"СІМ СЦЕНАРІЇВ ДЛЯ УКРАЇНИ: від тріумфу до занепаду"

Експерти Українського Інституту політики разом з партнерами підготували аналітичне дослідження "СІМ СЦЕНАРІЇВ ДЛЯ УКРАЇНИ: від тріумфу до занепаду". В дослідженні, яке велося понад 6 місяців, розглядаються 7 ключових сценаріїв для України, їх маркери, умови реалізації та наслідки.

Аналіз сценаріїв розвиткуодин із ключових методів, які допомагають нам розвіяти марево майбутнього, зробити невідоме (і, відповідно, тривожне) прогнозованим та операбельним, підготувати до нього держави, суспільства, економіку та звичайних людей. Також «сценарування» дає поштовх важливим змінам політик, що сприяють наближенню «хорошого» майбутнього та уникненню негативного розвитку подій. Особливо в ситуації, коли досі науковий світ та політичне середовище розходяться у думках щодо витоків кризи, її актуального етапу розвитку.

Автори дослідження виходять із непорушності принципів територіальної цілісності міжнародно визнаних кордонів та верховенства права України, проте, серед іншого, змушені аналізувати сценарії їхнього незаконного зневажання. Також ми намагалися розширити обрій прогнозування.
Головним науковим методом дослідження став метод структурного аналізу та моделювання, в рамках якого вивчалися 22 внутрішні та зовнішні чинники. Ключовими чинниками було визначено такі: перебіг бойових дій у російсько-українській війні, міжнародна кон'юнктура, соціальні настрої. За кожним із сценаріїв проводилося структурне моделювання.
У ході роботи над дослідженням колектив авторів зійшовся на думку про недоцільність та неможливість науково обґрунтованої градації ймовірності сценаріїв (через значний обсяг невідомих змінних).

Наполягаємо на тому, що сценарії не є спробою передбачити майбутнє, а насамперед спробою системного аналізу взаємодій набору факторів, що впливають на розвиток держави та суспільства.
УІП підтримує всі зусилля, спрямовані на збереження територіальної цілісності й суверенітету України та закінчення війни.

Повний візуалізований варіант українською, російською та англійською мовами за посиланням або в додатку.