Без України – ніяк. Що потрібно знати про передвиборчу ситуацію в США

Президентські вибори у США заплановані 5 листопада 2024 року. Перед голосуванням дві основні партії (Республіканська та Демократична) проведуть праймеріз (лютий-червень 2024 року).

Праймериз – це "внутрішні вибори", коли з кількох кандидатів партія зрештою робить ставку на одного, щоб не розпорошувати голоси.

З урахуванням термінів президентської кампанії в США основні кандидати від двох партій виходять на фінішну пряму перед праймериз. Про це сигналять одразу кілька гучних заяв.

Пристрасті у таборі республіканців

18 липня екс-президент Дональд Трамп розповів про отримання листа від прокурора Міністерства юстиції. Згідно з текстом послання, Трамп стає об'єктом розслідування штурму Капітолію."Мені дали дуже короткий термін  4 дні, щоб виступити перед великим журі, що майже завжди означає арешт та обвинувальний висновок", – пояснив він.

Тюремне ув'язнення не завадить Трампу балотуватися, тим більше, за даними Politico, він не відмовиться від своїх планів на Капітолій, але може вплинути на результати праймериз. "Проти мене розпочали боротьбу, – вже заявив Трамп, – а Мін'юст – це зброя".

Це мобілізує його активних прихильників, але може злякати поміркованих республіканців.

Тому що в спину Трампу дихає губернатор штату Флорида Рон ДеСантіс. Після скандалу зі звільненням співробітників свого передвиборчого штабу минулого тижня, 18 липня він зробив різкий хід – представив "Військовий план". Як вважають у The Hill, він стане ключовим документом передвиборчої програми ДеСантіса. Тому що в плані є така позиція, як "деполітизація Збройних сил США". В ексклюзивному інтерв'ю CNN ДеСантіс пояснив, що мають на увазі: "Громадянські чиновники наказують Збройним силам проводити політичну ідеологію, соціальні експерименти… Це змінює характер Збройних сил і створює ситуацію, коли великих воїнів вигнано, а кількість новобранців зменшується".

Безальтернативний Джо

На тлі пристрастей навколо конкуренції Трампа і ДеСантіса, що його атакує, у демократів скандалів немає. Але це лише на перший погляд. Автор The New York Post Девід Макарті вважає, якоїсь миті демократи можуть змінити пріоритети. З посиланням на опитування CNN/SSRS автор стверджує, близько третини опитаних виборців не хочуть ані Байдена, ані його ймовірного конкурента Трампа. Тому американці на виборах, швидше за все, голосуватимуть проти. У Байдена, на його думку, може з'явитися сильний конкурент від третьої сили – Партії зелених. Це колишній гарвардський професор Корнелл Вест, що дотримується лівих поглядів. Навряд чи він здатний у принципі перемогти, але альтернативний кандидат до двох основних (у яких рейтинги приблизно рівні) здатний зібрати чимало голосів проти всіх. Скинувши Байдена, демократи отримують добрі види на проміжні вибори до Конгресу у 2026 році.

Третя сила

Проте формальних опонентів Джо Байдену на праймериз у Демократичній партії майже не видно у ЗМІ. Це, нагадаємо, юрист і борець за екологію Роберт Кеннеді-молодший і активістка Маріанна Вільямсон.

У Республіканській партії кандидатів 12, із них найбільш пізнаваний, окрім Трампа та ДеСантіса, колишній віце-президент Майк Пенс. 

Цікаво, що є три кандидати та від третьої сили – Лібертаріанська партія, всі від південних штатів (Вірджинія, Каліфорнія, Джорджія).

Але спостерігачі очікують, що головна битва за Капітолій розіграється між Байленом та Трампом чи ДеСантісом.

Три ступені інтересу до українського питання

І звичайно, українське питання стає одним із ключових у передвиборчих перегонах, оскільки це ставка Джо Байдена. "Йому (президенту США) вдалося зберегти Україну як державу і так послабити Росію, що багатьма у США це оцінюється хай не як остаточна, а як проміжна перемога, як успіх", – пояснив президент Українського інституту політики Руслан Бортник.

Тому конкуренти намагаються розмити важливість України. Дональд Трамп відомий гучною заявою про припинення війни "за одну добу". Рон ДеСантіс в інтерв'ю CNN 18 липня назвав конфлікт "другорядним чи третьорядним інтересом", обмовившись, що готовий сприяти завершенню війни: "Метою має бути стійкий, міцний мир у Європі, але такий, що не винагороджує агресію". Відповідати на уточнювальне питання ведучого щодо продовження військової та фінансової підтримки України кандидат не став. Натомість звернув увагу на Азію та Китай, зокрема, назвав Тайвань "значним інтересом" для зовнішньої політики США. Фокус якої, за його словами, слід усунути з Європейського на Азійський регіон.

Китайський страх

Але фішка у тому, що, як розповів Vesti.ua президент Першого міжнародного фонду розвитку України Микола Волківський, підтримка України важлива якраз у протистоянні з Китаєм, оскільки "посилає потужний сигнал іншим країнам, які мають територіальні суперечки чи ядерні амбіції, такі, як Тайвань, Іран та Північна Корея. Таким чином, війна в Україні сприймається як відданість США глобальній безпеці".  

Попри це, республіканці постараються розмити "успішну карту" Байдена на виборах, вважає Руслан Бортник, до того ж, китайська загроза для пересічного американця конкретніша за російську: "Вони (республіканці) хочуть змістити фокус уваги з України на корупцію в Білому домі… Китай як зовнішня загроза зрозуміліший і масштабніший: підрив однополярного миру та стабільності, обвали ринків і навіть ізоляція самих США".

Тому республіканці наполягають на аудиті фінансової допомоги Україні, звинуватили демократів у неефективності використання бюджетних коштів. "Усе це відбувається на тлі міжпартійних дебатів про "стелю" держборгу США. Оскільки новий фінансовий рік починається (у Штатах) з 1 жовтня 2023 року, не варто очікувати на радикальне збільшення обсягів військової допомоги", – вважає провідний науковий співробітник Інституту історії НАН України Андрій Мартинов.

Вікно можливостей

У такий спосіб республіканці хочуть обмежити Байдена у маневрі, але дарма. На думку Руслана Бортника, чинний американський президент міг би вийти на вибори як із перемогою (в Україні), давши Києву більше зброї і F-16, так і зі світом. Для нього виграшні обидва варіанти, "і ніхто вам не скаже, який варіант спрацює", наголошує Руслан Бортник. І ще один плюс у Байдена у рукаві – він чудово знає Україну, зазначив Микола Волковський.

«Білий дім очікує кінця контрнаступу і з новими ініціативами (за війною в Україні) може вийти лише з другої половини жовтня, оскільки там впевнені, що контролюють контекст конфлікту,– вважає Руслан Бортник. -Але кандидати в президенти висловлюються з українського питання, навколо цього будуть дискусії, різні думки".

Що, на його думку, відкриває українським політикам можливість просунути сценарії завершення війни. Якщо їх не запропонує українська влада (і ці варіанти будуть сприйняті в США як прийнятні, Руслан Бортник не виключає, що спроби можуть зробити опозиційні сили. "Умовно кажучи, є план Зеленського – будуть кроки Порошенка, Тимошенко, Кличка. За багатьма варіантами відповідей, які надаватимуть кандидати в президенти, стоятимуть ті чи інші групи впливу всередині України. У будь-якому разі дискусія навколо України буде – вибори її диктують. Кандидати просто не можуть балотуватися, не пропонуючи варіантів щодо України. І вони мають запропонувати щось відмінне від уже озвученого", – наголосив експерт. 

 З урахуванням усіх цих факторів, українське питання буде складно затерти.

Особливо, якщо врахувати види експертів на праймериз. "Внутрішньопартійні вибори" будуть гостро конкурентними, прогнозує Микола Волківський: "Обидві партії мають різні погляди на підтримку України та вирішення проблем з Китаєм".

До лютого 2024 року складно прогнозувати результати праймериз, але у демократів навряд чи хтось кине виклик Байдену, вважає Андрій Мартинов, "хоча незрозуміло, хто буде віце-президентом, багато демократів незадоволені Камалою Харріс. У республіканців шанси Трампа та ДеСантіса приблизно рівні. Судові процеси проти Трампа можуть консолідувати прихильників екс-президента".

Руслан Бортник вважає, що у республіканців в основні кандидати виходить Трампза внутрішньопартійними опитуваннями, він набирає від 40 до 70%, тоді як ДеСантіс – від 10 до, у кращому разі, 20%.

Голосують доларом

Але є такий показник, як гроші. Наразі кандидати збирають кошти на свої передвиборчі кампанії. У республіканців, зазначає Андрій Мартинов, на перші дебати між кандидатами (наприкінці липня 2023 року) будуть допущені ті, хто збере кошти щонайменше 40 тис. виборців. "Прогнозовано лідирують Трамп і ДеСантіс, у демократів  Байден", – уточнює він.

Таким чином, на фінішну пряму виходять два колишні: екс-президент Дональд Трамп та чинний президент, але колишній віце-президент Джо Байден. Це означає конкуренцію двох підходів до України. А також те, що наша держава буде у фокусі уваги.

Аналитические материалы УИП