У рамках тренду на зміцнення президентської вертикалі влада продовжуються кадрові перестановки в держструктурах. Новим Генеральним прокурором України призначено Андрія Костіна. Також парламент призначив Ольгу Совгирю на посаду судді Конституційного Суду. Відставка Р. Демченка з посади першого заступника секретаря РНБО могла бути пов'язана з планами Офісу Президента щодо посилення своєї присутності в РНБОУ та необхідністю позбутися людей, яких підозрюють у зв'язках з РФ пасіонарна патріотична частини суспільства та західні партнери. Також можливі подальші перестановки всередині уряду та відставка самого Прем'єр-міністра Д.Шмигаля вже протягом літа-осені цього року. Зберігається можливість зміни керівника ОП.
Укладено угоду щодо експорту продовольства з українських портів (Одеси, Чорноморська та Південного). По суті, відбувся розмін - РФ пішла на деблокаду українських портів (що орієнтовно додасть Україні 5% ВВП і принесе до $1 млрд. додаткової експортної виручки на місяць) в обмін на зняття санкцій з російського продовольчого експорту. Крім того, РФ розблокувала постачання товарів до Калінінградської області, а також російські держкомпанії «Роснефть» і «Газпром» зможуть постачати нафту до третіх країн. Крім того, обидві сторони (Україна та РФ) не бажають бути звинуваченими у масовому голоді в країнах третього світу, а також зазнати фінансових втрат від позовів з боку глобальних зернових трейдерів за невиконання контракту. Загалом, угода щодо експорту продовольства з українських портів показала, що у разі наявності міжнародного консенсусу сторони (Західні країни, Україна, РФ) здатні домовлятися. Крім цього, продемонстровано прецедент скасування санкцій та готовності до компромісу, коли справа стосується критично важливих питань світової економіки та політичної стабілізації ситуації. Туреччина доклала величезних зусиль і зміцнила свою роль головним посередником в українсько-російському врегулюванні.
На фронті, в районі Донбасу ЗС РФ продовжують повільний наступ у бік м. Сіверська, м. Бахмута та м. Соледара та захопили район Вуглегірської ТЕС.
Українські збройні сили, ймовірно, готують контрнаступ на Херсонському чи Запорізькому напрямках. На інших напрямках в основному тривають локальні зіткнення і взаємні артилерійські обстріли вздовж лінії фронту. Обидві сторони (Україна та РФ) анонсували вирішальні бої протягом найближчих 3-6 тижнів.
У РФ дають зрозуміти, що прагнуть встановити контроль над усією територією України, яку потенційно мають включити до складу РФ на правах регіону. Тобто мається на увазі повне поглинання РФ усіх захоплених територій України і про якесь міждержавне об'єднання чи конфедерацію не йдеться. На окупованих територіях ведеться активна підготовка до т.зв. «референдуму» щодо входження до складу РФ.У відповідь на масову роздачу російських паспортів на окупованих територіях РФ, Кабінет Міністрів України розробляє законопроект про кримінальну відповідальність за отримання російського паспорта на окупованих територіях.
Показове позбавлення громадянства Г.Корбана та одного з найбільших українських підприємців І.Коломойського, інших осіб, ймовірно, є демонстрацією українським елітам того, що будь-яка конкуренція з президентською вертикаллю сьогодні неприпустима і пригнічуватиметься. На ситуацію з І. Коломойським, ймовірно, також вплинули розслідування та судові процеси, які зараз ведуться проти нього у США. Окремо ситуація навколо Г. Корбана пов'язана зі звинуваченнями конгресмена США Вікторії Спартц у бік глави Офісу Президента Андрія Єрмака. Ймовірно, у ОП вважають, що саме Г. Корбан налаштував В. Спартц проти українського керівництва.
Динаміка постачання зброї західними країнами демонструє, що між США та європейськими країнами зберігаються відмінності у позиціях. Якщо США, Польща, Великобританія, країни Балтії випереджаючими темпами здійснюють постачання зброї, то Німеччина та Франція та інші країни або затягують ці постачання або від них дистанціюються. Найімовірніше, Європа намагається уникнути нового витка ескалації з боку РФ. Зокрема, приводом може стати удар по анексованому Криму. Що не раз анонсувала українська влада, коли у них будуть "технічні можливості". Але в цілому обсяги поставок озброєнь та фінансування значні та суттєво впливають на обстановку на фронті та збереження керованості ЗСУ, але вони недостатні для перелому у війні.
Через бойові дії, що тривають, відбувається погіршення економічної ситуації в Україні: зростання дефіциту бюджету, зростання держборгу, зниження валютних резервів і доходів від експорту. Усі ці фактори ведуть до подальшого зростання інфляції, девальвації гривні, а також спричинили дефолт державної компанії "Нафтогаз" України (нарівні з політичними факторами). У цілому нині економіка країни тотальної залежить від фінансування міжнародних партнерів.
Військова ситуація
Бойові дії
На Слобожанському напрямку: без значних змін. м. Харків регулярно обстрілюється. ЗС РФ наводять понтонні переправи для покращення своєї логістики. На Ізюмському напрямку на північ від м.Слов'янська йдуть бої в н.п.Богородичному.
На Донбасі: на підступах до м. Сіверська бої точаться в районі н.п. Верхньокам'янського. Російські війська поступово просувалися на південь від м. Бахмута. Заява Генштабу про "часткові успіхи" ЗС РФ на Вуглегірській ТЕС може свідчити про контрольований відхід українських військ від станції. У районі м. Соледара ЗС РФ атакували н.п.Семигір'я та н.п.Кодему. Бої за н.п.Покровське продовжуються.
На Південному напрямку: в Херсонській області в районі р. Інгульця ЗС РФ атакували у напрямках населених пунктів Павлівка та Благодатне, Мала Сімейдинуха – Андріївка та Давидів Брид – Білогірка.
Чорноморсько-Азовський напрямок: без значних змін. Узбережжя Одеської обл. зазнавало регулярних російських ракетно-артилерійських обстрілів. У Чорному морі знаходяться два російські носії крилатих ракет.
Обидві сторони (Україна та РФ) анонсували вирішальні бої протягом найближчих 3-6 тижнів. Зокрема, у РФ заявили, що планують захопити весь Донбас до осені. Про це повідомив т.зв. «заступник міністра інформації» «ДНР» Д. Безсонов. Зі свого боку Президент України В. Зеленський вважає, що Україна протягом 3-6 тижнів має повернути захоплені Росією території. На його думку, цей період є вирішальним, оскільки з наближенням зими вести бойові дії буде складніше.
Карти бойових дій
Ситуація в окупованих регіонах.
Російська та окупаційна «влада» продовжує процес підготовки захоплених територій Запорізької, Херсонської та Харківської областей до включення їх до складу РФ. Проведення т.зв. «референдуму» може відбутися вже в першій половині вересня на всіх окупованих територіях. Зокрема, у Херсонській та Запорізькій обл. призначена РФ «влада» вже створює виборчі комісії для проведення т.зв. "референдуму". Оскільки українські спецслужби продовжують ефективно тероризувати проросійських керівників окупованих територій і вже здійснили низку замахів на них, окупаційна «влада» посилила поліцейський режим у Херсонській області. Зокрема, у відповідному «документі» йдеться про заборону діяльності, яка перешкоджає роботі окупаційних адміністрацій, «виборчих комісій» та інших органів. Заборонено «дискредитацію органів влади РФ» та будь-яку інформаційну пропаганду, спрямовану проти окупаційної влади, а у разі порушення комендантської години, порушникам загрожують розстрілом на місці. Також планується, що в окупованій частині Херсонської області гривня буде виведена з обігу. Раніше повідомлялося, що на підконтрольних РФ територіях Харківської області почали платити пенсії у рублях.
Паралельно У РФ дають зрозуміти, що прагнуть встановити контроль над усією територією України, яку потенційно мають включити до складу РФ на правах регіону. Тобто, мається на увазі повне поглинання РФ всієї території України.
Зокрема глава МЗС РФ С. Лавров на зустрічі з постпредами країн-членів Ліги арабських держав у Каїрі заявив, що Росія допоможе народу України позбутися «антинародного та антиісторичного режиму».
У відповідь на масову роздачу російських паспортів на окупованих територіях Кабінет Міністрів розробляє законопроект про кримінальну відповідальність за отримання російського паспорта на окупованих територіях. 11 липня президент РФ В. Путін підписав указ, який спрощує отримання громадянства Росії всіма українцями, незалежно від місця проживання. Таким чином, українська влада намагається розробити механізм, який знизить кількість охочих отримати громадянство РФ. Що, відповідно, забезпечить низьку явку на "референдумі".
Внутрішня ситуація в Україні
Суспільна думка.
За даними дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), 84% громадян України не готові до територіальних поступок задля припинення війни. Згоден на поступки кожен десятий (10%). Порівняно з травнем настрої населення практично не змінилися, на 2% зросла кількість тих, хто не готовий до територіальних поступок.
Зокрема, в усіх регіонах України абсолютна більшість населення проти будь-яких територіальних поступок. Навіть серед жителів східних регіонів, де зараз тривають інтенсивні бої –77%.
Також згідно з даними Соціологічної групи, «Рейтинг», 90% опитаних вважають, що компенсувати економічні та інфраструктурні втрати України внаслідок війни має РФ. 21% громадян вважають, що до цього мають приєднатися країни Європи. 18% – міжнародні організації. 11% – США. Зросла кількість тих, хто вважає, що відновленням має займатися і Україна – з 10% до 15%.
Фінансова ситуація в країні.
Через бойові дії, що тривають, відбувається погіршення економічної ситуації в Україні: зростання дефіциту бюджету, зростання держборгу, зниження валютних резервів і доходів від експорту. У цілому нині економіка країни дедалі більше залежить від фінансування міжнародних партнерів.
Кабмін вирішив звернутися до США щодо надання "газового ленд-лізу". За словами глави уряду Дениса Шмигаля, це необхідно для стабільного проходження опалювального сезону.
Також "Нафтогаз" України офіційно оголосив про дефолт щодо єврооблігацій, оскільки уряд України фактично заборонив йому виконувати свої зобов'язання через нестачу коштів та неможливість провести відстрочку виплат. У липні 2022 року "Нафтогаз" мав повністю погасити свій 3-річний випуск єврооблігацій (розміщений 2019-го) на $335 млн і заплатити відсотки. Раніше "Нафтогаз" намагався домовитися про відстрочку щодо виплат трьох видів своїх євробондів. Для того, щоб нічого не платити за ними у 2022-2023 роках. Але іноземні кредитори відмовили "Нафтогазу" у відстроченні виплати боргу, оскільки підприємство вважається прибутковим.
Все це ускладнює фінансову ситуацію в країні, збільшує потребу у додаткових фінансових ресурсах. Лише на покриття різниці у тарифах між міжнародною та всередині ринковою ціною український уряд витрачає близько 150 млрд грн.
Раніше Україна попросила дворічну відстрочку на виплату зовнішніх боргів. До 1 вересня 2022 року Україна мала погасити $1,4 млрд у вигляді відсотків за зовнішнім боргом. Згідно із заявою, міжнародні кредитори погодилися на зупинення обслуговування боргу України з 1 серпня 2022 року до кінця 2023 року, з можливістю продовження на рік. У зв'язку із чим агентство Fitch знизило рейтинг України до переддефолтного. Агентство не відкидає зниження рейтингу до RD (обмежений дефолт). Fitch зазначає, що інфляція в Україні в червні прискорилася до 21,5%, а до кінця року досягне 30%. У 2023 році інфляція буде на рівні близько 20%, частково через знецінення гривні. Там прогнозують, що війна може тривати й у 2023 році, а перспективи «політичного врегулювання шляхом переговорів дуже слабкі».
Безпосередньо на кредити від іноземних держав на 1 червня 2022 року припадало $2 млрд зовнішнього держборгу України. У той час як усі випуски єврооблігацій України становлять $22,68 млрд. А загальний зовнішній борг станом на 1 червня 2022р. становив $51,23 млрд. Загальний державний борг становить – 101.4 млрд дол.
За оцінками НБУ цього року інфляція збільшиться до 31% (з 21,5% наприкінці червня), а наступного року знизиться до 20,7%. Цього року реальний ВВП впаде на 33,4%, а у 2023-2024 роках збільшиться відповідно на 5,5% та 4,9% за умови відновлення роботи морських портів. Міжнародні резерви буде скорочено до $20,8 млрд на кінець поточного року з $22,8 млрд до середини року.
За даними уряду загальна витрата бюджету на місяць становить близько - 250 млн. грн., з них 130 млн. грн. - Це військові витрати. Щомісячний дефіцит бюджету України знаходиться в межах $5 – $9 млрд. Основними джерелами фінансування за даними Міністерства фінансів є військові облігації, кредити від Міжнародних фінансових організацій, а також двосторонні кредити та гранти. Загалом державний бюджет був профінансований (за період з 24 лютого 2022 року по 12 липня) на 720, 9 млрд грн. або на 24,6 млрд дол. До кінця року в Україні очікують фінансування від західних партнерів від 16 млрд до 17 млрд доларів. Але цих коштів недостатньо для покриття державного бюджету. Покриття дефіциту державного бюджету відбувається за рахунок емісії гривні. До кінця року НБУ надрукує ще 180 млрд грн – по 30 млрд грн на місяць. У НБУ прогнозують, що наступного року потреба в емісії залишатиметься, але її обсяг знизиться. І у 2023 році емісія буде нижчою приблизно вдвічі, тобто близько 15 млрд грн на місяць.
Президент України Володимир Зеленський може позбавити громадянства кількох впливових політиків.
З'явилася інформація, що українського громадянства можуть позбавити бізнесмена Ігоря Коломойського, співголови забороненої у березні 2022 року проросійської партії ОПЗЖ Вадима Рабіновича та нинішнього голову територіальної оборони Дніпропетровської області Геннадія Корбана. Після того керівника тероборони Дніпропетровської області Г. Корбана не пустили до країни. На кордоні України та Польщі на пропускному пункті Смільниця прикордонники вилучили у нього паспорт громадянина України під приводом того, що документ анульовано.
На ситуацію відреагувала американська конгресумен Вікторія Спартц, яка раніше звинуватила голову ОП А. Єрмака у співпраці з РФ. У своєму зверненні, не називаючи прізвищ, вона заявила, що «вони (А.Єрмак та В.Зеленський) вирішили зараз напасти на людей, яким просто «пощастило» зустрітися зі мною в якийсь момент і які не є їхніми політичними маріонетками». Також вона звинуватила А.Єрмака у «встановленні диктатури». І вкотре вимагала встановити жорсткий контроль із боку Заходу за використанням військової допомоги, яка передається Україні. Нові звинувачення конгресумен В. Спартц на адресу представників української влади можуть негативно вплинути на постачання зброї в Україну.
Також Міграційна служба позначила як недійсний паспорт бізнесмена І. Коломойського. Ймовірно, Ігор Коломойський також міг втратити українське громадянство, оскільки в реєстрі Державної міграційної служби для перевірки паспортів його паспорт значиться як недійсний. І.Коломойський зберігає значний вплив на державні енергетичні активи, контролює потенційно найбільший медіахолдинг (телеканали 1+1, 2+2 та інші), має значний вплив у Дніпропетровській області.
На ситуацію з І. Коломойським, ймовірно, вплинули розслідування та судові процеси, які зараз ведуться проти нього у США. Ситуація навколо Г. Корбана, ймовірно, пов'язана зі звинуваченнями конгресмена США Вікторії Спартц у бік глави Офісу президента Андрія Єрмака. Зокрема радник голови ОПУ Олексій Арестович звинуватив мера Дніпра Бориса Філатова та лідера Нацкорпусу Андрія Білецького в тому, що це вони нібито "накрутили" Спартц проти А. Єрмака.
Позбавлення громадянства одного з найбільших українських підприємців І.Коломойського, Г.Корбана та інших осіб, ймовірно, є демонстрацією українським елітам того, що будь-яка конкуренція з президентською вертикаллю сьогодні неприпустима і пригнічуватиметься.
Кадрові перестановки.
Продовжуються кадрові перестановки в основних державних структурах влади. Після відставки Генпрокурора І. Венедиктової та голови СБУ І. Баканова, новим Генеральним прокурором України, призначили Андрія Костіна (фігура, яка вважається наближеною до ВП), колишній голова парламентського Комітету з питань правової політики. На його посаду, ймовірно, призначать депутата фракції "Слуга народу" Дениса Маслова. У залі парламенту під час призначення нового Генпрокурора був присутній Президент Зеленський. Також парламент призначив Ольгу Совгирю на посаду судді Конституційного Суду.
Паралельно Президент В. Зеленський звільнив першого заступника секретаря РНБО Руслана Демченка, який обіймав посаду з червня 2020 року. При цьому в Офісі Президента стверджують, що звільнення Р. Демченка було пов'язане зі станом його здоров'я і рішення ухвалили Президент виключно на цій підставі.
За часів В.Януковича Р.Демченко був заступником Міністра закордонних справ, саме його називають одним із авторів «Харківських угод». Представники правої опозиції звинувачували Р. Демченка в тому, що він нібито працював на РФ. Зокрема, журналіст Ю. Бутусов стверджує, що Р.Демченко, який контролював усю українську розвідку, причетний до провалу всіх спецоперацій 2020-го (зокрема, так званого «Вагнергейта»).
У той час як Офіс генерального прокурора оголосив про підозру у державній зраді колишньому міністру закордонних справ Костянтину Грищенку, а також колишньому міністру юстиції Олександру Лавриновичу за підготовку Харківських угод. Звільнення Р.Демченко відбувається досить «м'яко» (за станом здоров'я) без жодних звинувачень на його адресу з боку влади. Не виключено, що кадрове рішення щодо Р. Демченка певною мірою пов'язане із заявою конгресвумен США В. Спартц, а також із необхідністю в очах патріотичної частини суспільства та західних партнерів очистити органи влади від людей, яких там могли б підозрювати у зв'язках. із РФ.
Також не виключено, що в рамках тренду на зміцнення президентської вертикалі влади має місце спроба ОП перехопити контроль над РНБО та послабити секретаря РНБО А. Данилова шляхом заміни його першого заступника.
Крім цього, Президент України Володимир Зеленський звільнив з посади командувача Сил спеціальних операцій (ССО) Збройних сил України (ЗСУ) Григорія Галагана. Іншим указом Зеленський призначив на посаду командувача ССО Віктора Хоренка. Згодом Г. Галаган був призначений першим заступником керівника Центру спеціальних операцій "А" СБУ.
Ситуація навколо України
Постачання зброї в Україну
США не планують постачати Києву ракети з дальністю поразки понад 300 кілометрів, про це повідомив радник Президента США Байдена з нацбезпеки Джейк Салліван. Загалом у США бачать кілька проблем із постачанням зброї в Україну. Зокрема великі обсяги виснажать власні американські запаси, немає впевненості, що ЗСУ зможуть швидко все це освоїти і ввести в бій. Також "Київ може надто рано розпочати контрнаступ". Тобто на даний момент, зважаючи на все, на Заході вважають, що Україна до нього не готова. Крім цього, фактор, який може вплинути на військові постачання, – це продовження розмов про "контрабанду зброї з України". Опоненти Президента США Д. Байдена представники партії Республіканців також продовжує порушувати тему контролю за використанням Україною поставленої зброї. Конгресвумен Вікторія Спартц надіслала нового листа президенту США Джо Байдену, у якому закликає створити оперативну групу в Міноборони для нагляду за допомогою Україні. А екс-президент США Д. Трамп знову заявив, що війни в Україні не сталося б, якби він був зараз президентом США. Він також зазначив, що Україна отримує від США занадто багато грошей – понад $60 млрд на тлі заборгованості США у $35 трлн.
У західних ЗМІ все частіше починають говорити про скептицизм щодо того, "що Україна може виграти війну на виснаження або що приплив сучасної зброї переламає ситуацію". Також повідомляється, що в адміністрації Байдена залишилося 6 млрд дол. у президентських повноваженнях на постачання зброї Україні. Фінанси від програми підтримки необхідно використати до кінця фіскального року США у вересні.
Минулого тижня США виділили Україні новий пакет військової допомоги на 270 мільйонів доларів. До нього ввійшли:
- 4 реактивні системи залпового вогню HIMARS,
- 36 000 артилерійських боєприпасів та додаткові боєприпаси для HIMARS
- 580 безпілотників Phoenix Ghost (дрони-камікадзе).
З Німеччини на Україну передано 3 ЗСУ "Гепард" та боєприпаси до них. Усього планується поставити до 30 3СУ цього типу. Польща передати Україні до 30 модернізованих танків Т-72 зі своїх запасів. Словаччина заявляє, що хоче до кінця серпня поставити на Україну 11 винищувачів МіГ-29.
Є можливість поставок в Україну більш сучасних систем ППО, ПРО, а також авіації. Зокрема, США виділили $100 мільйонів для навчання українських пілотів, і, ймовірно, мають намір передати Україні літаки.
Динаміка постачання зброї західними країнами демонструє, що між США та європейськими країнами зберігається значна різниця в позиціях. Якщо США, Польща, Великобританія, країни Балтії випереджаючими темпами здійснюють постачання зброї, то Німеччина та Франція та інші країни або затягують ці постачання або від них дистанціюються. Найімовірніше Європа намагається уникнути нового витка ескалації з боку РФ. Зокрема, приводом може стати удар по анексованому Криму. Що не раз анонсувала українська влада, коли у них будуть "технічні можливості". Але загалом обсяги поставок озброєнь та фінансування значні та суттєво впливають на обстановку на фронті та збереження керованості ЗСУ, але вони є недостатніми для перелому у війні. Крім того, немає впевненості у збереженні системності та достатності цих поставок у майбутньому.
Ситуація довкола експорту зерна
Угода про зняття блокади з експорту продовольства з України була підписана 22 липня 2022 року. З української сторони договір підписав – міністр інфраструктури А. Кубраков, з російської – міністр оборони С. Шойгу. Україна підписала договір щодо експорту зерна з Туреччиною та ООН, з ними ж підписала дзеркальний документ Росія. Прямої угоди між Росією та Україною щодо розблокування експорту зерна не було.
Основні пункти угоди:
1. У Стамбулі буде створено координаційний центр для моніторингу процесу. До нього увійдуть представники України, Росії та Туреччини.
2. Вантажні судна будуть проходити огляд на вході та виході, щоб унеможливити відправку зброї. Перевірки судів будуть проводитись інспекційними групами, до яких включатимуть представників усіх трьох країн (України, Росії та Туреччини).
3. Зерно вивозитимуть із трьох портів України – Одеси, Чорноморська та Південного.
4. Розмінування проводитися не буде, кораблі пройдуть безпечними фарватерами, прокладеними Україною.
5. Військовий супровід судів не передбачається.
6. Строк дії договору – 120 днів з можливістю продовження. Але якщо хоча б одна із сторін не захоче продовження, то через 120 днів дію угоди закінчиться.
Розблокування портів орієнтовно додасть 5% ВВП і принесе Україні до $1 млрд. додаткової експортної виручки на місяць. Згідно з заявою Президента В. Зеленського, Україна має обсяги готового до експорту зерна на суму близько $10 млрд.
З великою ймовірністю Росія пішла на розблокування портів України для зняття санкцій зі свого продовольчого експорту. Крім того, РФ домоглася розблокування постачання товарів до Калінінградської області, а також тепер російські держкомпанії «Роснефть» і «Газпром» зможуть постачати нафту до третіх країн. По суті, відбувся розмін – часткове зняття санкцій із РФ замість вивезення українського зерна. Також РФ може заробити на експорті зерна близько 17-18 млрд. дол. – близько 3% загального обсягу російського експорту.
Очевидно, що обидві сторони (Україна та РФ) не бажають бути звинуваченими у масовому голоді у країнах третього світу, а також зазнати фінансових втрат від глобальних зернових трейдерів за невиконання контракту.
Загалом, угода щодо експорту продовольства з українських портів показала, що у разі наявності міжнародного консенсусу сторони конфлікту (Західні країни, Україна, РФ) здатні домовлятися.
Крім цього, західні країни продемонстрували прецедент скасування санкцій та готовності до компромісу, коли справа стосується критичних важливих питань світової економіки та стабілізації ситуації.
Водночас зберігаються значні ризики зриву досягнутих домовленостей наступного дня після укладання договору про експорт зерна ЗС РФ здійснили ракетний удар по Одеському торговому порту. Українська влада заявила, що Росія показала, чого варті її підписи під стамбульськими домовленостями і звинуватив РФ у бажанні зірвати угоду. У тому ключі висловилися на Заході. У Росії підтвердили удар по порту Одеси. Зокрема, глава МЗС РФ С. Лавров заявив, що Росія в рамках угоди щодо зерна не брала на себе зобов'язань, що заважають продовжувати військову спецоперацію та знищувати військову інфраструктуру. Надалі прес-секретар президента РФ Д. Пєсков заявив, що удар по військовій інфраструктурі в порту Одеси не може і не повинен вплинути на процес відвантаження зерна в рамках "продуктової угоди".
У Стамбулі повідомили, що вже створено координаційний центр контролю за судами, які перевозять зерно. Тобто угоду після удару по порту зірвано не буде. Що підтвердив і український міністр інфраструктури Олександр Кубраков, який заявив, що підготовка до експорту продовжиться. Потім ту саму інформацію озвучила Асоціація морських портів України. США та Україна працюють над "планом Б" з експорту зерна, який передбачає вивезення продовольства наземним транспортом. У Мінінфраструктурі України заявили, що початок експорту зерна розпочнеться вже найближчими днями.
Повідомляється, що 29 липня Рада безпеки ООН проведе засідання, на якому обговорюватиметься ситуація в Україні. Передбачається, що обговорюватиметься реалізація досягнутих 22 липня у Стамбулі домовленостей щодо експорту українського зерна, а також російського продовольства та добрив.
Руслан Бортнік, Оксана Красовська, Андрій Тимченко
для Українського Інституту політики