Наскільки, на вашу думку, реальні вибори президента України навесні та чому?
Імовірність проведення виборів навесні 2024 року є, але, на мою думку, вона все ж таки нижча за 50%. Оскільки політичні чинники та процеси, які грають проти проведення виборів, поки що значно сильніші за чинники та процеси, що підштовхують владу до проведення виборів.
Проте ймовірність проведення виборів в Україні може значно зрости у разі виникнення внутрішньої політичної кризи в Україні, загибелі українських політичних лідерів (насамперед Президента), досягнення мирних угод в українсько-російській війні (і у разі перемоги однієї зі сторін та у разі глухого кута), тощо. Також ймовірність виборів в Україні зросте у 2025-му році – після формування нової адміністрації у США, внаслідок президентських виборів у США 2024 року.
Чи є у вас якісь ідеї, чому президент Зеленський згадує про можливість цих виборів і каже, що вибори досі можливі наступного року?
Причин тому кілька.
По-перше, це загальна демократична риторика, мета якої продемонструвати, що В. Зеленський не узурпує владу, не є авторитарним лідером і готовий піти на вибори, щойно сформуються для цього умови можливості. Це важливо у ситуації, коли чергові парламентські вибори уже фактично скасовані, а з боку представників влади звучать заяви про неможливість проведення виборів загалом до кінця війни.
По-друге, це відповідь на публічні заяви деяких представників західних союзників України (наприклад, сенатора Ліндсі Грема) про необхідність проведення виборів в Україні, яку Президент та його команда сприймають як сигнал втрати частини довіри між ними та Заходом та бажання Заходу змінити Зеленського на іншу кандидатуру. В такій ситуації, в свою чергу, Зеленський своїми заявами про готовність проводити вибори дає сигнал, що не боїться йти на вибори і готовий на них перемогти.
По-третє, заявами про вибори В.Зеленський та його команда тестують дії української опозиції. Уважно вивчають, хто і як готується до виборів, хто фінансує опозицію, які ЗМІ її підтримують тощо.
Що саме йому доведеться зробити, якщо він захоче, щоби вибори відбулися?
Необхідно внести зміни до виборного законодавства та законодавства про військове становище (провести через парламент зміни до законів), які дозволять проводити вибори за нинішніх умов (юридично та технічно – дистанційне голосування). Також необхідно буде зняти нинішні обмеження на свободу діяльності ЗМІ як політичні збори, так і мітинги. Це не буде швидко (щонайменше 20-30 днів) і не може бути таємним.
Крім того, у разі ухвалення такого рішення, до початку виборів варто очікувати посилення тиску на потенційно небезпечну опозицію – регіональні еліти, партії Петра Порошенка та Віталія Кличка та інших; олігархів та бізнес, що їх фінансують; опозиційні ЗМІ; великі соціальні групи – соціально-економічні, етнокультурні та релігійні.
Чому це може бути вигідним для Зеленського?
По-перше, дозволяє «випустити пару» з суспільства (зменшити тиск критики та відповідальності) та отримати новий кредит довіри на правління в ситуації, доки В. Зеленський ще зберігає високі рейтинги підтримки.
По-друге, дезавуювати критику про авторитарний характер влади в Україні.
По-третє, «розв'яже руки» для можливих непопулярних рішень щодо війни та Конституційної реформи в Україні у напрямку переходу до президентської влади. Тому вибори можуть бути поєднані із референдумами.
Чому йому може бути погано для Зеленського?
1. Можна програти вибори (особливо парламентські) і якщо навіть не втратити своєї президентської посади, то вимушено розділити владу з партнерами нової парламентської коаліції. Буде втрачено монополію на владу;
2. Буде втрачено монополію в інформаційному та політичному просторі. Проведення демократичних виборів потребує зняття обмежень на роботу ЗМІ та політичної діяльності, що може призвести до політичної дестабілізації України через величезну кількість критики, яка виллється на владу з боку опозиції;
3. РФ може використати фактор виборів в Україні для ведення своїх інформаційних операцій проти України.
4. Самі вибори буде досить складно та дорого організувати в умовах війни та значних руйнувань інфраструктури.
Чи були якісь виважені опитування про те, як виглядає популярність Зеленського останнім часом? Чи для нього зараз буде легка перемога?
Легкої перемоги не буде, існує ймовірність програшу президентських виборів, а велика ймовірність програшу парламентських виборів. Достовірної актуальної суспільної соціології немає. Закриті опитування не можу коментувати. Тільки скажу, що різниця між рівнями довіри Президента та готовністю голосувати за нього часто сягає показника 50%.
Чи можете ви розповісти мені щось про можливих супротивників Зеленського на виборах? Я маю на увазі, навіть якщо ми говоримо про вибори після війни, не обов'язково зараз...
Все залежить від ситуації із війною. Перемога України, заморожування конфлікту чи поразки сформують абсолютно різний політичний запит із боку суспільства та, відповідно, різний набір конкурентних кандидатів у Президенти. Якщо ж брати нинішню ситуацію та її інерційний розвиток, то головними кандидатами стануть В. Зеленський, В. Залужний чи хтось із відомих генералів, Володимир Кличко (брат мера Києва Віталія Кличка), Петро чи Марина Порошенко, Олексій Арестович, хто- чи то з мерів інших міст чи лідерів волонтерського руху.
Деякі коментатори кажуть, що якщо вибори будуть перенесені на період після війни, це може вплинути на ставлення Зеленського до можливих переговорів з Росією та припинення війни. Що ви думаєте про це?
Звичайно влине, але спрогнозувати цей вплив поки що неможливо. Все залежатиме від результатів війни та внутрішніх змін самого В. Зеленського. Адже людина, яка до війни обіцяла домовлятися про мир «хоч із чортом лисим», потім відмовилася говорити про нього навіть із Папою Римським.