Ситуація в Україні та світі наближається до визначення Нової світової війни.

🔹За кількістю країн, чиї ресурси так чи інакше залучені до війни в Україні, ситуація вже наближається до світової війни.

Про це свідчать наступні фактори:

1) На зустрічі у німецькому Рамштайні на військовій базі США фактично сформувалася нова антиросійська коаліція – вже понад 40 країн домовилися координувати військову допомогу Україні для відображення російської агресії. Для прикладу у Першій світовій війні брало участь – 38 країн, у Другій світовій війні брало участь – 62.;

2) 4 з 5 глобальних держав та об'єднань вже втягнуті у війну (США, РФ, ЄС, НАТО);

3) Бойові дії йдуть не тільки в Україні, але і в Сирії, Лівії, Іраку, Ємені, Малі та інших місцях; Практично передвоєнна ситуація у Південній Азії (Тайвань), на Кавказі, у Латинській Америці, на Балканах. Можлива атака КНР на Тайвань лише зафіксує стан Третьої світової війни;

4) Світ стрімко ділиться на політичні та економічні блоки;

5) Стара архітектура міжнародної безпеки не просто не ефективна, а вже не є ні полем, ні суб'єктом міжнародної політики (ООН, ОБСЄ, РЄ тощо); ігнорується світовими гравцями.

🔹Тому не дивно, що той самий Ватикан запропонував провести новий аналог «Гельсінської конференції», маючи на увазі врегулювання ситуації в Україні. Активізувався (з величезним запізненням) й Генсек ООН. Очевидною є необхідність проведення Глобальної Конференції за участю всіх зацікавлених сторін з метою обговорення загрозливої ​​ситуації та формування нової моделі Міжнародної Безпеки.

🔹В Україні є свої пропозиції. Керівник Офісу Президента України А. Єрмак у своїй статті в «TIME» говорить про необхідність формування нової архітектури світопорядку. Наразі російське керівництво впевнене, що має право знищити Україну, чому здебільшого доводиться протистояти лише зусиллям українського народу. Міжнародні організації показали повну нездатність зупинити агресора.

🔹Україна пропонує новий колективний договір про гарантії безпеки для України як основу для колективної відповіді на виклики глобальної безпеки. Українська платформа безпеки в перспективі має стати основою багатостороннього формату U-24, United for Peace (раніше із цією пропозицією виступав Президент України В.Зеленський). Свого роду рятувальну службу, яка б могла протягом 24 годин ефективно реагувати на виникнення збройних конфліктів, катастроф і зберігати людські життя. Об'єднання U-24 яке, незважаючи на параліч ООН та непереборне вето, зможе протягом 24 годин надати допомогу — гуманітарну, фінансову, матеріальну та військово-технічну — державі, яка постраждала від агресії. Фактично пропонується створити Нову Світову раду безпеки серед ефективних і здібних країн.

🔹Ця модель безпеки стосується не лише України, а й загальної безпеки у світі. Вона виходить із нових геополітичних реалій, за яких система міжнародного права не працює, а реальне забезпечення безпеки ґрунтується на політичній волі, військовій потужності та здатності тих чи інших країн консолідовано реагувати на кризи безпеки, що створюються окремими державами.

🔹У будь-якому випадку дуже ймовірно, що нинішня війна та/або третя світова війна, так само як і Перша та Друга світові війни, якраз і закінчиться формуванням нової архітектури світопорядку, де українські пропозиції можуть мати найважливішу ключову роль. Загалом ситуація в Україні наочно продемонструвала, що світ ЗНОВУ потребує не широкої та красивої (за прикладом ООН), а саме ефективної моделі безпеки, а військовий інструмент вирішення міжнародних проблем складний, небезпечний та малоефективний.

 

Руслан Бортнік

 

Аналитические материалы УИП