ПІДСУМКИ 2023 РОКУ ДЛЯ УКРАЇНИ: ВІЙНА, ПОЛІТИКА, ГРОМАДСЬКА ДУМКА, ЕКОНОМІКА, МІЖНАРОДНА СИТУАЦІЯ; СОЦІАЛЬНО-ПОЛІТИЧНІ ТРАНСФОРМАЦІЇ

Ведення. Основні тренди.

I. Геополітика. Ситуація довкола України.

1. «США йдуть у себе»: протистояння демократичних та республіканських партій у Конгресі. Зміна політичного балансу США після парламентських виборів.

2. Допомога Україні з боку союзників: надані обсяги, накопичені складності та протиріччя, суттєві ризики зниження рівня.

3. Ініціативи мирних переговорів. Формула миру В. Зеленського та нові ультиматуми РФ.

4. Перспективи вступу України до НАТО.

5. Вплив інших глобальних та регіональних конфліктів на ситуацію в Україні: протистояння між США та КНР, друга вірмено-азербайджанська війна, Ізраїльсько-Арабський конфлікт, загострення на Корейському півострові та ін.

6. Початок переговорів щодо вступу України до ЄС.
 

ІІ. Хід війни. Бойові дії.

1. Період очікування «великого» російського наступу та бої на Донбасі: захоплення ЗС РФ м. Соледара та м. Бахмута на Донеччині (з січня – по травень 2023 р.).

2. Період підготовки великого українського контрнаступу (з березня по червень 2023р.).

3. Початкова фаза українського контрнаступу на Півдні України. Підрив Каховської ГЕС. Заколот куратора ПВК «Вагнер» Є. Пригожина. (червень-липень 2023р.)

4. Темпи просування українського контрнаступу сповільнився, бойові дії переходять у фазу «війни на виснаження» (серпень – жовтень 2023р.)

5. Зупинення контрнаступу ЗСУ та перехід військової ініціативи до ЗС РФ (листопад – грудень 2023р.).

6. Ризики ядерної ескалації.

ІІІ. Внутрішня політика.

1. Падіння популярності влади та формування альтернативного центру політичної довіри (невикористані шанси команди В.А.Зеленського).

2.Кадрові ротації та корупційні скандали.

3. Ситуація навколо проведення виборів.

4. Розбіжності серед військово-політичного керівництва.

5.Соціальна політика. Зміна фіскальної політики та інші інструменти для поповнення бюджету на тлі скорочення допомоги західних партнерів.

6. Мобілізація.

7. Соціологія.

8. Зміна гуманітарної політики (від тиску на УПЦ до ухвалення закону про нацменшини ЄС).

IV. Економічна ситуація.

1. Основні економічні показники.

2. Фінансування Держбюджету України. Вплив допомоги західних партнерів та міжнародних фінансових інституцій, умови надання допомоги.

3. Бюджет на 2024р.

4. Удари РФ по критичній інфраструктурі та готовність до зимового сезону.

5. Ситуація довкола експорту української сільгосппродукції. (Зупинення зернової угоди. Блокада польського кордону).

Вступ.

Протягом 2023 року політичні та військові процеси в Україні зазнавали дуже серйозних змін.

У першій половині 2023 р. Україні вдавалося зберегти відносно стабільну ситуацію на фронті, а також сильну підтримку країн-союзників, які перебували в позитивному очікуванні масштабного контрнаступу українських військ на Півдні країни (за прикладом Харківського і Херсонського восени 2022 року). При цьому в країні функціонувала лідерська модель управління, в якій реальну та номінальну владу було консолідовано в руках Верховного головнокомандувача, Президента В. Зеленського та його команди. А популярність В. Зеленського перебувала в діапазоні 70-80% підтримки суспільства, а його партії «Слуга Народу» – 40%-50%.

Але невдача українського контрнаступу, разом із результатами формування консервативної республіканської більшості у Палаті Представників Конгресу США та загострення внутрішнього протистояння у головного союзника України, призвели до зниження зовнішньої політичної, військової та фінансової допомоги та наростання невизначеності навколо України; падіння рейтингів влади та Президента всередині країни, формування альтернативних центрів популярності та посилення політичної конфліктності, суспільної втоми та розчарованості. Серед важких корупційних скандалів усередині України та прикладів неефективності державного управління на тлі монополізації влада лише посилила ситуацію.

Також на ситуацію в Україні негативно вплинули інші міжнародні конфлікти та протистояння. Насамперед між Ізраїлем та угрупуванням «Хамас», і між КНР і США, що не дозволило повною мірою ізолювати РФ від міжнародних ринків і досягти високої ефективності санкційної політики.

Стабілізуюче для України рішення ЄС про початок переговорів про вступ країни до союзу було прийнято наприкінці року і має поки що обмежений ефект через складність процедури та вимог ЄС, накопичену втому та розчарування всередині України та погіршення ситуації на фронті, відмову у вступі до НАТО

До кінця року українська держава та суспільство наблизилося до межі вичерпання людських, військових та економічних ресурсів для продовження бойових дій високої інтенсивності, і їхня доля все більше залежить від зовнішньої підтримки та геополітичної кон'юнктури.

До кінця року в Україні відбулися два ключові повороти:

1. Після провалу контрнаступу та зниження західної допомоги, на фронті військова ініціатива переходить до РФ. Україна та західні союзники (на чолі зі США) вирішують перейти до стратегічної оборони. Заявлено план будівництва великої оборонної лінії, яка має розпочатися з лінії фронту між Україною та РФ і закінчитися на українсько-польсько-білоруському кордоні. Але й для оборони потрібні значні ресурси та нова мобілізація, яка є вкрай непопулярною в українському суспільстві.

2. Відбувається зниження рейтингів влади: Президента В. Зеленського (50-40%) Уряду та Парламенту. Починається процес піднесення альтернативного лідера – главкому ЗСУ В. Залужного. Рейтинг В. Залужного (40%) фактично зрівнявся із рейтингом В. Зеленського (42%), а його умовна партія (36%) випереджає Блок В. Зеленського (26%) на 10%. Тобто політична система умовно поділяється на два табори (В. Зеленського та В. Залужного). Зростають рейтинги та інших конкурентів команди влади, розгортається активна політична боротьба. Паралельно у суспільстві посилюється запит на припинення війни: за її зупинку чи переговори вже виступає половина населення.

5.Висновки та прогнози на 2024р.

Можна припустити, що взимку-навесні наступного року (період до виборів у РФ у березні 2024 р.) між учасниками конфлікту можуть розпочатися політичні консультації чи переговори щодо майбутнього припинення війни. Але ймовірність їхнього успіху залишається низькою. Західні союзники України вступають у період політичної нестабільності та виборів – США, Британія, країни ЄС – системність підтримки України може бути порушена. На тлі того, що українські війська не досягли значних успіхів на фронті, всередині США (у рамках президентської виборчої кампанії 2024 року) посиляться дискусії щодо подальшої підтримки України на нинішньому рівні та необхідності забезпечення політичного контролю над перебігом війни. Водночас, як залежність України від цієї підтримки збільшується. РФ теж перебуває в ситуації найсерйознішого санкційного тиску та прагнення стабільності під час президентських виборів 2024 року.

У цей період для ситуації в Україні буде характерно посилення внутрішньополітичних конфліктів, зниження рівня міжнародної допомоги та нові російські наступи.

Пов'язано це з тим, що надання допомоги Україні стає інструментом передвиборного протистояння в США, а також предметом політичних торгів у країнах Європи.

Бюджетна криза в США демонструє, що Україна в жодному разі не зможе отримати більше обсягів фінансування, без чого розвиток контрнаступу на фронті буде неможливим. За збереження нинішнього фінансування українські війська зможуть лише проводити локальні операції чи навіть змушені будуть перейти у стратегічну оборону.

Якщо Конгрес США не вирішить проблему виділення допомоги Україні, це може стати причиною значного погіршення економічної ситуації не виключено навіть, що українському Уряду доведеться затримувати виплати бюджетникам або повернутися до практики емісії гривні, що призведе до зростання інфляції та політичної кризи.

Президент В. Зеленський та главком ЗСУ В. Залужний зрівнялися за рейтингами, внаслідок чого вся політична система «розповзається» потенційно на дві партії – В. Зеленського та В. Залужного.

У березні 2024р. у РФ відбудуться вибори, після чого у президента В.Путіна «розв'яжуться руки» для ескалації ситуації: проведення нових мобілізацій та посилення атак на Україну.

Навіть якщо керівництво РФ не віритиме у досягнення нових перемог над Україною, захоплення нових територій може відіграти ключову негативну роль на американських президентських виборах, позбавивши чинного Президента Д. Байдена шансів на перемогу. Також це створить додаткові аргументи та умови для початку РФ переговорів із новою Адміністрацією США. Тому російське вікно можливостей у цьому відношенні, у період із березня по листопад 2024р. (до президентських виборів США), або трохи довше, швидше за все характеризуватиметься максимальною військовою ескалацією на фронті. Також не виключено спроб РФ дестабілізувати внутрішню ситуацію в Україні.

Вибори в США (5 листопада 2023 р.) матимуть велике значення для ситуації в Україні. Якщо кандидат від Республіканської партії Д.Трамп здобуде перемогу, фінансування України буде значно урізано чи припинено, оскільки політика Д. Трампа більше спрямована на внутрішній порядок денний.

Україна намагатиметься максимально прискорити процес переговорів до виборів до Європарламенту 2024 (09.06.2024р.) та головування Угорщини у Раді ЄС з 1.07.2024р. Президент В. Зеленський повідомив, що навесні очікується розробка рамок для переговорів щодо вступу до України до ЄС. І найближчими днями спільно з Європейською комісією Україна офіційно розпочне процес оцінки українського законодавства на відповідність законодавству ЄС – процес скринінгу. Загалом на перспективу подальшої євроінтеграції визначальне впливатиме ситуація на фронті (яка у свою чергу безпосередньо залежить від фінансування та постачання зброї). Якщо РФ продовжить наступ, питання української євроінтеграції може бути зняте з порядку денного через посилення військово-політичної нестабільності.

Тому в період 2024 року Україна, найімовірніше, переживатиме найбільш кризовий момент у своїй історії, який можна порівняти з лютим 2022 року, в період початку російського вторгнення.

ДОДАТОК

Політичний календар 2023р.

1. Формування республіканської більшості у Палаті Представників – січень 2023р.

2. Падіння Соледара – січень 2023р.

3. Загибель Міністра внутрішніх справ України – 18 січня 2023р.

4. Рішення про надання танків – 20 січня 2023р.

5. Падіння Бахмута – початок червня 2023р.

6. Початок українського контрнаступу – 6 червня 2023р.

7. Підрив Каховської ГЕС – 6 червня 2023р.

8. Надання Україні статусу кандидата в ЄС – 23 червня 2022 року

9. Пригожинський заколот - 23-24 червня 2023р.

10. Відмова НАТО. Саміт у Вільнюсі – 10-14 липня 2023р.

11. Білий дім ухвалив остаточне рішення про передачу Україні далекобійних ракет ATACMS 30 серпня, а відправили їх у рамках пакету військової допомоги, оголошеного 21 вересня.

12. Рішення про надання літаків – серпень 2023р.

13. Арешт Коломойського – 2 вересня 2023р.

14. Звільнення Резнікова – 5 вересня 2023р.

15. Початок бойових дій у Газі – 7 жовтня 2023р.

16. Парламентські вибори у Польщі: повернення польського сина до ЄС – 15 жовтня 2023р.

17. Звільнення командувача СЗГ України – 3 листопада 2023р.

18. Ухвалення закону про держбюджет України - 9 листопада 2023р.

19. Завершення Українського контрнаступу – листопад 2023р.

20. Провал переговорів щодо виділення нового пакету допомоги США – грудень 2023р.

21. Початок переговорів про членство в ЄС – 14 грудня 2023р.

22. «Угорське вето» на пакет допомоги від ЄС – 14 грудня 2023р.

Руслан Бортнік, Оксана Красовська, Андрій Тимченко, Ігорь Печенкин

УІП, 2023