Про це сьогодні говорили більше 25 експертів з України, США, Великої Британії, Греції, Панами та інших країн під час круглого столу в прес-центрі інформаційного агентства Українські Новини.
Експерти погодилися з тим, що з урахуванням зміщення фокусу геополітичного протистояння в Південно-Китайське (Східне) море, і важливість цього регіону для світу (25% світової торгівлі проходить через нього) і для України (до 90% українсько-китайської торгівлі йде через ЮКМ , а це більше 10 млрд. дол. щорічно) вкрай важливо пильно відстежувати ситуацію в регіоні і шукати механізми забезпечення миру, стабільності і міжнародної морської свободи в районі. Учасники Міжнародної конференції наголосили на необхідності вирішення спорів на основі норм міжнародного права, і конвенції з морського права 1982р. і вердикту Постійного третейського суду в Гаазі в 2016 році.
"Реалізувавши право сили в тому чи іншому регіоні або в світі навіть, держава не зможе довго утримувати ту ситуацію стабільною, тільки право сили, яке базується на взаємовигідній стабільності, міжнародному праві і домовленостях між країнами, право здатне забезпечити стабільність. Необхідна пильна міжнародна увага до регіону", - сказав Руслан Бортник, директор Українського Інституту політики.
Кандидат юридичних наук, юрист-міжнародник Геннадій Дубов повідомив, що в 2012 році Філіппіни порахували, що КНР протиправно зайняла риф Скарборо, який знаходився в 260-ти км від узбережжя Філіппін.
У квітні 2012 року відбулося певне загострення, і КНР отримавши контроль над рифом, в свою чергу, через рік отримала позов відповідно до конвенції ООН з морського права.
КНР претендує на акваторію в Південно-китайському морі, посилаючись на різні історичні документи на своїх картах.
Юрист, наголосив на важливій ролі міжнародного права у врегулюванні суперечок у Південно-Китайському морі і значимість вердикту, винесеного Постійним третейським судом в Гаазі в 2016 році, за яким позиція Китаю визнана безпідставною. "Конвенція ООН з морського права 1982 року має зобов'язальний характер для всіх країн-учасниць. І в зв'язку з цим важлива і продуктивна позиція В'єтнаму, Філіппін та інших країн регіону, які виступають за мир і розвиток в Південно-Китайському (Східному) морі, виходячи з принципів міжнародного права, - також заявив Г. Дубовий.
Доктор наук, професор Панамського університету Еуклідес Таппія зазначив, що позиція Китаю в Південно-Китайському морі нагадує часи доктрини "великої кийки" Сполучених Штатів і яку Китай копіює усіма своїми практиками.
"Його стратегічна мета перетворити Південно-Китайське море у внутрішньокитайське море, створити свого роду нову доктрину "Монро". В даному випадку така доктрина передбачає за основу обмеження свободи міжнародного вільного транзиту на території в 1,700 тис. кв. км", - сказав Таппія.
Політолог-міжнародник Володимир Воля заявив, що, теоретично можливим є міжнародно-правове вирішення проблеми Південно-Китайського моря, адже зараз існує робоча Міжнародна група по роботі над кодексом поведінки в Південно-Китайському морі і Група прихильників Конвенції ООН з морського права ООН.
"При цьому, не варто сприймати кодекс поведінки в Південно-Китайському морі як документ, який покликаний встановити межі. Це скоріше політичний процес, політичний майданчик, який виносить проблему встановлення морських кордонів і суверенітету над островами архіпелагу за дужки. Тобто він встановлює правила, які влаштували б усі держави", - підсумував Воля.
Також він зазначив, що проблема поки виглядає тупіковою, вона знаходиться в фоновому режимі.
Директор інституту глобальних трансформацій Олексій Семеній зазначив, що не треба недооцінювати міжнародне право, особливо в контексті рішень міжнародного суду ООН та інших організацій.
"Суддя міжнародного суду ООН сказав цікаву фразу, під якою я повністю підписуюся, якщо з англійської перекласти: "Жорна права мелють повільно, але невблаганно". У цій ситуації найцікавіше, що 17 вересня 2020 року була спільна декларація - вербальна нота Франції, Німеччини і Британії, яким вони визнавали це рішення", - сказав Семеній.
Довідково:
Група прихильників Конвенції ООН з морського права 1982 року була недавно офіційно представлена в штаб-квартирі ООН в Нью-Йорку (США). Дану ініціативу, запропоновану В'єтнамом і ФРН, підтримують країни-члени ООН. Ініціатива являється форумом, де відкрито обговорюються питання, що стосуються морського права, і підтверджується важливість вирішення питання Східного моря на основі міжнародного права.