Мобілізація, мільйон безпілотників і НАТО: головні тези з підсумкової пресконференції Зеленського

Відбулася підсумкова пресконференція президента Володимира Зеленського, на якій він відповів на запитання журналістів. Представники ЗМІ цікавились у глави держави термінами війни та можливими перемовинами, змінами у мобілізаційному процесі, його стосунками з головнокомандувачем ЗСУ, вступом у НАТО та іншими питаннями. Ділимось основними тезами президента з двогодинної пресконференції.

Зеленський заявив, що цієї зими Україну будуть захищати кілька додаткових західних систем протиповітряної оборони Patriot. Також він згадав про ЗРК NASAMS, але зазначив, що конкретну кількість систем назвати не може. За його словами, щомісяця Україна стає потужнішою.

Президент заявив, що Генштаб та головнокомандувач ЗСУ запропонували мобілізувати додаткових 450-500 тисяч людей. Це коштуватиме державі 500 мільярдів гривень. Зеленський нагадав, що на забезпечення одного військового необхідно 6 людей, відповідно, на додаткових 500 тисяч має знайтися три мільйони нових платників податків.

Стосовно мобілізації жінок Зеленський заявив, що не підтримає такий законопроєкт. При цьому він підпише закон, який зменшує призовний вік чоловіків до 25 років, якщо це буде правильно аргументовано.

Також глава держави наголосив на важливості демобілізації й на тому, щоб цей процес був справедливим відносно українських військовослужбовців: Я б дуже хотів, щоб військове керівництво розуміло ці виклики. Ми не можемо втратити найсміливіших людей.

Щодо контрнаступу: Неконтрольоване небо мало вплив на південну операцію 2023 року. Ми не контролюємо небо, у нас нема достатньої амуніції. Це не говорить про те, що ми не знайдемо або вже не знайшли вихід, але для цього нам потрібна підтримка.

Росія не досягла жодних успіхів на фронті у 2023 році. Про це говорять заяви кремля про те, що цілі рф в Україні не змінилися.

Щодо фінансової підтримки США та Євросоюзу: Я впевнений, що США нас не зрадять, і те, про що ми домовилися з Вашингтоном, буде виконано повністю. Що стосується ЄС: всі грали на великих ставках. Нині постає питання щодо відповідного часу. На цьому тижні будуть €1,5 млрд, а питання щодо €50 млрд буде ухвалене найближчим часом. Є механізми, за якими навіть якщо не буде повної підтримки виділення цих коштів, знайдуться інші інструменти, які зроблять це можливим. 

Щодо прогнозів тривалості війни Зеленський зазначив, що терміни, які озвучують політики та навіть військові є лише їхніми думками, які зазвичай розходяться з реальністю. За його словами, ніхто не знає скільки триватиме війна.

Виробництво FPV-дронів: Я позитивно ставлюсь до виробництва дронів. Повинна бути й структура щодо управління дронів. У мене була зараз ставка, одне із ключових питань – виробництво дронів і постачання. Мільйон дронів у наступному році ми виробимо.

Про блокаду кордону з Польщею зеленський зазначив, що це не був бізнес під час війни, а спроба вижити. Україна опинилася в такій ситуації, коли не могла вивозити зерно через блокування морських шляхів російською федерацією, тому змушена була шукати сухопутні маршрути для експорту. Через блокування кордону наша держава втратила сотні мільйонів доларів та частину врожаю.

Щодо антиукраїнської політики Орбана: Україна та Угорщина­ – сусідні країни. Ми намагаємося знайти рішення. В Аргентині я попросив Орбана назвати причину, чому він не підтримує нас в ЄС, і він не зміг відповісти. А ще я запитав, чому ми не можемо організувати офіційну зустріч, і він теж не зміг дати відповідь. Ми могли б знайти дипломатичне рішення, і наші сторони будуть працювати над цим.

Стосовно гарантій безпеки Зеленський заявив, що процес просувається повільніше, ніж він розраховував й багато залежить від України, щоб передати наше бачення військового компоненту партнерам, адже це ядро гарантій безпеки.

Щодо вступу до НАТО: Для нас це найпотужніший варіант, але нас не запрошують у НАТО. Сигнали про часткову участь — маячня. Жодного разу такої пропозиції від партнерів не було. Складно уявити, як це може бути. А перебування лише частини території України в НАТО — це ризики для нашої держави. 

Про стосунки з головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним: У мене робочі стосунки з генералом Валерієм Залужним. Він має відповідати за результат на полі бою як головнокомандувач ЗСУ разом із Генштабом... Я вважаю, що бути головнокомандувачем — це честь, бути президентом — честь. Спершу йде слово, а за ним — відповідний крок. Нам потрібні міцні кроки та результати, і відповідальність за кожен результат. Я планую працювати з Генштабом. Чекаю від них рішення щодо мобілізації, щоб ми допомагали людям на фронті. Чекаю дуже конкретних речей на полі бою.

Аналитические материалы УИП

  • СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ: 27 листопада –4 грудня 2024 року
  • 1000 днів війни в Україні
  • СЕУЛЬСЬКИЙ ТА ЄВРОПЕЙСЬКИЙ КОНСЕНСУСИ З ПИТАНЬ РОЗВИТКУ: ЧИ МОЖЛИВА СПІЛЬНА ПЛАТФОРМА ПО УКРАЇНІ?
  • СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ: 23 – 30 жовтня 2024 року
  • СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ: 10 – 16 жовтня 2024 року
  • СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ: 26 вересня – 2 жовтня 2024 року
  • СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ: 12 – 18 вересня 2024 року
  • СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ: 29 серпня – 4 вересня 2024 року
  • СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ: 15– 21 серпня 2024 року