Викорінення корупції та залучення інвестицій: що вимагає США від України

Вчора в ЗМІ з'явилася інформація про те, що США вимагає від України провести ряд реформ в обмін на продовження надання їй військової допомоги. Серед вимог Білого дому – внести додаткових членів до спостережної ради державних підприємств, посилити незалежність НАБУ та САП і обмежити сферу діяльності СБУ та БЕБ. 

Vesti.ua розповідають про всі вимоги від Білого дому, а також про те, чому вони взагалі з'явилися та як це вплине на військову допомогу для України. 

Що вимагає США від України та в які терміни Київ має вкластися

Реформи,пов'язані з умовами надання допомоги від США

В документі, який опублікували ЗМІ, прописані ключові вимоги Білого дому. Зокрема вони стосуються функціонування Наглядових рад Державних підприємств, антикорупційних органів (САП, НАБУ, НАЗК), Вищої ради правосуддя, загалом судової гілки влади. Окрім того, разом із вимогами вказані також їхні терміни виконання по пріоритетності їх впровадження: 0-3 місяці, 3-6 місяців, один рік, 18 місяців.

Що стосується реформ, то США вимагає до 1 квітня 2024 року імплементувати регламент REMIT. Тут варто відзначити, що в червні 2023 року Верховна Рада України вже ухвалила Закон України про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання зловживанням на оптових енергетичних ринках. Цей закон був спрямований якраз таки на імплементацію регламенту REMIT. Тож в України, фактично, не має бути проблем із виконанням цього пункту. 

Окрім того, вимагається внести зміни до наглядових рад державних підприємств. Йдеться про Укренерго, "Нафтогаз", "Енергоатом", "ОГТСУ" та ДК "Українська оборонна промисловість" (колишній Укроборонпром). 

Відзначимо, що тут особливих проблем у реалізації теж не має бути. Для прикладу, Укренерго має ввести сьомого члена до наглядової ради. До квітня 2022 року в компанії було якраз таки сім членів, але один із них просто склав повноваження. Ним був саме незалежний член компанії (за регламентом, туди мають входити 4 незалежних представники та 3 представники держави). Отже, обрання нового члена не має викликати жодних проблем для України. 

Що ще Білий дім вимагає від України та чому ці питання взагалі порушуються? 

Щодо всіх вимог Білого дому, то розбирати кожну окремо насправді немає сенсу. Адже більшість із них або вже перебувають на певному етапі реалізації, або навряд чи будуть реалізовані взагалі. З усім переліком вимог і термінами виконання ви можете ознайомитися нижче. 

Скажімо, одна з вимог – це відновлення обов'язкового декларування для всіх держслужбовців та суддів. Зокрема, йдеться про прийняття законопроєкту №8071, який вимагав відновлення електронного декларування. Його зареєстрували у вересні 2022 року. У липні 2023 законопроєкт зняли з розгляду. Але натомість у вересні прийняли законопроєкт 9534, в якому також ішлося про відновлення декларування. Тому виникає питання про актуальність чи доцільність деяких вимог. 

"Таке враження, ніби в Україні до цього не було 10 років успішних реформ. Адже ці вимоги дуже повторюють старі теми та підходи. Насамперед це намагання перезавантажити великі державні компанії за участі іноземних експертів. А також, підвищити незалежність орієнтованих на Захід структур. Таких як НАБУ, САП і НАЗК. Водночас, зменшивши вплив СБУ та БЕБ, які орієнтовані на Офіс президента", – каже політолог Руслан Бортнік. 

На його думку, частина з цих вимог навряд чи буде виконана: "Можливо, лише певна частина цих реформ буде реалізована. В Україні сформувався величезний досвід  саботажу західних реформ. Крім того, низка цих вимог, вони вже були реалізовані чи прийняті якісь певні законодавчі акти. Ми можемо прийняти їх так, як того вимагають партнери, але який у цьому сенс? Крім того, ми чудово розуміємо, що цей лист є набором побажань, які будуть лише обговорюватися поки що і дискусії стосовно них, мабуть, будуть надзвичайно палкі".

Окрім того, важливо зрозуміти, чому взагалі виникла така ситуація, коли США вимагає від України певних дій задля подальшого отримання допомоги. І ось як це пояснили в посольстві США в Україні: 

"Цей перелік був наданий як основа для консультацій із урядом України та ключовими партнерами в межах нашої незмінної підтримки України та її зусиль із інтеграції в Європу – мети, яку Сполучені Штати рішуче підтримують. Метою цих зусиль є визначення пріоритетів і консолідація кроків з реформування разом із Україною і ключовими зацікавленими сторонами", – йдеться у заяві посольства. 

Також, у заяві наводиться цитата президента США Байдена, в якій він говорить про прагнення Штатів допомогти Україні відновитися після закінчення війни. 

Варто розуміти, що зараз в США тривають палкі дискусії навколо того, чи варто Вашингтону продовжувати допомагати Україні в таких кількостях. Особливо ці питання почали виникати після українського контрнаступу, який не дав того ефекту, на який очікували західні партнери. Тож питання мотивації американського суспільства є одним із ключових у тому, чому зараз Україна отримує такий перелік вимог. 

"Схоже на те, що США, підтвердивши свої зобов'язання стосовно продовження підтримки України "стільки, скільки буде потрібно", у відповідь також вимагає від Києва певних змін у внутрішній політиці. Мабуть, частина цих вимог раніше обговорювалася під час візиту Зеленського до Вашингтона. Тож не дивно, що їх опублікували, немов у навздогін до візиту президента України до США", – говорить Бортнік. 

Важливо також брати до уваги, що незабаром у США відбудуться вибори. І на цей момент рейтинг Байдена є дуже сумнівним – у нього приблизно така ж кількість голосів, як і в прямого конкурента Трампа. А під час дискусій обох партій все частіше виникають заяви про те, що варто зменшити допомогу Україні чи взагалі зупинити її. І такі заяви часто демонструють позицію населення.

Тому такий підхід, як висунення вимог, може слугувати також певним гарантом для України в майбутньому. Адже у випадку, якщо Київ зможе реалізувати більшість із цих вимог, Україна значно посилить свої позиції під час перемовин про надання військової допомоги. Мовляв, ми ваші завдання виконали, тепер ваша черга. 

Не варто також забувати про те, що частина цих вимог співпадає з тими, які висунув ЄС задля вступу України до союзу. То ж фактично, реалізувавши ці вимоги, Україна зможе вбити двох зайців одним пострілом.

Аналитические материалы УИП