Мажорів можуть відкликати. У ВР хочуть надати право забирати мандат нардепа

Шанси депутатів Верховної Ради можуть зрости – у парламенті зареєстровано відповідний законопроект. Хто ризикує втратити крісла в парламенті, і які можуть бути наслідки, розбиралися Vesti.ua.

Посилення політичної відповідальності

Законопроект “Про відкликання народного депутата з ініціативи виборців” був зареєстрований у Верховній Раді 15 серпня, автор - Георгій Мазурашу.

Йдеться про нардепів-мажоритарників, пояснив Георгій Мазурашу у коментарі Vesti.ua: "Депутатів-мажоритарників обирають як представників конкретного виборчого округу, тому у відповідних виборців має бути механізм ініціювання відкликання".

На думку автора, запровадження механізму відкликання народного депутата (мажоритарника) сприятиме посиленню його політичної відповідальності.

Підстави для відкликання

Відповідно до тексту законопроекту, підстав для відкликання народного депутата з ініціативи виборців є кілька:

  • порушення ним положень Конституції та законів України,
  • систематичне невиконання депутатських обов'язків; визначених Законом України “Про статус народного депутата України” та регламентом Верховної Ради України;
  • використання повноважень народного депутата України в особистих корисливих цілях;
  • систематичне порушення норм депутатської етики та моралі;
  • невідповідність практичної діяльності депутата основним принципам та положенням його передвиборчої програми;
  • приховування власного майна та доходів, внесення суттєво неточних даних до декларації про майно та доходи.

Хто ініціює процедуру

Право на відкликання належить лише виборцям одномандатного округу, проведення голосування організовують ЦВК та окружні чи дільничні виборчі комісії.

Виборцям потрібно:

  • скликати збори за участю не менше ніж 300 осіб, які мають право голосу в межах конкретного виборчого округу;
  • у цих перших зборах можуть брати участь виборці з будь-якого населеного пункту округу, учасники створюють ініціативну групу та реєструють її у ЦВК;
  • кількість наступних зборів не обмежується, але вони мають відбутися у кожній громаді округу, і не пізніше 60-денного терміну від дати перших зборів;
  •  збори виборців громади охоплюють лише тих, хто проживає у цій громаді;
  • за 15 днів до зборів виборців надсилається повідомлення народному депутату, який зобов'язаний у триденний термін інформувати Верховну Раду та ЦВК, він також має право на участь у зборах (особисто або через представників);
  • на всіх зборах передбачено відеофіксацію, письмове підтвердження рішення зборів усіма учасниками;
  • ініціативна група протягом 45 днів має зібрати підписи виборців округу у кількості тих, хто голосував за інших кандидатів на виборах +10% від цієї кількості;
  • у разі дотримання всіх вимог законодавства ЦВК не раніше ніж 2 і не пізніше 3 місяців від дати ухвалення рішення про призначення виборів призначає голосування про відкликання народного депутата;
  • відкликання народного депутата відбудеться, якщо за це проголосували більш як 50% виборців даного округу.

Небезпечна ревізія

Загалом ініціатива зрозуміла та логічна, тим більше є посилання на Конституцію України, де зафіксовано, що єдиним джерелом влади є народ. Але механізм відкликання народного депутата викликає занепокоєння експертів.

“Депутати отримали мандат на прямих та вільних відкритих виборах, і проводити ревізію волевиявлення я б у жодному разі не брався. В Україні існував такий механізм, реально він не запрацював, але в окремих випадках перетворювався на інструмент переслідування, медійної, біотехнологічної атаки на окремих депутатів, – пояснив голова Комітету виборців України Олексій Кошель. - Що я маю на увазі? Так само, як працює механізм імпічменту президента, в опозиції є право сказати: ми збираємо підписи, запускаємо юридичний механізм імпічменту президента. Те саме і для народних депутатів”.

Окреме зауваження в експерта викликав механізм ухвалення рішення через збір підписів, які легко фальсифікували так звані “фабрики підписів” – люди, які мали доступ до баз паспортних даних громадян. На його думку, це треба робити через Державний реєстр виборців. Водночас Олексій Кошель переконаний, що загалом відкликання депутатів не потрібне, є вибори, і є позиція виборця. Якщо його не задовольняє депутат, виборець під час наступного голосування просто відвертається від цього депутата.

Безперервні вибори

Ідея має сенс, але реалізувати її краще за допомогою уточнення підстав для позбавлення депутатського мандату, переконаний директор Українського інституту політики Руслан Бортник.

“Оскільки завжди на будь-яких виборах перемагає один кандидат, а програють 20-30-40 осіб, і рідко коли переможець набирає 50% голосів, це створює умови для електоральних махінацій, - звертає увагу Руслан Бортник. - Коли будь-якої миті може бути запущено процес шантажу, адже рівень незадоволення завжди буде вищим за рівень підтримки, відповідно, вибори в мажоритарних округах відбуватимуться безперервно, і депутати опиняться на гачку популізму”.

Окрім того, посилиться залежність депутатів від "грошових мішків", адже на виборах важливу роль відіграють чинники грошей та інформаційна підтримка. Своєю чергою це може призвести до посилення парламентського популізму в цілому, коли депутатам буде складніше ухвалювати необхідні, але непопулярні рішення. Більше стане залаштункової політики, коли ті, хто програв, шантажуватимуть переможців безперервними виборами, вважає Бортник.

“Необхідно деталізувати підстави для позбавлення повноважень, щоб коли виникне ситуація, вона фіксувалася парламентом, - пояснив він. – Наприклад, народний депутат не відвідує засідання, на відміну від нас із вами, звільнити його за це неможливо. Такі дії мають стати підставою для рішення Верховної Ради, яким ЦВК позбавляє мандата. Також необхідно уточнити норму про набуття чинності вироку суду - щодо яких саме злочинів, розписати процедуру позбавлення повноважень. Тоді це буде прозора та зрозуміла політика, і не треба буде витрачати державні кошти та підживлювати популістську політику в округах, перетворюючи депутатів на заручників”.

Обіцянка — не цяцянка

У законопроекті є цікава позиція щодо невиконання депутатом передвиборчої програми. Оскільки більшість програм пишуться абстрактно, виборцям складно висунути претензії до обранця. Але тут все просто – потрібно програми писати згідно із законодавством.

“На мій погляд, програми мають містити лише пункти, які відповідають повноваженням, на які громадянин балотується, – пояснив Григорій Мазурашу. - Якщо нардеп має право законодавчої ініціативи, кандидат може обіцяти підготувати та подати на реєстрацію певні законодавчі зміни, підтримувати ті чи інші ініціативи, пропозиції, а не гарантувати результат, який залежить від наявності чи відсутності 226, чи 300+ голосів. І виборцям треба бути уважнішими до обіцянок кандидатів – чи відповідають вони майбутнім повноваженням”.

Імперативний мандат — не новинка

Право виборця на відкликання депутата (імперативний мандат) — не новинка, таку норму було закріплено ще в Конституції УРСР, розповіла керівник "Адвокатського бюро Анни Даніель", кандидат юридичних наук Анна Даніель. На виконання цієї норми 19 жовтня 1995 року було ухвалено відповідний закон, який діяв до 2001 року. Наразі, каже Анна Даніель, наша конституційна доктрина базується на концепції вільного мандату: “Мандат є спільним, і депутати представляють усю націю, а не лише виборців окремого округу. Мандат – не імперативний, а факультативний (з аналізу положень Конституції), тому може бути не відкликаний і не вимагає узгодження дій мандатарію”.

Створення необґрунтованих підстав для дострокового припинення депутатського мандату, на думку експерта, є ризиковим, і може мати негативні наслідки для конституційного порядку в державі.

На місцевому рівні, зазначає Анна Даніель, це є прийнятним, і може бути навіть ефективним. Усі місцеві жителі знають свого обранця та чітко оцінюють його роботу. Наприклад, 2021 року у Львівській облраді Українська галицька партія ініціювала передбачене законодавством відкликання депутатів, обраних за партійним списком на місцевих виборах, оскільки вони увійшли до неформальної коаліції з ЄС, СН та іншими партіями.

“Але коли ми говоримо про народних депутатів, маємо розуміти, що йдеться не про найконкретнішого обранця, а загалом про Верховну Раду України як єдиний законодавчий орган, злагоджена робота якого залежить від роботи парламентарів. Якщо ми почнемо відкликати "неугодних" народних депутатів та щоразу призначати вибори, нічого хорошого з цього не вийде", - вважає вона.

Аналитические материалы УИП

  • СИТУАЦИЯ В УКРАИНЕ: 6 – 13 марта 2024 года.
  • СИТУАЦИЯ В УКРАИНЕ: 21 – 28 февраля 2024 года.
  • СИТУАЦИЯ В УКРАИНЕ: 1 – 7 февраля 2024 года.
  • Итоги визита министра иностранных дел Венгрии Петера Сийярто в Украину
  • СИТУАЦИЯ В УКРАИНЕ: 11 – 17 января 2024 года.
  • Главные мировые угрозы в 2024 году, по мнению аналитиков Всемирного экономического форума в Давосе.
  • Протидія корупції в Україні станом на 2023 рік: результати та перспективи
  • ИТОГИ 2023 ГОДА ДЛЯ УКРАИНЫ: ВОЙНА, ПОЛИТИКА, ОБЩЕСТВЕННОЕ МНЕНИЕ, ЭКОНОМИКА, МЕЖДУНАРОДНАЯ СИТУАЦИЯ; СОЦИАЛЬНЫЕ ТРАНСФОРМАЦИИ.
  • Как изменился уровень поддержки Украины в США и странах Европы.