Перша книга відомого американського філософа та політолога Френсіса Фукуями, яка була видана у 1992 році, мала назву - "Кінець історії і остання людина", але з обранням президента США Дональда Трампа - це початок нової історії, нових викликів, як самого винуватця свята, так і Сполучених Штатів.
Відомий вислів російського сатирика, Михайла Задорнова - "Тупі американці", миттю втратив свою актуальність з президентськими виборами в США, які відбулись 8 листопада 2016 року. Американці, показали своїм голосуванням, що вони жадають нарешті в своїй країні рішучих змін і ці зміни вони вбачають з республіканцем, Дональдом Трампом.
Натомість, українці у 2014 році, які так рясно під час "Революції Гідності" прагнули також рішучих змін, вимагаючи відокремлення - політика й олігархи окремо, чомусь обрали президентом України саме олігарха та людину зі старої політичної системи Петра Порошенка. Тому й не дивно, що Україна вже по долаючи третю річницю найкривавішої революції за часів своєї незалежності, має такі стривожені наслідки в будуванні майбутнього.
Оскільки Дональд Трамп вперше прийшов у велику політику та має досить непередбачуваний характер, тому на сьогодні, поки що важко дати оцінку, щодо прогнозування ним введення політики в цілому.
Показовим виглядом введення політики Дональдом Трампом, як внутрішньої так і зовнішньої політики США, ми зможемо зрозуміти та відчути після інавгурації, яка відбудеться 20 січня 2017 року.
Можна зробити деякі припущення його перших кроків на посаді Президента США.
Якщо і будуть змінюватися окремі моменти, то це не буде так миттєво. Інавгурація, призначення на ключові пости, формування команди. Люфт в 3-6 місяців ще є.
Ймовірно, що республіканці збережуть більшість в Конгресі, хоча, як ми спостерігали впродовж передвиборчої кампанії Дональда Трампа (найпомітнішим було явище прохолоди між Трампом та однопартійцями вже блище до завершення президентської кампанії) назрівало невдоволення між однопартійцями та Трампом на фоні скандалів, які виникали час від часу і в якийсь момент, навіть була пропозиція Трампу, залишити боротьбу за посаду Президента США.
І не для кого не секрет, що Україна в обличчях своїх владних керманичів, також всіляко підливала масла вогонь своїми політичними заявами, неправдивими промовами, намагаючись таким чином змінити риторику президентської кампанії на користь одного з претендентів на посаду Президента США. Але на сьогодні вже все позаду і Дональд Трамп, є без п'яти хвилин - (треба тільки трохи зачекати інавгурації, повноправним та законно вибраним більшістю 279/215) 45-м Президентом США.
Але повернемось до плану Дональда Трампа, який він промовив 22 жовтня 2016 року у місті Геттисберг, де на мою переконливу думку, є досить суттєві та однакові проблеми, як політичної складової, так і економічного напрямку в порівнянні двох держав - США та України.
У доповіді Дональда Трампа, я звернула увагу на те, де він мовить про численні правила шахрайства в Вашингтоні на Уолл-стріт в ущерб власних простих американців. Але тут також можна зробити порівняння зі системою правління, яка точиться вже доволі тривалий час в Україні навкруги Банкової, де розташована Адміністрація Президента. На жаль під прикриттям за кожну щасливу долю свого громадянина, там йде жорстка боротьба за власні інтереси та бізнес, але в жодному разі не пахне державними справами. Тому й не дивно, що наша влада дуже щільно підтримувала усілякими правдами й не правдами на виборах у Сполучених штатах, лише одного кандидата - Гілларі Клінтон. Для американського суспільства та США в цілому Гілларі Клінтон - це назад в небуття, а Дональд Трамп дає надію, аби зламати стару та заіржавілу усталену політичну систему Сполучених штатів.
Так само, в США, як і в Україні є проблеми з робочими місцями. 47 мільйонів американців вимушені жити за межею бідності, але у Дональда Трампа є бажання змінити систему, аби побороти ті важелі, які загострилися за часів старого вашингтонського істеблішменту.
Також у доповіді Дональда Трампа, мене зацікавило підняте ним питання, якому також є місце в Україні. Це стосується мертвих душ, за допомогою яких, якби це не цинічно звучало, відбувається своєрідна фальсифікація на виборах. Наші українські політики, аби втриматися, якомога довше біля владних корит, на жаль також застосовують подібний гріх, нехтуючи законами на право і на ліво.
Але, є ще відомий політтехнологічний хід під час виборів, коли штучно за допомогою соціологічних досліджень навмисно піднімають рейтинг кандидата, аби в очах суспільства він виглядав лідером. Таким чином перемога кандидату забезпечена.
На мою переконливу думку, таким чином будувалася передвиборча кампанія нинішньою Президента України Петра Порошенка, який на початку "Революції Гідності", взагалі не мав рейтингу та жодних можливостей, аби стати Президентом України.
Під час передвиборчої кампанії в США, ми мали змогу спостерігати її насиченість, яка супроводжувалась значними безпідставними викриваннями (на той час ще кандидата у Президенти Дональда Трампа), яка на його погляд і в цьому він має не аби які підстави саме так стверджувати - велась безчесними мейнстримними ЗМІ - яка по суті є частиною корупційного механізму, причому важлива. Такі ЗМІ навмисно брешуть та фальсифікують новини, аби представити кандидата, який йому не імпонує - злісним злодієм в очах виборця. Та й наша українська вельмишановна громада з вищого політичного суспільства, не на жарт старалась підлити масла у вогонь, аби кандидату від Республіканської партії не було б аж так солодко під час передвиборчої кампанії.
Так, наші керманичі робили різноманітні заяви образливого характеру, твіти, пости у Фейсбуці й все це з вуст українських міністрів, народних депутатів України та посадовців проти тодішнього кандидата Дональда Трампа. Раптовий сплив інформації про нібито виплати з так званої "Чорної бухгалтерії Партії регіонів" - колишньому головному політтехнологу Віктора Януковича, Полу Манафорту.
Оприлюднення в ЗМІ однієї частини документів з цієї ж чорної бухгалтерії, народним депутатом України Сергієм Лещенком, яке не заставило себе довго чекати, аби створити політичного галасу;
підключення НАБУ на чолі з Артемом Ситником, який підтвердив у свою чергу про отримання значних сум Полом Манафортом з "Амбарної книги Партії регіонів" (Пол Манафорт обіймав на той час посаду голови виборчого штабу Дональда Трампа, але саме через ці події, аби не нанести значного удару кандидату Дональду Трампу - саме за таким сценарієм, намагалася нанести удару українська влада і на початку їй все ж таки вдалося трохи зіпсувати іміджевий удар штабу - Пол Манафорт змушений був офіційно залишити посаду).
Та вже незабаром, будемо спостерігати чи вдасться налагодили дружні стосунки та впевнений крок до співробітництва між Україною та новою Адміністрацією Білого дома Дональда Трампа.
Броницька Олена, політолог, політичний експерт Українського інституту аналізу та менеджменту політики.