша позиція буде зрозуміла. Ми не говоримо, що розвертатимемо назад людей, які прибувають до Ірландії, звичайно ми не будемо цього робити, але добровільна згода прийняти більше людей – це зовсім інше питання", – сказав Варадкар.

Водночас із цим, він зазначив, що Ірландія платитиме гроші іншим країнам ЄС, щоб допомогти їм впоратися з біженцями, замість того, щоб добровільно дати притулок більшій кількості людей в Ірландії.

Швейцарія

Певно, найбільш креативно до цього питання підійшла Швейцарія. Уряд країни заявив, що платитиме українським біженцям до 4400 доларів за повернення додому.

Уряд дійшов висновку, що державі буде дешевше заохочувати біженців добровільно виїжджати з країни, чим оплачувати їм допомогу та затягувати виїзд після закінчення термінів тимчасового захисту – чим довше людина перебуває у Швейцарії, тим менша ймовірність того, що вона захоче виїхати за власним бажанням.

Отож, уряд готовий розглядати фінансову допомогу, щоб спонукати людей не чекати закінчення термінів. Сума допомоги варіюється від 1000 до 4000 швейцарських франків (від 1090 доларів до 4355 доларів) на людину залежно від фази від'їзду. 

Польща

Польща, разом з багатьма іншими країнами ЄС підходить до цього питання більш прагматично. Так, днями спікер уряду Польщі Петро Мюллер заявив, що українські біженці втратять частину соціальних допомог у країні.

Офіційна причина – українці вже не виїжджають масово за кордон. Тому, за словами Мюллера, можна припиняти виплату деяких допомог. Він зазначив, що це рішення вже узгоджено і частина виплат перестане діяти вже в першому кварталі 2024 року. 

Українцям вказують на двері? Чому країни ЄС почали більш холодно ставитися до біженців

На перший погляд, доволі негативний сценарій – країни відмовляються приймати та допомагати українським біженцям. Втім, така політика країн Європи очевидно обгрунтована. І в першу чергу – це фінансова сторона питання. 

"Йдеться про значні кошти. І навіть елементарний рівень їхньої соціальної підтримки обходиться країнами ЄС в десятки мільярдів євро. Десь починають домінувати песимістичні погляди, як от у Польщі, Угорщині чи Словаччині. Тому в майбутньому цілком логічно, що в деяких країнах буде запущений процес з обмеження допомоги для українських біженців. Тоді вони постануть перед вибором – або повернутися в Україну, або залишаться тут і будуть працювати", – говорить політолог Руслан Бортнік. 

До слова, це питання актуальне й для України – великі суми соціальних виплат помітно б'ють по бюджету. Тому і в Україні вже постає питання – чи не варто зменшувати кількість людей, які отримують ту чи іншу допомогу. 

"Я чула таку фразу: нічого не принижує гідність так сильно, як вчасно виплачена мізерна зарплата. Це не дозволяє людині відірватися, не дозволяє розвиватися. І дуже багато людей, які отримують соціальні допомоги приблизно так і відчувають. Вони бояться втратити оцю залежність. Хоча зрозуміло, що цей ривок принесе набагато більші можливості", – сказала нещодавно міністр соціальної політики Оксана Жолнович.

Водночас із цим, країни ЄС мають ще одну важливу причину для такої політики навколо українських біженців. І йдеться про вимоги самої України, каже Бортнік: "Є звернення українського уряду до наших західних партнерів не соціалізувати цих біженців, адже український уряд сподівається, що вони повернуться назад. Думаю, що найближчі роки такий вибір буде поставлений перед українцями в більшості країни Європи. І це є наслідком загальної стратегії України, і союзниками, яка не забезпечує можливості повної асиміляції всіх українських біженців, а лише їх частини".

І дійсно, питання повернення українців під час війни чи навіть після її завершення зараз є одним з найбільш пріоритетних для влади. Втім, проблема в іншому – що влада може дати українцям, які повернуться з-за кордону. 

Безумовно, не йдеться про великі соціальні виплати, абощо. Адже так  будь-яка держава ще більше потопає в боргах. Найбільш раціональні механізми – це створення більшої кількості робочих місць, збільшення середнього рівня заробітної плати, якісна інфраструктура та соціальні гарантії. І, звісно, ідея. 

"Я нагадую, в яких ми зараз реаліях. Ми з ходу (ред, – після закінчення війни) не зможемо конкурувати з Польщею і по якості питної води і по якості дитячих майданчиків. І якщо Польща продовжить розвиток у такому ж темпі, то й за 10 років у нас не вийде її наздогнати. Ми можемо продавати мрію, і це те, що може дати тільки наша держава. Так само робив Ізраїль – коли до пустелі залучали найкращих представників своєї нації", – сказала нещодавно заступниця міністра розвитку громад Олександра Азархіна.

Аналитические материалы УИП

  • Ситуация вокруг мирных переговоров Украины и РФ. Почему мирный план КНР на самом деле не о завершении войны?
  • Президентская избирательная кампания в США: относительно дебатов экс-президента Д. Трампа и вице-президента К. Харрис.
  • Вторая годовщина Харьковской контрнаступательной операции ВСУ.
  • Крымская модель для Украины: как менялся этнический состав полуострова исторически, включая период его аннексии Россией?
  • СИТУАЦИЯ В УКРАИНЕ: 29 августа – 4 сентября 2024 года.
  • 10 годовщина Иловайского котла: как он повлиял на будущее Украины и войны в ней?
  • СИТУАЦИЯ В УКРАИНЕ: 15 –21 августа 2024 года.
  • Церковный вопрос: запрет УПЦ отложен на будущее…
  • СИТУАЦИЯ В УКРАИНЕ: 11–17 июля 2024 года.