СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ: 18 – 24 квітня 2024 року

Після кількох місяців боротьби за іноземну допомогу в Конгресі США нарешті було прийнято новий пакет законів про фінансування України, Ізраїлю та Тайваню на суму - 95 мільярдів доларів, законопроект також включав положення, яке вимагатиме від TikTok або продати додаток соціальної мережі, або заборонити. , а також передачу конфіскованих російських активів на користь України Пакет 24 квітня підписав Президент США Джо Байден.

Раніше Спікер Палати представників Майк Джонсон представив свою власну версію закону, яка поділяла допомогу кожному союзнику на окремі голосування, а потім знову об'єднувала законопроекти у єдиний пакет для Сенату. Попередню версію законопроекту, прийняту в лютому Сенатом, не було поставлено на голосування в Палаті представників.

Загалом поновлення розгляду законопроекту було офіційно обґрунтовано повітряною атакою Ірану на Ізраїль, проте неформально це було наслідком тиску американського збройового лобі на представників обох партій у Конгресі США. Також продовження допомоги Україні залишається електорально привабливим, у тому числі для Республіканців. Стратегічно і для США, і для обох її партій (як Демократів, так і Республіканців) важливо не допустити перемоги РФ у війні в Україні, оскільки це стало б і геополітичною поразкою США, що негативно вплинуло б на шанси Байдена переобратися, але могло посилити внутрішньополітичну кризу в США. Головне, що це було б поразкою всієї американської держави та ослабленням її ролі в Європі.

У суботу, 20 квітня, у Палаті представників Конгресу США законопроект про надання Україні військово-фінансової допомоги на загальну суму 60,8 млрд дол. пройшов найскладнішу процедуру голосування. Але все ж таки закон був прийнятий - за проголосували 311 конгресменів, проти - 112. У вівторок 23 квітня загальний пакет іноземної допомоги вже остаточно затвердив Сенат, він був прийнятий за підтримки обох партій - за проголосували 78 сенаторів, проти - 18. Підтримка Республіканцями цього раунду іноземна допомога зросла в порівнянні з кількома місяцями раніше. Коли Сенат проголосував за аналогічну угоду в лютому, вона пройшла з рахунком 70 проти 29. Що ще більше наголошує на наявності розколу в лавах Республіканської партії. Раніше це продемонструвала ситуація в Палаті представників, коли значна частина Республіканців (101 проголосували за, а 112 проти) підтримала позицію Білого Дому та схвалила допомогу Україні, не наполягаючи на ключовому становищі свого кандидата в Президенти Д. Трампа щодо безпеки кордону. По суті, з їхньою допомогою Д. Байден зміг провести через Конгрес свій порядок денний, що не є позитивним сигналом для Д. Трампа.

За фактом, тривалі політичні дебати в Палаті представників Конгресу між Демократами та Республіканцями навколо виділення допомоги Україні закінчилися переконливою перемогою команди Д. Байдена, яка змогла відстояти в Палаті представників свій порядок денний - ухвалені закони щодо зовнішньої допомоги є основним тригером виборчої кампанії Д.Байден , тоді як питання мігрантів, його просував Д. Трамп, залишився невирішеним.А це значно посилює шанси чинного Президента США на переобрання.

Спікер Палати представників М. Джонсон, якого вважали найбільш наближеним до екс-президента, зіграв на користь його опонентів, що може позбавити Д. Трампа і президентського крісла. При цьому велика ймовірність, що Джонсон зможе зберегти свою посаду. Його дії щодо збереження фінансування уряду та відправлення грошей союзникам США дають йому підтримку демократів.

Сам пакет допомоги Україні (60,8 млрд дол.) передбачає перехід на систему позик передачу далекобійних ракет ATACMS, і включає: 49,9 млрд дол., — на оборонні витрати; 7,8 млрд дол. – бюджетна підтримка; 1,5 млрд дол. - економічна допомога; 400 млн дол. — на захист кордонів та гуманітарне розмінування.

У тексті закону сказано, що посилюється нагляд через вимоги моніторингу; вимагається від партнерів та союзників надавати пропорційні витратам обсяги допомоги; передбачається укладання угоди з урядом України щодо повернення коштів, наданих на економічну підтримку; збільшуються ліміти у межах механізму PDA.

Перший транш військової допомоги, куди будуть включені боєприпаси для ППО та артилерії до України, може надійти вже протягом кількох днів після підписання закону Д.Байденом.

США продовжують залишатися основним донором фінансової та військової допомоги для України, яку поки що не можуть повноцінно замінити західні партнери. Фінансування від США значно покращить положення ЗСУ та допоможе стабілізувати лінію фронту, уповільнивши просування російських військ, але навряд чи повністю зможе зупинити цей процес. З урахуванням того, що в РФ, можливо, накопичили нові резерви для літнього контрнаступу. Постачання зброї цього року становитимуть не більше 20 млрд дол. Минулого року, як повідомив Президент України В. Зеленський, США передали Україні допомоги на 24 млрд дол. Очевидно, що для формування більш надійної для України ситуації на фронті потрібні й великі фінансові вливання ніж це було рік тому.

Надання військово-фінансової допомоги Україні означає, що США не залишають Україну. Якби допомоги не було до кінця року, це виглядало б так, наче США йдуть з України.

Також це підтримка Президента України В.Зеленського та його команди. Без цієї допомоги на Президента чекала б внутрішньополітична криза, оскільки це був би знак, що США більше не підтримують Українську владу.

Крім того, це спростить або стабілізує процес мобілізації, і він пройде відносно успішно. Звичайно, більше охочих іти до армії від надання допомоги США не з'явиться. Але без неї люди підлягають мобілізації сприймали б її агресивніше і емоційніше, оскільки розуміли б, що їх погано озброєними відправлять на фронт. Нині ж ставлення до мобілізації буде терпиміше тому, що є надія на американське озброєння та допомогу.

Нова хвиля мобілізації є елементом домовленості між військовим та політичним керівництвом країни, а також західними союзниками. Тільки закріпивши у законодавстві та провівши нові заходи щодо мобілізації, Україна могла розраховувати отримати нові пакети військової та фінансової допомоги. Які дозволять країні протриматися, зберегти баланс та цілісність фронту до кінця цього року, коли завершаться вибори до США.

Західні партнери вкотре наголосили, що допомагатимуть Україні лише засобами озброєння, і не розраховують поки що відправляти війська в Україну. Генсек НАТО Й. Столтенберг заявив, що Україна має сама забезпечити себе солдатами. А союзники продовжать постачати її лише засобами та зброєю. Цю заяву резонує з нещодавньою заявою Президента Франції Е.Макрон про можливість відправлення французьких військ до України (більшість країн НАТО її не підтримали).

Минулого тижня Закон N 3633-IX від 11.04.2024р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», було підписано Президентом В. Зеленським (детальніше ми розбирали цей закон у попередньому випуску) та опубліковано у виданні "Голос України", це означає , що він набуде чинності за місяць 18 травня 2024р. З цього дня починається відлік 60 днів, під час яких військовозобов'язаним потрібно буде оновити дані до ТЦК, у тому числі тих, хто перебуває за кордоном. Інакше їм загрожують зупинкою надання консульських послуг та видачі паспортів. Орієнтовно – близько 650 тис. чоловіків боєздатного віку зараз перебувають закордоном. Якщо протягом 60 днів дані не будуть оновлені, настає адміністративна відповідальність – штрафи від 17 до 22,5 тисяч гривень, за бажання військкомату – позбавлення права на керування автомобілем через суд. Також військкомат зможе звернутися до поліції, щоб та здійснила привід "порушника".

Нині ситуація на фронті залишається складною для українських сил. І нова допомога США не почне впливати на ситуацію на лінії фронту протягом кількох тижнів. Якийсь час ситуація, найімовірніше, продовжить погіршуватися, особливо якщо російські війська посилять свої атаки.

В умовах дефіциту зброї та особового складу лінія фронту з боку ЗСУ цього літа могла б впасти, причиною чого стали б великі територіальні втрати. Тепер Україна зможе більш впевнено відбивати атаки, активно використовуючи снаряди, які раніше економили. Допомога від США дає потенціал ЗСУ стримати тиск РФ і значною мірою зберегти територію, сковуючи російські сили доти, доки наступного року європейські союзники не зможуть надати додаткову допомогу.

Не виключено, що ухвалення закону про допомогу Україні США може спровокувати РФ атакувати швидше, ніж вони планували. За словами голови ГУР К. Буданова (в інтерв'ю "ВВС Україна"), ситуація на фронті не є катастрофічною, але проблеми почнуться вже з середини травня. Зокрема, РФ можуть завдати ще кількох серйозних ударів по критичній інфраструктурі України. РФ переважно воює мобілізованими, професійних військових із бойовим досвідом фактично не залишилося. У будь-якому разі, на Україну чекає непросте військове літо, коли РФ посилить тиск на фронті одразу за декількома напрямками (Донецький, Запорізький чи Куп'янський напрям).

На фронті основні бої йдуть у Донецькій області на Авдіївському та Бахмутському напрямках. Тут війська РФ тиснуть по всій лінії фронту, знесилюючи українські війська, вишукуючи слабке місце, вони завдають туди основного удару. У районі м. Бахмута війська РФ намагаються просунутися у бік м. Часова Яру з боку н.п.Богданівки та н.п.Івановського. РФ закріпилися в Богданівці, що дозволить розпочати вихід до м.Часового Яру з півночі, а це погіршить і так важке становище в цьому районі ЗСУ. Бойові дії відбуваються на околицях Івановського, яке є ще одним "форпостом" перед м.Часовим Яром.

На Авдіївському напрямку сили РФ просунулися в н.п.Новокалинове, бої йдуть у н.п. Очеретино — ключовий вузол оборони ЗСУ на північний захід від Донецька, війська РФ здійснили там прорив і захопили вже частину населеного пункту. На півдні на тій самій ділянці тривають бої за н.п.Семенівку. На південний захід від Авдіївки російські війська прорвалися на південь від н.п.Первомайського. На захід від Мар'їнки РФ просунулися між н.п.Перемогою і н.п.Георгіївкою. Також росіяни зайняли майже всю н.п. Новомихайлівку на південний захід від Донецька.

Паралельно РФ продовжує стратегію щодо руйнування критичної інфраструктури України, можливо, там розраховують на знеструмлення великих українських міст та промислових центрів. Цього тижня було багато ракетних ударів, більша частина яких припала по Одеській області, а саме по портових спорудах. Також було кілька ракетних ударів по Дніпропетровській області (зокрема, по Кам'янському) та Запорізькій області. Частим обстрілам продовжує зазнавати р.Харків, що ускладнює і так важку енергетичну ситуацію в місті. Не виключено, що за відсутності можливості захопити місто в РФ вирішили просто зробити його непридатним для життя постійним обстрілом, спровокувавши відтік населення. 17 квітня РФ завдали "Іскандерами" удару по Чернігову, була зруйнована будівля готелю "Профспілковий" (можливо, там розміщувалися військові).

З боку України було завдано удару по російському військовому аеродрому в м. Джанкої в Криму, повідомляється про знищення трьох пускових установок і РЛС та системи ППО С-400 "Тріумф". Удар міг здійснюватися - балістикою (ATACMS) та авіаракетами Storm Shadow із Херсонської області. У Севастополі заявили про атаку протикорабельної ракети (ймовірно, "Нептун"). У ВМС України заявили, що у Севастополі отримав пошкодження раритетний корабель "Комуна", який збудували ще 1913 року. Це рятувальне судно, призначене для підйому затонулих човнів.

У РФ також заявляли про масштабну атаку українських безпілотників, на території Білгородської, Курської, Тульської, Брянської областей. Також по одному дрону збили над територіями Смоленської, Рязанської, Калузької та Московської областей. У Смоленській області повідомляється про приліт нафтобазою.

Ухвалення нового пакету допомоги від США може спровокувати значні кадрові перестановки в Україні. Зокрема, очікуються кадрові ротації в Уряді, відставка цілої серії міністрів та віце-прем'єрів, а також генпрокурора.

Не виключена відставка глави уряду, але враховуючи той факт, що розблокування допомоги Україні відбулося в момент перебування в США прем'єр-міністра України Д. Шмигаля, це може стати фактором, який може вплинути на остаточний варіант перестановок. Можливо, що відставка Д. Шмигаля та його потенційна заміна на посла України в США О. Маркарову чи М. Федорова (віцепрем'єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – міністр цифрової трансформації України) все ж таки не відбудеться.

Варіанти кадрових ротацій продовжують обговорювати та остаточне рішення ще не винесено. Нові кадрові перестановки здебільшого будуть пов'язані із забезпеченням прогресу у процесі вступу України до ЄС, а також зі скороченням витрат (кадри Уряду можуть скоротити на 30%-50%).

Імовірно, буде звільнено віце-прем'єр-міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірину Верещук, міністра аграрної політики та продовольства Миколу Сольського, міністра освіти і науки Оксена Лісового, віце-прем'єр-міністра з відновлення України - міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Олександра Кубраков, а також Мустафу Найєма, який керує зараз Держагентством відновлення та розвитку інфраструктури при Мінобщин (після російської атаки та руйнування Трипільської ТЕЦ). І А. Кубраков та М. Найм користуються підтримкою американського посольства.Але, з урахуванням обсягу питань, які виникли до обох після останніх прильотів по об'єктах інфраструктури, на захист від яких було витрачено значні кошти, їх відставка вельми ймовірна. О.Кубракова може замінити нинішній міністр стратегічних галузей України Олександр Камишин. Першим віце-прем'єр-міністром можуть призначити колишнього міністра фінансів та нинішнього посла України в США Оксану Маркарову. Замість неї посольство у США очолить Дмитро Кулеба, який сьогодні обіймає посаду міністра закордонних справ. А на його місце поставлять Андрія Сибігу заступника глави МЗС.

Не виключено, що Міністерство культури та інформаційної політики (у якого після відставки Олександра Ткаченка немає повноцінного керівника) будуть розформовувати та приєднувати до одного з міністерств.

Фінансування з боку США допоможе утримати падіння гривні. Курс долара цього тижня рекордно збільшив динаміку зростання в Україні. Так, 19 квітня, на платформі Bloomberg американська валюта на міжбанку подорожчала відразу на 27 копійок з показника 39,64 грн/$, закінчивши день угодою на рівні 39,91 грн/$. Рекордний добовий темп для квітня. До цього курс найчастіше рухали в рамках 3-5 копійок на день, а максимум був минулої п'ятниці, коли його підняли на 25 копійок. За підсумками торгів, Нацбанк України підняв свій офіційний курс на новий максимум — до 39,7879 грн/$ (на понеділок, 22 квітня). Так високо він ще не ходив, починався цей тиждень з офіційного курсу — 39,3990 грн/$, тобто тижневе зростання склало 39 копійок.Переважна більшість банків у п'ятницю поставила в касах готівковий курс продажу долара 40 грн/$ та вище.

Карта бойових дій.

 

kkl

Ситуація довкола України.

Західна допомога Україні.

У суботу Палата представників Конгресу США проголосувала за законопроект про надання Україні військово-фінансової допомоги на загальну суму 60,8 млрд дол. За проголосували 311 конгресменів, проти – 112.

Спікер Палати представників М.Джонсон висунув пакет із чотирьох законопроектів на голосування. Крім допомоги Україні пакет включав кошти для Ізраїлю, допомогу в забезпеченні безпеки Тайваню та союзникам в Індо-Тихоокеанському регіоні, а також заходи, що включають санкції, заборону TikTokа та передачу конфіскованих російських активів в Україну (всі перераховані закони також були схвалені).

Розморожування розгляду законопроекту формально стало наслідком повітряної атаки Ірану на Ізраїль, а неформально – це тиском американського збройового лобі на представника обох партій у Конгресі США та електоральної привабливості продовження допомоги Україні (навіть серед виборців республіканців).

У вівторок 23 квітня загальний пакет іноземної допомоги вже остаточно затвердив Сенат, його було прийнято за підтримки обох партій - за проголосували 78 сенаторів, проти - 18. Підтримка республіканцями цього раунду іноземної допомоги зросла порівняно з кількома місяцями раніше. Коли Сенат проголосував за аналогічну угоду в лютому, вона пройшла з рахунком 70 проти 29. Що ще більше наголошує на наявності розколу в лавах Республіканської партії.Раніше це продемонструвала ситуація в Палаті представників, коли значна частина республіканців (101 проголосували за, а 112 проти) підтримала позицію Білого Дому і схвалила допомогу Україні, не наполягаючи на ключовому становищі свого кандидата в Президенти Д. Трампа щодо безпеки кордону. По суті, за їх допомогою Д. Байден зміг провести через Конгрес свій порядок денний, що не є позитивним фактором для Трампа. Спікер Палати представників М. Джонсон, якого вважали найбільш наближеним до екс-президента, зіграв на користь його опонентів, що може позбавити Д. Трампа і президентського крісла. При цьому велика ймовірність, що Джонсон зможе зберегти свою посаду. Його дії щодо збереження фінансування уряду та відправлення грошей союзникам США дають йому підтримку демократів.

Зрештою, прийняття Конгресом законів про виділення зовнішнього фінансування союзникам може вплинути на вибори Президента США. Тривалі політичні дебати в Палаті представників Конгресу між Демократами та Республіканцями навколо виділення допомоги Україні закінчилося переконливою перемогою команди Д. Байдена, яка змогла відстояти в Палаті представників свій порядок денний - ухвалені закони щодо зовнішньої допомоги, є основним тригером виборчої кампанії Д. Байдена, час як питання мігрантів, його просував Д. Трамп, залишився невирішеним. Така ситуація значно збільшує шанси чинного Президента США на переобрання, оскільки саме він збирає основні політичні бали голосування, що відбулося в суботу.Сам пакет допомоги Україні (60,8 млрд дол.) передбачає перехід на систему позик передачу далекобійних ракет ATACMS, і включає: 49,9 млрд, — на оборонні витрати; 7,8 млрд - бюджетна підтримка; 1,5 млрд - економічна допомога; 400 млн - на захист кордонів та гуманітарне розмінування.

У тексті закону сказано, що посилюється нагляд через вимоги моніторингу; вимагається від партнерів та союзників надавати пропорційні витратам обсяги допомоги; передбачається укладання угоди з урядом України щодо повернення коштів, наданих на економічну підтримку; збільшуються ліміти у межах механізму PDA.

Перший транш військової допомоги, куди будуть включені боєприпаси для ППО та артилерії до України, може надійти вже протягом кількох днів після підписання закону Д.Байденом.

США продовжують залишатися основним донором фінансової та військової допомоги для України, яку поки що не можуть повноцінно замінити західні партнери. Фінансування від США значно покращить положення ЗСУ та допоможе стабілізувати лінію фронту, уповільнивши просування російських військ, але навряд чи повністю зможе зупинити цей процес. З урахуванням того, що в РФ, можливо, накопичили нові резерви для літнього контрнаступу. Постачання зброї цього року становитимуть не більше 20 млрд дол. Минулого року, як повідомив Президент України В. Зеленський, США передали Україні допомоги на 24 млрд дол. Очевидно, що для формування більш надійної для України ситуації на фронті потрібні й великі фінансові вливання ніж це було рік тому.

Надання військово-фінансової допомоги Україні означає, що США не залишають Україну. Якби допомоги не було до кінця року, це виглядало б так, наче США йдуть з України.

Також це підтримка Президента України В.Зеленського та його команди. Без цієї допомоги на Президента чекала б внутрішньополітична криза, оскільки це був би знак, що США більше не підтримують Українську владу.

Внутрішня ситуація України.

Процес мобілізації.

Минулого тижня Закон N 3633-IX від 11.04.2024р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», було підписано Президентом В. Зеленським (детальніше ми розбирали цей закон у попередньому випуску) та опубліковано у виданні "Голос України", це означає , що він набуде чинності за місяць 18 травня 2024р. З цього дня починається відлік 60 днів, під час яких військовозобов'язаним потрібно буде оновити дані до ТЦК, у тому числі тих, хто перебуває за кордоном. Інакше їм загрожують зупинкою надання консульських послуг та видачі паспортів. Орієнтовно – близько 650 тис. чоловіків боєздатного віку зараз перебувають закордоном. Якщо протягом 60 днів дані не будуть оновлені, настає адміністративна відповідальність – штрафи від 17 до 22,5 тисяч гривень, за бажання військкомату – позбавлення права на керування автомобілем через суд. Також військкомат зможе звернутися до поліції, щоб та здійснила привід "порушника".

Крім того, це спростить або стабілізує процес мобілізації і він пройде відносно успішно. Звичайно, більше охочих іти до армії від надання допомоги США не з'явиться. Але без неї люди підлягають мобілізації сприймали б її більш агресивно і емоційно, оскільки розуміли б, що їх погано озброєними відправлять на фронт. Нині ж ставлення до мобілізації буде терпиміше тому, що є надія на американське озброєння та допомогу.Нова хвиля мобілізації є елементом домовленості між військовим та політичним керівництвом країни, а також західними союзниками. Тільки закріпивши у законодавстві та провівши нові заходи щодо мобілізації, Україна могла розраховувати отримати нові пакети військової та фінансової допомоги. Які дозволять країні протриматися, зберегти баланс та цілісність фронту до кінця цього року, коли завершаться вибори до США.

Західні партнери вкотре наголосили, що допомагатимуть Україні лише засобами озброєння, і не розраховують поки що відправляти війська до України. Генсек НАТО Й. Столтенберг заявив, що Україна має сама забезпечити себе солдатами. А союзники продовжать постачати її лише засобами та зброєю. Цю заяву резонує з нещодавньою заявою Президента Франції Е.Макрон про можливість відправлення французьких військ до України (більшість країн НАТО її не підтримали).

Кадрові ротації.

Ухвалення нового пакету допомоги від США може вплинути на кадрову політику в Україні.

Зокрема, очікуються кадрові ротації в уряді, відставка цілої серії міністрів та віце-прем'єрів, а також генпрокурора.

Як повідомляють представники Парламенту, збираються звільнити "трьох-чотирьох міністрів", включаючи двох деяких віце-прем'єрів, а також генпрокурора Андрія Костіна, "одного чи кількох" членів Рахункової палати.

Ймовірно, буде звільнено віце-прем'єр-міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірину Верещук, міністра аграрної політики та продовольства Миколу Сольського, міністра освіти і науки Оксена Лісового, а також, "швидше за все" - віце-прем'єр-міністра з відновлення України - міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков (після російської атаки та руйнування Трипільської ТЕЦ), його може замінити нинішній міністр стратегічних галузей України Олександр Камишин. Першим віце-прем'єр-міністром можуть призначити колишнього міністра фінансів та нинішнього посла України в США Оксану Маркарову. Замість неї посольство у США очолить Дмитро Кулеба, який сьогодні обіймає посаду міністра закордонних справ. А на його місце поставлять Андрія Сибігу заступника глави МЗС.

Не виключено, що Міністерство культури та інформаційної політики (у якого після відставки Олександра Ткаченка немає повноцінного керівника) будуть розформовувати та приєднувати до одного з міністерств.

Варіанти кадрових ротацій продовжують обговорювати та остаточне рішення ще не винесено. Нові кадрові перестановки здебільшого будуть пов'язані із забезпеченням прогресу у процесі вступу України до ЄС, а також зі скороченням витрат (кадри Уряду можуть скоротити на 30%-50%).

 

Руслан Бортнік, Оксана Красовська, Андрій Тимченко

для Українського Інституту політики