Позиція Китаю щодо політичного врегулювання української кризи.

Сьогодні Китай опублікував свої пропозиції щодо мирного врегулювання в Україні, який складається з 12 основних пунктів. Звертає на себе увагу, що китайський мирний план в основі своїй спирається на раніше запропоновану Ініціативу глобальної безпеки і більшою мірою стосується загальної організації світової безпеки, ніж конкретно війни в Україні.

Наводимо свій розбір тексту щодо китайського мирного врегулювання.

1. Повага до суверенітету всіх країн. Універсально визнане міжнародне право, включно з цілями і принципами Статуту Організації Об'єднаних Націй, має суворо дотримуватися. Необхідно ефективно підтримувати суверенітет, незалежність і територіальну цілісність усіх країн... Слід заохочувати рівне і однакове застосування міжнародного права, а подвійні стандарти мають бути відкинуті.

Наш коментар: у цьому пункті можна спостерігати щонайменше дві "шпильки" на адресу США. Китай заявляє, що США постійно порушують суверенітет інших країн, а також використовує подвійні стандарти в міжнародному плані.

2. Відмова від менталітету холодної війни. Безпека однієї країни не повинна забезпечуватися за рахунок інших. Безпека регіону не повинна досягатися шляхом зміцнення або розширення військових блоків... Усі сторони повинні протистояти прагненню до власної безпеки за рахунок безпеки інших, запобігати блоковій конфронтації та працювати разом для миру і стабільності на Євразійському континенті.

Наш коментар: Фактично положення з російської концепції з безпеки, запропонованої перед початком війни. Виокремлення Китаєм Євразійського континенту, ще раз підкреслює, що США тут ніби "ні до чого". А відмова від менталітету холодної війни і розширення військових блоків - ще одна "шпилька" у бік США від Китаю.

3. Припинення військових дій. Конфлікти і війни нікому не вигідні... Усі сторони повинні підтримати Росію і Україну в роботі в одному напрямку і якнайшвидшому відновленні прямого діалогу, з тим щоб поступово деескалувати ситуацію і в кінцевому підсумку досягти всеосяжного припинення вогню.

Наш коментар: Спроба заморозити конфлікт на тому етапі, на якому він є (по лінії фронту). Китай наполягає на прямому діалозі РФ і України і, очевидно, виступає проти інших посередників. Але цей пункт також можна трактувати, як спрямований проти бажання РФ змінити однополярний світ і вибудувати свої нові сфери впливу. Для цього необхідні переговори зі США та союзниками.

4. Відновлення мирних переговорів. Необхідно заохочувати і підтримувати всі зусилля, що сприяють мирному врегулюванню кризи... Китай буде і надалі відігравати конструктивну роль у цьому відношенні.

Наш коментар: Контрпозиціонування, Китай демонструє, що виступає за мир на відміну від інших сторін конфлікту, які нібито виступають за війну.

5. Врегулювання гуманітарної кризи. Необхідно заохочувати і підтримувати всі заходи, що сприяють ослабленню гуманітарної кризи...
Наш коментар: Китай підкреслює гуманність своєї позиції (Китай за людей).

6. Захист цивільного населення і військовополонених. Сторони в конфлікті повинні суворо дотримуватися норм міжнародного гуманітарного права...

Наш коментар: З одного боку захист цивільного населення, яке найбільше страждає від російських ударів (гра на українській позиції). А з іншого боку РФ найчастіше звинувачує Україну в неналежному поводженні з військовополоненими.

7. Забезпечення безпеки атомних електростанцій... Китай закликає всі сторони дотримуватися норм міжнародного права, включно з Конвенцією про ядерну безпеку (КЯБ), і рішуче уникати техногенних ядерних аварій. Китай підтримує Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ)...

Наш коментар: це привернення уваги до того, що конфлікт в Україні, на території якої розміщені атомні електростанції, загрожує атомною катастрофою для всього світу.

8. Зниження стратегічних ризиків. Ядерна зброя не повинна застосовуватися, і не можна вести ядерні війни.

Наш коментар: це сигнал РФ, що Китай категорично не підтримує застосування ядерної зброї. А також підвищення уваги до можливого ядерного протистояння.

9. Сприяння експорту зерна. Усі сторони повинні повністю й ефективно та збалансовано реалізувати Чорноморську зернову ініціативу, підписану Росією, Туреччиною, Україною та ООН, і підтримати ООН у тому, щоб вона відігравала важливу роль у цьому відношенні...

Наш коментар: Китай виступає за глобальну стабільність на міжнародних ринках, зокрема й на продовольчих. Тому Китай підтримує функціонування "зернової угоди", що, по суті, стає гарантом її продовження (малоймовірно, що РФ у цьому питанні виступить проти позиції Китаю і Туреччини).

10. Припинення односторонніх санкцій. Односторонні санкції та максимальний тиск не можуть вирішити проблему; вони лише створюють нові проблеми. Китай виступає проти односторонніх санкцій, санкціонованих Радою Безпеки ООН. Відповідні країни повинні припинити зловживати односторонніми санкціями і "юрисдикцією довгої руки" щодо інших країн, для того, щоб зробити свій внесок у деескалацію української кризи і створити умови для країн, що розвиваються, для зростання своєї економіки і поліпшення життя своїх народів.

Наш коментар: Китай виступає проти первинних і вторинних санкцій, що грає на руку РФ, самого Китаю і країн, які співпрацюють з ними. Китай виступає в ролі лобіста глобального ринку, для якого будь-які санкції - це зло.

11. Підтримка стабільності промислових ланцюжків і ланцюжків поставок... Необхідні спільні зусилля для пом'якшення наслідків кризи і недопущення того, щоб вона порушила міжнародне співробітництво в галузі енергетики, фінансів, торгівлі продовольством і транспорту і не підірвала відновлення світової економіки.

Наш коментар: Загалом очевидно, що Китай більше хвилюють питання світової економічної системи. Тому КНР наполягають на пом'якшення наслідків спровокованої війною в Україні кризи та недопущення того, щоб вона порушила міжнародне співробітництво в галузях енергетики, фінансів, торгівлі продовольством і транспорту та не підірвала відновлення світової економіки.

12. Сприяння постконфліктному відновленню. Міжнародному співтовариству необхідно вжити заходів на підтримку постконфліктного відновлення в зонах конфліктів. Китай готовий надати допомогу і зіграти конструктивну роль у цих зусиллях.

Наш коментар: Китай пропонує свою участь у постконфліктному відновленні та фінансуванні України.

Додотково: Варто зазначити, що китайський мирний план - це не зовсім план, а скоріше набір принципів або концепція, що позбавлена конкретики щодо України, немає чітких пропозицій щодо того, що має зробити кожна зі сторін конфлікту.

- План має передбачати конкретні кроки, терміни, обов'язки сторін. Цього в китайському мирному плані немає.

- За бажання сторони можуть трактувати зміст його пунктів на свою користь (такі наприклад, як Повага до суверенітету всіх країн).

- Єдиний пункт, який може викликати явний протест в України та її союзників - це Припинення односторонніх санкцій.

- Метою китайської мирної концепції є не стільки мирне врегулювання щодо України, скільки контр позиціонування. Ідеологічна конкуренція зі США та іншими країнами, які виступають за силове вирішення конфлікту.

- Таким чином Китай намагається виграти підтримку країн Африки, Латинської Америки та Азії. Тому цей мирний план варто сприймати насамперед як документ, який спрямований на глобальну конкуренцію зі США та союзниками. І тільки в другу чергу як документ спрямований на врегулювання україно-російської війни.

- Китай називає війну в Україні "конфліктом", слово "війна" в тексті не згадується жодного разу.