Петиція Президенту України про запобігання екологічної катастрофи в Україні

ТЕКСТ ЕЛЕКТРОННОЇ ПЕТИЦІЇ:

Петиція Президенту України
Громадської Ініціативи «Відновлення Донбасу»
Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна»
Українського інституту аналізу та менеджменту політики
Інституту соціального захисту громадян
Громадської організації «Інститут зеленої економіки» 

Про запобігання екологічної катастрофи в Україні

Президент України наділений достатніми повноваженнями для оперативного реагування на потенційні загрози, що можуть виникнути та в праві реалізовувати весь комплекс необхідних дій щодо попередження подібних загроз з метою збереження життя і здоров'я громадян України, а саме: 

• Відповідно до статті 16 Конституції України «забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов’язком держави»;
• Відповідно до статті 106 п. 21 Конституції України Президент України наділений правом «оголошувати окремі території зонами надзвичайної екологічної ситуації з наступним затвердженням цих рішень Верховною Радою України».

****

Керуючись статтею 10 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», якою визначено, що «... екологічні права громадян гарантуються участю громадських організацій і громадян в діяльності з охорони навколишнього природного середовища», а також «здійсненням державного і громадського контролю за дотриманням законодавства про охорони навколишнього природного середовища», звертаємось до Президента України, як гаранта Конституції України із зверненням про необхідність негайних дій щодо запобігання екологічної катастрофи на території України, яка загрожує безпеці мешканцям держави у зв'язку з воєнним конфліктом в Донбасі.

Бойові дії, які не припиняються на території регіону з високим рівнем техногенних ризиків, формують найвищий рівень екологічних загроз в умовах правової неврегульованості статусу територій та неможливості повноцінного контролю за станом навколишнього середовища, вимагають негайного перегляду держаних підходів у цій галузі та створення нової адаптованої до сучасних реалій системи запобігання екологічним загрозам.

Констатуємо, що контролюючі органи у сфері екологічної та техногенної безпеки виявилися не в змозі виконувати свої функції. А відсутність єдиної системи координації відомств та роз'єднаність дій державних структур неминуче призводять до того, що дедалі більші території України стають зонами потенційного екологічного лиха. Фактично, ми отримуємо новий «Чорнобиль» у Донбасі.

Серед основних системних загроз екологічного і техногенного характеру Донбасу, які потребують негайного вирішення:

• Затоплення шахт ґрунтовими водами; 
• Забруднення ґрунтових вод, які використовуються, як джерело питної води, проблема очищення питної води та необхідність повної відмови від рідкого хлору, в першу чергу, на території зони АТО;
• Забруднення підземних вод та вироблення єдиних підходів до ліквідації наслідків підтоплень та забруднень;
• Пандемічні спалахи інфекційних захворювань; 
• Забруднення ґрунту та повітря в результаті руйнування техногенно небезпечних хімічних виробництв Донбасу;
• Неконтрольовані викиди та складування відходів коксохімічних виробництв;
• Накопичення наднормативної кількості промислових відходів в Донбасі;
• Розповсюдження та утилізація радіоактивних відходів, в тому числі низького і середнього рівня радіоактивності.

Тому, в умовах неможливості здійснення моніторингу та контролю за екологічною ситуацією у Донбасі, закликаємо Вас негайно:
1. Залучити міжнародних експертів, представників міжнародних організацій та незалежних міждержавних місій для незалежного моніторингу та аналізу екологічної ситуації на Сході України; 
2. Невідкладно ініціювати розробку Державної програми з ліквідації наслідків екологічного та техногенної характеру, що мали місце в результаті збройного конфлікту на Сходу України із залученням широкого кола науковців та представників громадськості. 

Закликаємо, не лишатися осторонь проблем, які несуть загрозу майбутнім поколінням українських громадян, зважаючи на статтю 16 Конституції України, де прямо вказано, що «збереження генофонду Українського народу є обов’язком держави».

ПІДПИСАТИ   https://petition.president.gov.ua/petition/23459