Руслан Бортнік про підсумки й «героїв» 2015 року

 Директор Українського Інституту аналізу та менеджменту політики відповів на запитання новорічної анкети.

1. Чим вам найбільше запам’ятався 2015-й рік? Які події року, що минає, змінили Україну і світ?

Загалом 2015-й рік – це рік загострення світового геополітичного протистояння між західним світом та РФ, світової економічної рецесії. Він пройшов під знаком кількох подій, що змінювали світ й Україну. Це передусім: 1. Терористичні атаки у Франції (в листопаді вибухи й розстріли у Парижі, в січні - розстріл редакції «Чарльз Ебро», що змінили ставлення ЕС до кризи на близькому сході, загроз тероризму та ісламського радикалізму; 2. Російське втручання в Сирію та створення 3-х коаліцій по боротьбі з ІДІЛ; 3. Ядерна угода з Іраном, що покладе край понад 30-літній ізоляції цієї країни; 4. Стрімке падіння протягом року цін на енергоносії, що, з одного боку викликало кризу в «світових бензоколонках», а з іншого - обмежило інвестиції в проекти альтернативної енергетики; 5. Продовження та посилення санкцій стосовно РФ; 6. Укладення Мінських угод від 11-12.02.2015, що зупинили повномасштабну війну на сході України й відкрили можливості для політичного діалогу; 7. Корупційний скандал в ФІФА/УЄФА, що може стати зворотною точкою антикорупційного реформування усього світового спорту.

2. Чим 2015-й рік для вас особисто був особливим?

Політична та соціально-економічна криза завжди призводить до руйнування старих соціальних систем та порядків. В такому разі з’являється можливість для зростання та прогресу новим соціальним інституціям. Аналітичний центр «Український Інститут аналізу та менеджмент політики», який ми з колегами створили наприкінці 2012 року в значній мірі використав цей «час змін». Ми зробили одразу ж кілька кроків вперед й буквально увірвалися в 20-ку найбільш цитованих та відомих аналітичних центрів України. Криза стала для нас не перепоною, а трампліном. Тому щиро хочемо що б такий досвід повторила уся Україна.

3. Кого вважаєте героєм і антигероєм року?

Я прихильник позитивістського підходу. Тому вважаю, що герої є лише там, де є перемоги. Нажаль перемог було мало. Загалом героями можна вважати усіх тих людей, що у цей складний час, намагалися зберегти безпеку та стабільність в нашій країні - військових, солдатів Національної гвардії під Верховною Радою 31 серпня, інших працівників правоохоронних органів. Антигероями року на мою думку стали політики заплямовані в корупційних скандалах, прем’єр-міністр України, депутати Верховної Ради, що демонстрували зневагу до закону та влаштовували бійки.

 

Записала Олександра Заклецька