Що змінює загибель засновника Вагнера ​​і що буде з його справами в Африці

23 серпня у Тверській області (РФ) внаслідок аварії приватного літака загинув засновник ПВК "Вагнер" Євген Пригожин та його найближчий соратник Дмитро Уткін. Подію коментують на таких рівнях, що зрозуміло – смерть Пригожина матиме серйозні наслідки і для Росії, і побічно – для України. Які саме – з'ясовували Vesti.ua.

Кому вигідна смерть Пригожина?

Думка світової спільноти виходить з припущення, що Путіну вигідна загибель засновника ПВК "Вагнер". Справді, зараз влада Путіна зміцнилася, пояснює військовий експерт Олег Старіков. На його думку, подією 23 серпня завершився недобунт 23 червня 2023-го, і тоді ж Пригожин перестав жити як політична фігура. 

"Росіяни люблять "народних бунтарів", які можуть і міцне слово сказати на адресу влади. Тому і для "боярина" Шойгу, і для "воєводи" Герасимова Пригожин став ворогом гіршим, ніж ми, Україна",– каже експерт.

Можливість критикувати владу під соусом патріотизму закривається, наголосив президент Українського інституту політики Руслан Бортнік: "Росія підкреслено рухається до єдиноначальності, і це сигнал і військовим, і діловим, і політичним елітам…якщо сам Путін, умовно кажучи, про щось домовитись із Пригожиним, то російське суспільство розуміло – Пригожин може повторити похід на Москву. І російська "глибинна держава" такого виклику Пригожину не пробачила".

До речі, те, що "без Путіна не обійшлося" висловили й у США. 

"У Росії мало що трапляється без Путіна, але у мене немає достатніх відомостей для відповіді", – цитує американський президент Байден Bloomberg.

За долею Пригожина можна побічно судити про те, що відбувається всередині Кремля – ​​одній із найбільш закритих владних структур. Очевидно, що у РФ "закручуються гайки" всередині еліт, наголошує політолог Олексій Якубін, але також очевидно, що це підвищує ризики неконтрольованої опозиції всередині системи. 

"Є незадоволені і серед військових, і серед олігархів, і ось вони, спостерігаючи історію з Пригожиним, можуть розпочати публічну, але внутрішньокулуарну боротьбу проти Путіна. Оскільки Пригожин був свого роду інструментом для контролю опозиції, зараз у Путіна такого інструменту не буде – а це означає зростання ймовірності внутрішньоелітних бунтів", – пояснив експерт.

Олег Старіков звернув увагу на те, що суттєвих змін у військовому керівництві РФ, попри явну опалу генералітету, поки що не спостерігається, отож жоден новий заколот вона не підтримає: Суровікін вийшов (з ізоляції), Кисліцин з'являється, два генерали 58 армії теж вільно пересуваються, решта залишаються на своїх місцях. Крім того, "Путін завдав удару по іноземних спецслужбах і одночасно дав урок армії, що її основа – це дисципліна та єдиноначальність", – зазначив експерт.

Водночас у самій РФ на напівофіційному рівні намагаються розкрутити 2 версії. Перша – слід "українських спецслужб". Друга – технічна несправність, або НП на борту літака.

Увечері 24 серпня загибель Пригожина прокоментував і сам Путін назвавши його "людиною складної долі", яка припускалася серйозних помилок у житті. Окремо президент РФ прокоментував роботу Пригожина в Африці. 

"Працював він не лише у нас у країні, і з результатом працював, і за кордоном – в Африці, зокрема. Займався там нафтою, газом, дорогоцінними металами та камінням. Вчора лише, як мені стало відомо, повернувся з Африки", – сказав Путін.

Справи в Африці

На Заході обезголовлення ПВК "Вагнер" сприйняли як сигнал до ослаблення позицій Росії в Африці. Але, як вважає політолог Олексій Якубін, певну нестабільність у роботі "Вагнера" загибель Пригожина може дати, але "давайте не перебільшувати роль окремої особи. Пригожин не так щільно займався Африкою, там є Китай, який готовий підмінити вплив Росії".

Ми бачимо, що Росія намагається заспокоїти американців, інформуючи їх, що замість "Вагнера" в Африці діятиме Російський експедиційний корпус (структура створюється під управлінням ГУР та ФСБ РФ), наголосив президент Українського інституту політики Руслан Бортнік. 

"Але очевидно, що зміни будуть, адже "Вагнер" – жорстко ієрархізована структура, що замикалася на Пригожині та Уткіні, зі своїми зв'язками з місцевими елітами. Тому існує висока ймовірність того, що ситуативна ефективність і вплив військової присутності РФ в Африці може послабшати. Надалі все залежатиме від того, чи готова Москва підтримувати та фінансувати свої структури на цьому континенті. Якщо фінансування збережеться, загибель Пригожина та Уткіна істотно на впливі РФ в Африці не позначаться, тим більше, що на місці керують інші постаті (близько 200 командирів), а загиблі оперативним керівництвом на місці не займалися", – вважає експерт.

Аналитические материалы УИП