“Відмова ЄС від російського газу змусить Україну переосмислити роль ГТС” – політолог

Європейський Союз планує запропонувати заходи щодо заборони імпорту російського газу до кінця 2027 року. Таким чином, блок прагне розірвати зв’язки з країною, яка колись була його найбільшим постачальником енергоресурсів, повідомив Bloomberg.

Потік російського газу до Європи різко скоротився після повномасштабного вторгнення росії до України у 2022 році, але рф залишається значним постачальником до ЄС через газопровід через Туреччину та поставки зрідженого природного газу. Втім, видання стверджує, що ЄС просувається вперед із давно запланованим наміром поступово відмовитися від російських викопних палив.

ЄС планує запропонувати в червні заборону на всі закупівлі газу за новими угодами з росією та існуючими спотовими контрактами, які складають близько третини імпорту. Ця заборона має набути чинності до кінця року, стверджують джерела.

Європейська Комісія наступного місяця також ухвалить заходи щодо припинення імпорту російського трубопровідного та зрідженого природного газу за довгостроковими контрактами, але вони вимагатимуть тривалішого перехідного періоду до кінця 2027 року, повідомили джерела.

Зусилля з припинення залежності від російського газу відкриють шлях для американських постачальників – вони зможуть надсилати більше зрідженого природного газу до Європи, чого неодноразово вимагав Дональд Трамп. Витрати та безпека залишаються ключовими питаннями після енергетичної кризи, але ЄС очікує, що його план матиме обмежений вплив на ціни, оскільки нова хвиля поставок зрідженого природного газу з’явиться на світовому ринку в найближчі роки, зазначили джерела Bloomberg.

З 2022 року Україна безліч разів чула про щось подібне від своїх європейських партнерів, однак реальність така, що протягом третього року повномасштабної російсько-української війни ЄС витратив більше коштів на російські викопні палива, ніж на фінансову допомогу Україні.

“Відмовитись – реально. Але не обов’язково у 2027-му”

Тож Комерсант український запитав у політолога Руслана Бортника, наскільки реальними є ці плани (чи чутки) у нинішніх політичних реаліях, коли 3 роки жахливої війни досі не змусили Європу відмовитися від палива агресора. За його словами, основним фактором, який міг би порушити такі плани, є непевна ситуація на ринку.

“Це зробити реально, але справа в тому, що тут ідеться про довгострокове планування. Ми не можемо спрогнозувати ситуацію на світових енергетичних ринках на якийсь певний майбутній момент. Тому це не обов’язково трапиться у 2027 році”,

– прокоментував експерт ексклюзивно .

Багато також залежить від результатів нинішнього перемовного процесу з росією, стверджує він. Ці результати можуть як спрацювати на подальшу ізоляцію рф, так і сприяти поверненню агресора на європейський ринок.

Для України ж остаточна відмова Європи від російського газу теж має свої негативи, зауважив політолог.

“Це означатиме подальше зниження доцільності будь-якого енергетичного транзиту через Україну. Сьогодні, навіть якщо в нас не виконується газовий контракт, то через нашу територію йде ще нафта. Тобто, ми ще на цьому заробляємо. Якщо ж наша газотранспортна система перестане бути транзитною і привабливою, то буде працювати, можливо, як газосховище в режимі реверсу накопичення, тобто в режимі ще одного газосховища для Європейського Союзу”,

– наголошує Бортник.

Глобальні ж ціни на газ залежать не лише від власне ринкових, а й від політичних факторів, додає політолог. До прикладу, на ринок можна повернути Іран та Венесуелу, і тоді знизяться. Якщо ж глобальні політичниі протистояння будуть загострюватися, то й ціни зростатимуть, резюмує Руслан Бортник.

Європа і російський газ

Станом на початок 2022 року ЄС на 40% залежав від російського газу. У 2021 році 65% газу, який купувала Німеччина, були російськими. У третьому кварталі 2023 року лише 12% імпортованого ЄС газу залишалися російськими.

Водночас деякі країни ЄС, такі як Угорщина та Словаччина, залишаються залежними від російського газу. Контракти цих країн з Газпромом передбачають постачання газу через українську ГТС. Австрія підписала контракт на постачання газу до 2040 року, але там уже заявили, що позбулися залежності від російського палива.

Після виведення з ладу обох “Північних потоків” та зупинки української ГТС росія зможе постачати газ до Європи лише через Турецький потік.

За даними Центру досліджень енергетики і чистого повітря (The Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA), з початку повномасштабного російського вторгнення Євросоюз купив у росії енергоносіїв на 208 млрд євро.

Аналитические материалы УИП

  • Ситуация в Украине. 21 - 28 мая 2025 года.
  • G7 и Украина: США корректируют риторику поддержки, сохраняя пространство для сделки с РФ.
  • Д. Трамп, почему он опять "поссорился" с В.Зеленским?
  • Ситуация в Украине. 7 - 14 мая 2025 года.
  • Приезд Президента США Д. Трампа в Стамбул может стать той соломинкой, которая «ломает хребет верблюду» в переговорном процессе.
  • Папа Лев XIV: Ватикан под влиянием — или Ватикан как влияние?
  • Визит Си Цзиньпина в Россию (май 2025): Аналитический отчёт
  • Экономика российско-украинской войны (2022–2024): аналитический обзор
  • СИТУАЦИЯ В УКРАИНЕ. 23-30 апреля 2025 года.