Чому генерала Залужного відправляють послом на острови?

Президент Володимир Зеленський хоче призначити екс-головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного послом у Велику Британію. Про це глава держави оголосив у традиційному вечірньому зверненні до українського народу 7 березня.

З його слів виходило, що Залужний погодився на це призначення. Проте сам генерал на момент публікації цього матеріалу ніяк не прокоментував цю новину, хоч і не спростував. Інший важливий нюанс: ні Указу президента про призначення послом, ні агремана (згоду на ухвалення дипломатичним представником) Лондона на кандидатуру Залужного ще немає, як зізнався сам Зеленський. Взагалі офіційно оголошувати про призначення послом, поки не отримано агреман, не прийнято.

Проте про те, що екс-главком вирушить послом до Лондона як про факт, що відбувся, вже заявив і глава МЗС Кулеба.

Втім, в Україні більше обговорювали, що відрядження до Великобританії означатиме для політичного майбутнього Залужного, у якого зараз високий рівень підтримки в українському суспільстві і якого багато хто бачив як альтернативу Зеленському.

Посада знайшла героя

Коротке повідомлення на сайті МЗС України увечері 7 березня про те, що президент "погодив кандидатуру Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії", очікувано стала сенсацією.

Залужний на посту головкому ВСУ за час після початку повномасштабного вторгнення Росії набув великої популярності в українському суспільстві.

Політичних амбіцій він не виявляв (хоча й не спростовував), але розмови, яке місце в українській політиці міг би зайняти 50-річний генерал, почалися одразу, як став зрозумілим його потенціал. В Офісі президента (ОП) відреагували на це з погано прихованою ревністю. Навколо Залужного почали плестись серйозні інтриги. А на другому році "великої" війни з'ясувалося, що головком з президентом має значні розбіжності у поглядах, як вести бойові дії. Залужний вважав, що воюючі армії опинилися в патовій ситуації, не маючи коштів переламати хід війни на свою користь. За таких обставин Україні слід переходити до оборони і не витрачати сили у безплідних спробах наступати.

При цьому Зеленський стояв на тому, що ініціативу противнику віддавати не можна і слід продовжувати контрнаступ.

Ці протиріччя разом із підозрами, що головком може став конкурентом на майбутніх президентських виборах, і вирішили долю Залужного. 8 лютого Зеленський його звільнив, присвоївши, щоправда, звання Героя України. Новим головнокомандувачем став безпечний для ВП у політичному плані Олександр Сирський. Одночасно Зеленський змінив все армійське командування, прибравши звідти людей, орієнтованих насамперед на колишнього головкому.

Чутки про пропозицію Залужному поїхати послом, зокрема до Лондона, ходили ще до його офіційної відставки. Проте, виходячи із заяви Зеленського про звільнення генерала, Залужний не прийняв на той момент ні цю, ні іншу пропозицію про нову роботу. "Я запропонував генералу Залужному бути й надалі разом у команді Української держави. Буду вдячний за його згоду", - заявив тоді президент.

Тут ще примітна ситуація довкола самої посади посла у Великій Британії. Вона стала вакантною в липні 2023 року, коли Зеленський звільнив зі скандалом керівника посольства в Лондоні екс-міністра закордонних справ Вадима Пристайка за те, що той несхвально відгукнувся про коментар президента про тодішнього міністра оборони Великобританії Бена Уоллеса.

З того моменту когось тільки не "відправляли" на цю посаду: і колишнього міністра оборони Олексія Резнікова, і генерального прокурора Олексія Костіна і навіть міністра закордонних справ Дмитра Кулебу. Про останнього ходили наполегливі чутки до 7 березня, коли і стало відомо про нові плани на Залужного.

Високопоставлений співрозмовник у владі стверджує, що розмови про Кулеба були не позбавлені підстав: його кандидатура нібито розглядалася у ВП одночасно з генеральською.

"Рухалися паралельно (в обговоренні кандидатів – Ред .)" – запевняє джерело.

Втім, є й версія, що спочатку ставка була лише на Залужного.

До речі, Кулеба, мабуть, теж втратить посаду незабаром.

"Вибір Залужного нічого для Дмитра не вирішує. Піде або теж на посаду посла, або в нікуди. До нього дуже багато питань. Зокрема, щодо кандидатур послів, які надаються МЗС, багато претензій. ОП загалом незадоволений дипломатичною службою. Усі, звичайно, розуміють, що з тими ресурсами, що у нього є, неможливо всього досягти, але інформація про незадовільний стан справ у посольствах тече з різних сторін - навіть від політиків, які побували в тій чи іншій країні, та легендованих співробітників", - каже джерело.

На місце Куліби "найбільш ймовірний варіант" - заступник голови ВП Ігор Жовква, який займається зовнішньополітичним напрямком.

Водночас, джерела у фракції "Слуга народу" повідомили журналістам, що звільнення Куліби та призначення нового міністра може відбутися лише у випадку, якщо Банкова вирішить проблему з голосами у Раді, яких зараз хронічно не вистачає, про що ми докладно писали тут.

Дипломатичний моветон

Повернімося до подій 7 березня. Після анонсу МЗС ситуацію прокоментував президент Зеленський, торкнувшись цієї теми у щовечірньому зверненні до народу. Він підтвердив, що МЗС направило запит на агреман для Залужного.

"Генерал Валерій Залужний говорив мені саме про такий напрямок для себе – дипломатичний", – повідомив глава держави.

Згодом ситуацію прокоментував і глава МЗС Кулеба. Він сказав, що у нього із Залужним було кілька розмов, після яких міністр "абсолютно переконався, що лежить душа у нашого шановного генерала, колишнього головкому до дипломатичної роботи".

"Більше того, навіть профільна освіта у нього теж є – він, здається, у 2020 році отримав диплом магістра за спеціальністю "Міжнародні відносини". Тому я думаю, що це дуже логічний крок. Я переконаний, що Залужний буде однією з найшанованіших фігур" і принесе багато користі не лише з погляду двосторонніх відносин із Британією, а й для кулуарної дипломатії з країнами Азії, Африки та Латинської Америки, посольства яких перебувають у Лондоні", – сказав Кулеба.

Сам Залужний на момент виходу цієї статті ніяк не підтвердив, що у нього "душа лежить до дипломатичної роботи". За даними ВВС, згоду генерала на призначення до Лондона президент таки отримав.

Втім, якби це було не так, то Залужний уже спростував би заяви президента та МЗС.

До речі, те, що про кандидатуру на посаду посла було оголошено на найвищому рівні ще до здобуття агремана, серед українських дипломатів зустріли з подивом (а то й критикою). Так робити не прийнято, адже країна, яка приймає, може і не погодитися з претендентом.

Найчастіше, звичайно, інформація про нове призначення виходить назовні, але офіційно не підтверджується. Наприклад, те, що екс-міністр із стратегічних галузей промисловості Павло Рябікін може поїхати послом до Китаю, було відомо, але офіційним підтвердженням став указ президента. При цьому чутки про його можливе відрядження до Китаю ходили задовго до його звільнення, яке сталося в березні 2023-го, а призначено його послом у квітні того ж року.

Це було так зване політичне призначення, коли за кордон посилають не кадрового дипломата, а політика чи бізнесмена. Під цю ухвалу підпадає рішення президента щодо колишнього керівника "Укроборонпрому" Юрія Гусєва, відправленого послом до Азербайджану. Його хотіли призначити послом у Чехії, проте ще до запиту на агреман Прага натякнула, що не хоче бачити його у себе.

Ймовірно, якусь згоду Лондона щодо Залужного було отримано. І це теж буде, звісно, ​​політичним призначенням, оскільки на дипломатичній службі екс-главком ніколи не працював.

Причини та перспективи

Політичний аспект цієї історії безсумнівно найцікавіше. Дуже багато - особливо у т.зв. групі підтримки Залужного - сприйняли пропозиції про роботу послом як політичне заслання (хоч і одну зі столиць світу). "Ця історія – про політику та техніку усунення політичного конкурента, а не про дипломатію", - написав на своїй сторінці у Facebook народний депутат Володимир Ар'єв, чия партія "Євросолідарність", очолювана екс-президентом Петром Порошенком, послідовно підтримувала Залужного в закулісному протистоянні. з ВП.

А політолог Кость Бондаренко у своєму телеграм-каналі навіть порівняв відправлення Залужного до Лондона з посиланням Наполеона на Острів Святої Олени.

"Острова - ідеальний спосіб позбутися потенційно небезпечного політичного опонента. Особливо якщо він популярний у військах. Одного посилали на острів Святої Олени, іншого - на Принцеві острови, третього - на Британські. Зазвичай звідти не повертаються. Острів Ельба - виняток із правил, яке лише підтверджує правило", - написав Бондаренко.

У політичних колах звертають увагу на два моменти, які передували заяві про призначення Залужного послом.

По-перше, сталося це лише через кілька днів після публікації даних соцопитування про те, що на виборах президента Залужний нібито перемагає Зеленського.

По-друге, останнім часом ходили чутки про те, що проти екс-главкому можуть порушити кримінальні справи.

"На цьому фоні рішення про призначення Залужного послом у Лондоні можна сприймати як рішення політичне – висилання потенційного конкурента за кордон – з елементами примусу через кримінальні справи", – сказало джерело.

Що тепер буде із політичними перспективами Залужного?

"Відбудеться відрив Залужного від політичного середовища. Поїздка ж розрахована на чотири роки (звичайний термін відрядження для послів України - Ред.). До того ж звільнені разом з ним генерали залишаються не при справах, а він - до Лондона. Виглядає так собі. Але не менш важливо, що, ставши послом, він буде вбудований в ієрархію МЗС, причому не на вищих її поверхах, де доведеться дотримуватися директив, виконувати вказівки того ж ВП.Дисципліна в МЗС хоч і не армійська, але все одно серйозна. Він навряд чи перейме манеру екс-посла в Берліні Мельника і не стане фрик-дипломатом, створюючи скандали на радість пресі, тобто перед його командою тепер стоїть завдання зберегти його як політичну фігуру, щоб його банально не забули", - коментує політолог Андрій Золотарьов.

У свою чергу політолог Руслан Бортник вважає, що відрядження може бути навіть вигідним для Залужного. "Про нього, звичайно, почнуть забувати. Рейтинги просаджуватимуться. Але він їде з країни. Щоб не відбувалося в ній після його від'їзду, він буде ні до чого. При цьому він залишається в центрі уваги, зможе коментувати якісь питання", - розмірковує політолог.

А, залишаючись в Україні, він залишався б "ключовим конкурентом для Зеленського", вважає Бортник.

"Його можна було цькувати справами про корупцію. Суспільству намагалися б довести, що він не такий класний. Але після призначення послом - а процедура передбачає перевірку кандидата, у тому числі правоохоронними органами - претензії, звинувачення, з'явися вони, вже будуть виглядати надуманими, наговором . Його ж перевіряли перед посадою і, якщо призначили, він перед законом чистий. Отже, не тільки президент може знайти вигоду у відрядженні до Лондона", - наполягає Бортник.

Від Банкової через різні ресурси та спікерів уже йде меседж на тему "згода Залужного виїхати до Лондона означає, що він політично злився. З нього намагалися робити лідера опозиції, а він залишив країну, як Янукович 2014-го".

Також примітно, що Валерій Залужний та його найближчий соратник екс-начальник Генштабу Сергій Шаптала після своєї відставки були визнані непридатними до військової служби через Військово-лікарську комісію.

Як пишуть ЗМІ, Залужний ще у лютому написав рапорт про звільнення з армії, який кілька тижнів лежав на столі міністра оборони Рустема Умерова.

За даними видання "Дзеркало тижня", екс-головком написав рапорт, оскільки знав, що йому "командувати більше нічим не дадуть".

"Залужний отримував би за звання 1762 гривні, не маючи можливості нічим займатися. Щоб вийти на пенсію та займатися чимось іншим, йому потрібно піти зі служби", - йдеться у статті.

Все це вказує на те, що Залужний "виходить з гри".

Однак у політичних колах вважають, що "гра" ще може бути і не закінчена.

"Багато незадоволених Зеленським його сприймали як таран, яким можна було б поламати владу нинішнього президента. І те, що Залужний погодився поїхати послом до Лондона, показує, що таким тараном він відмовився. І де-факто вивів себе з політичного процесу всередині України. Але спочатку шанси на те, що хоч Залужний, хоч хтось ще міг би змістити нинішнього президента виглядали примарними. З урахуванням позиції Заходу, який би цю тему припинив на корені, побоюючись дестабілізації.Тому Залужний, зваживши все за і проти, вибрав варіант Якщо ситуація на фронті і в країні різко погіршиться, то не виключені різні варіанти щодо майбутнього Зеленського і ставлення до нього західних союзників, і в такій ситуації посада посла не стане на заваді Залужному, якщо так складуться обставини. , повернутися до країни вже у новій ролі", - каже одне з джерел.

Аналитические материалы УИП

  • 1000 днів війни в Україні
  • СЕУЛЬСЬКИЙ ТА ЄВРОПЕЙСЬКИЙ КОНСЕНСУСИ З ПИТАНЬ РОЗВИТКУ: ЧИ МОЖЛИВА СПІЛЬНА ПЛАТФОРМА ПО УКРАЇНІ?
  • СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ: 23 – 30 жовтня 2024 року
  • СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ: 10 – 16 жовтня 2024 року
  • СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ: 26 вересня – 2 жовтня 2024 року
  • СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ: 12 – 18 вересня 2024 року
  • СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ: 29 серпня – 4 вересня 2024 року
  • СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ: 15– 21 серпня 2024 року
  • Церковне питання: заборона УПЦ відкладена на майбутнє…