Руслан Бортник. Дозвіл на далекобійні удари по РФ: якої відповіді очікувати від Путіна?

Президент США Байден дозволив Україні завдавати ударів американськими ракетами великої дальності ATACMS по території Росії. Це стало відповіддю на розміщення росією північнокорейських військ у Курській області. Наскільки це рішення допоможе Україні та які можуть бути наслідки? Якої відповіді слід очікувати від Путіна та чи буде вона взагалі, From-UA запитав думку політолога Руслана Бортника.

- Все залежить від того, як це рішення буде реалізовано. Якщо це рішення буде реалізовано дуже обмежено, наприклад, стосовно застосування лише дальнобійної зброї стосовно території Курської області Росії обмеженим набором ракет за обмеженою кількістю цілей, то Росія може вважати це спробою політично спровокувати, зірвати потенційно мирні переговори чи погіршити потенційні стосунки між Путіним і Трампом. Росія може не відповісти на це прямою ескалацією, відповісти на це лише асиметрично, тобто посилити диверсійну підривну роботу стосовно американських і європейських сил в Європі чи переданням зброї повстанцям, ворогам Заходу в інших регіонах світу. Наприклад, чи в Ірані, Іраку чи в Йємені чи інде.

Звичайно, Росія не буде наносити удари по західним базам США в Європі чи вживати якісь інших ескалаційних заходів, не захоче підігравати адміністрації Байдена. Якщо ж це буде масштабний удар по всій території Росії, тоді можлива симетрична відповідь, а цей варіант малоймовірний, з ударом по базам США і НАТО в українському прикордонні, по тим базам, які беруть участь в забезпеченні поставок до України чи які здійснюють збір і обробку розвідданих, які беруть участь в наданні допомоги Україні.

Військовий ефект від цього удару теж залежить від того, як він буде реалізований. Якщо це буде обмежене втручання, то й ефект буде обмеженим. В кінці кінців, дальнобійними засобами Україна уражає цілі на окупованих територіях, в тому числі і в Криму, і ефект від того, що ми вже маємо дозвіл на використання цих дальнобійних засобів по цих територіях, він досить обмежений.

Росія тривалий час готувалась до можливого отримання такого дозволу з боку України, і тому ефект буде обмежений. Зрозуміло причини цього надання. Надання такого дозволу - це й намагання ускладнити Трампу майбутні переговори з Путіним через ескалацію, це й намагання, можливо, допомогти Україні в збереженні цього курського плацдарму як важливого елемента, предмета майбутніх переговорів. А останнім часом ситуація для ЗСУ в Курській області замітно погіршилася.

Також якщо ціллю цих атак стануть північнокорейські війська, то це може привести до збройної ескалації вже на Корейському півострові, оскільки Північна Корея буде вважати, що північнокорейські війська стали об'єктом атаки США, то вони в свою чергу можуть провокувати ескалацію проти союзника США в своєму регіоні, проти Південної Кореї.

Аналитические материалы УИП