Штучний інтелект: виклики та можливості для України

Український Інститут політики, разом з Лабораторією штучного інтелекту та іншими партнерами 14 вересня 2023 року провели конференцію "Штучний інтелект: виклики та можливості для України".

Ця конференція стала важливим заходом, який об'єднав учасників і експертів з різних галузей, для обговорення змін, викликів та можливостей, які пропонує штучний інтелект для України та світу в цілому в сфері державного управління, економіки, працевлаштування, місця людини в суспільстві.

Модератор конференції, Олександр Теплюк, привітав учасників та пояснив мету заходу. Він зазначив, що головною причиною проведення конференції стала необхідність підвищити інформованість українців щодо існування та можливостей застосування й розвитку штучного інтелекту. Олександр Теплюк відзначив, що дуже мало громадян в Україні використовують інструменти на базі штучного інтелекту, і це має змінитися.

Першим спікером на конференції була Оксана Красовська, експерт-аналітик Українського Інституту політики. Вона зробила короткий аналіз на підставі соціологічних та інших досліджень щодо відношення як українців, так і людей в усьому світі до штучного інтелекту та його інструментів, навівши відповідні дані. Цікаво, що оптимізм щодо ШІ значно вищий у країнах Глобального Півдня, ніж у Європі та Північній Америці. Так, згідно з опитуванням IPSOS, найбільш позитивно до ШІ ставляться в Китаї (78% респондентів з Китаю погодилися із твердженням, що продукти та послуги ШІ мають більше переваг, ніж недоліків), в Саудівській Аравії (76%) та Індії (71%). А швидше негативно до ШІ ставляться у Франції, Канаді, Нідерландах, США, Німеччині, Австралії, Великій Британії, Бельгії (в середньому від 70% до 60%)

Максим Левітський, CEO SymbiotAI, поділився своєю думкою про вплив ШІ на ринок праці. Він стверджує, що ШІ не забере роботу, але змінить характер праці, і важливою буде людина, яка вміє використовувати ці технології. Тобто, створиться нова ріада управління: люди, які опанували штучний інтелект, будуть керувати ним, а ШІ – в свою чергу, життям інших людей. Також обговорювалися питання, на які професії штучний інтелект матиме найбільший вплив, де він стане невід'ємною частиною, а де взагалі не буде потрібен.

Валерій Яковенко, український підприємець та співзасновник і керуючий партнер групи компаній DronUA, презентував унікальну доповідь про використання штучного інтелекту для дронів в сільському господарстві та інших важливих сферах. Було обговорено актуальну роль дронів та штучного інтелекту в прогнозуванні майбутніх врожаїв, контролі за захворюваннями сільськогосподарських культур. На підставі зібраних даних вже можна говорити навіть про потенційний дохід фермерів, оптимальну техніку для використання в сільському господарстві та багато інших важливих аспектів. Обговорено також можливе використання дронів в лісовому господарстві для боротьби з незаконною вирубкою та їхню роль в ситуаціях воєнних дій.

Наталія Стельмах, успішний підприємець українського походження зі США, поділилася своїм досвідом використання штучного інтелекту в e-commerce. Вона підкреслила, що ШІ дозволяє швидко та легко аналізувати ринки, створювати контент та зменшує витрати на рекламу. На прикладах було продемонстровано, як швидко можна аналізувати відгуки покупців, ринки та інші важливі дані для бізнесу. Також обговорено інструменти для генерації зображень товарів, які є важливою складовою для успішних продажів.

Тімур Шемседінов, архітектор технологічного стеку Метархія та викладач КПІ та КШЄ, розглянув використання великих мовних моделей у розробці програмного забезпечення та показав, як вони спрощують та прискорюють роботу програмістів, дозволяючи більше зосередитися на розробці додатків та інших програмних продуктів. Також обговорено перспективи молодих спеціалістів у розробці, так званих Junior, Middle програмістів та вплив штучного інтелекту на ринок розробки програмного забезпечення.

Ева Антоненко, експерт-аналітик Українського Інституту політики, акцентувала увагу на філософсько-етичних аспектах штучного інтелекту та важливості створення правил контролю за його використанням. Вона також розповіла, як штучний інтелект почав кардинально змінювати життя більшості людей ставши його невід’ємною частиною.

Андрій Озарчук, вчитель географії та інформатики, науковий співробітник Інституту педагогіки НАПН України, обговорив можливості генеративного штучного інтелекту в освіті та важливість адаптації навчальних програм до сучасних викликів. Також обговорено вплив штучного інтелекту на діяльність викладачів та зміни їхнього підходу до самого викладання інформації. В цілому основний висновок, що освіта повинна бути інноваційною, щоб залишатись конкурентно.

Гейбович Артем, експерт Хуавей, заключив конференцію, показавши, наскільки позитивно штучний інтелект впливає на оптимізацію радіомереж і може допомогти економити до 20% електроенергії.

Загалом, в конференції взяло участь понад 30 учасників, а аудиторію склало понад 500 слухачів та глядачі. Захід стала важливою подією для України та сприяв поширенню знань та інновацій у галузі штучного інтелекту. Учасники мали можливість отримати цінні інсайти та перспективи розвитку цієї важливої галузі.

 

УІП, 2023