У четвер, 12 травня в прес-центрі РІА Новини Україна відбулася презентація результатів експертного опитування на тему «Ефективність роботи нового складу Коаліції та Кабінету Міністрів». У прес-конференції взяли участь директор УІАМП Руслан Бортнік, директор Інституту стратегічних досліджень «Нова України» Андрій Єрмолаєв, керівник Центру «Третій Сектор» Андрій Золотарьов, керівник Сектору експертних опитувань УІАМП Анна Свідченко, експерт УІАМП Наталя Фіалковська.
Експертне опитування було проведено Українським Інститутом Аналізу та Менеджменту Політики з 25.04.2016 по 6.05.2016. Метою дослідження було з’ясувати експертну думку щодо ефективності роботи нового складу Коаліції та Кабінету Міністрів України. В дослідженні взяв участь біля 30 респондентів з числа авторитетних та компетентних українських політологів, а також політичних експертів. При відборі респондентів дотримувався квотний принцип. Попередньо дослідники орієнтовно поділили все експертне середовище на три категорії: лояльні до влади, нейтральні та опозиційні.
Основні результати дослідження:
-
Більша частина експертів (52,4%) вважає, що Коаліції у Верховні Раді наразі не існує, лише третина вважає що вона є.
-
Експертне середовище констатує досить хитке становище нинішньої формальної Коаліції (БПП+НФ), котра зможе існувати лише в разі підтримки її діяльності позафракційними групами інтересів. Експерти зазначають, що до реальної (а не формальної) Коаліції в парламенті входить Блок Петра Порошенка та Народний Фронт (85,7%), а також - депутатські групи Відродження та Воля народу з результатами 71,4% та 66,7% відповідно.
-
Більшість експертів вважає, що основними суб’єктами впливу на роботу Коаліції та діяльності Уряду будуть Президент (76,2% та 81% відповідно) і фінансово-промислові групи(71,4% та 66,7% відповідно). Також експерти констатують надзвичайно низький рівень впливу громадянського суспільства на політикум та високий рівень політичної безвідповідальності перед виборцями. Виходячи з результатів дослідження, слід зазначити, що Президент, на думку експертів, зосередив у своїх руках усю повноту як законодавчої, так і виконавчої влади, що може призвести до негативних наслідків для України.
-
Прогнозований рівень ефективності роботи нового складу Коаліції експерти оцінили посередньо, оцінку 3 (за 5 бальною шкалою)поставили 47,6% респондентів. Жоден з експертів не дав позитивної оцінки 4 або 5 з приводу своїх очікувань.
-
Оцінюючи рівень ефективності роботи нового Кабінету Міністрів України, експерти не плекають особливих надій, так домінує оцінка 3 (задовільно) - 38,1%, але в цілому сукупність негативних оцінок значно більша половини з опитаних – 52,4%. Дані результати демонструють відсутність позитивних прогнозів з приводу змін у роботі Уряду.
-
Майбутню роботу Гройсмана на посту Прем’єра експерти оцінюють досить негативно. По 5-бальній шкалі негативні оцінки 1 та 2 в сумі складають більшість – 52,4%.Найвищу оцінку не поставив жоден з експертів. Такий результат ілюструє негативні очікування експертів з приводу реалізації програм, котрі були задекларовані новим головою уряду.
-
Також експерти спрогнозували дату можливих перевиборів. 57,1% вважає, що це відбудеться навесні 2017 року. Жоден з експертів не вірить, що Верховна Рада пропрацює повну каденцію. Більшість експертів (64,7%) вважають, що розпад коаліції ініціює дострокові вибори до парламенту.
-
Експертне середовище, по мірі прояву електоральних симпатій, які існують зараз в суспільстві, ранжувало список політичних партій наступним чином (від першого до останнього місця): 1.Батьківщина, 2. Опозиційний блок, 3. БПП, 4. Самопоміч, 5. Блок Саакашвілі (у разі створення та висування), 6. Радикальна партія, 7. Свобода, 8. УКРОП, 9. Відродження, 10. Наш край, 11 НФ, 12. Правий сектор, 13 .Заступ.