Експерт пояснив, що змінить ініціатива Зеленського щодо множинного громадянства

Володимир Зеленський в ході свого звернення до українців у День Соборності заявив, що ініціював законопроєкт про множинне громадянство, аби етнічні українці, які проживають за кордоном, могли б стати громадянами України.

Meta.ua звернулася до політичного експерта Руслана Бортніка із проханням проаналізувати цю ідею президента України.

Далі пряма мова експерта:

...Загалом, до таких законодавчих ініціатив я ставлюся позитивно. Тому що множинне громадянство — нормальна практика для цивілізованого світу. І ми теж, в Україні, маємо цю практику застосовувати. Але ця практика не має стосуватися чиновників, людей, які працюють у сфері безпеки і з величезними обмеженнями стосуватися бюджетників. Люди, які виконують функцію держави або отримують бюджетні гроші, не мають мати такого права. Решта людей, особливо бізнес, культурна сфера, спортсмени, науковці, безумовно, можуть мати таке право.

Президент заявив про цю ідею, вона не нова. Є навіть законопроєкт 2019 року, але на жаль, поки що мова йде лише про те, щоб етнічні українці з дружніх до нас країн, могли б отримати українське громадянство. Але це все ж передбачатиме від них відмову або відхід від їхнього громадянства. Саме тому я не вірю, що запрацює норма, при якій, умовно кажучи, канадці українського походження будуть відмовлятися від свого громадянства заради переходу в українське. Мені здається, що тут необхідно не соромитися та йти у цій частині до кінця, вносити зміни до Конституції, після завершення воєнного стану, які дозволить мати множинне громадянство українцям та повноцінно реалізовувати цю норму.

Зараз ця пропозиція виглядає як красивий жест по відношенню до нашої еміграції, як спроба реагувати на нові потоки біженців, які також можуть стати громадянами інших країн через якийсь час. Але мені здається, в такій формі це не зовсім ефективно.

Водночас, варто розуміти, що є країни, у яких етнічні українці залюбки змінили б свій паспорт на український. Я думаю, що таких людей на пострадянському просторі знайдеться багато, особливо в росії, де багато етнічних українців захотіли б отримати український паспорт, позбувшись цих санкцій, накладених на росіян західним світом та США. Однак законопроєкт президента не дозволяє застосувати цю норму щодо громадян росії українського походження, яких на території РФ нараховується 2-4 мільйони. Мені здається, необхідно переосмислити цю норму та розширити її, витягати з росії антипутінське, проукраїнське, етнічно-українське населення.

Також цю норму можна було б розповсюдити для тих етносів, для яких Україна є єдиною Батьківщиною. Наприклад, для кримських татар, яких багато мешкає за кордоном. Можливо, вони б хотіли отримати українське громадянство. На караїмів, кримчаків, це також серйозно підсилило би нашу позицію. Ідея правильна, треба з нею йти до кінця. У нинішньому форматі законопроєкт навряд запрацює, його потрібно дуже серйозно допрацьовувати.

Про експерта. Руслан Бортнік — директор Українського Інституту політики, автор понад 5000 публікацій у ЗМІ та 6-ти книг. Заступник Голови Громадської Ради при Міністерстві закордонних справ України (2012–2016). Член Громадської Ради при Міністерстві оборони України, Громадської Ради при Державній архівній службі України, Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України у м. Києві. Заступник Голови Громадської Ради при Міністерстві оборони України (2012–2014).

Аналитические материалы УИП