Китайська глобальна ініціатива безпеки

Голова КНР Сі Цзіньпін запропонував свою Ініціативу глобальної безпеки, яку опублікувало офіційне інформаційне агентство Сіньхуа.

Сі Цзіньпін наголошує, що підтримання миру і безпеки в усьому світі та сприяння глобальному розвитку і процвітанню мають стати спільною справою всіх країн. І закликав країни адаптуватися до швидко змінного міжнародного ландшафту, в дусі солідарності та розв'язувати складні та взаємопов'язані проблеми безпеки з безпрограшним мисленням.

Основні концепції та принципи ініціативи включають шість основних положень.

1. Суть цього нового бачення безпеки полягає в тому, щоб відстоювати концепцію спільної безпеки, поважаючи й охороняючи безпеку кожної країни; цілісний підхід, що забезпечує безпеку як у традиційних, так і в нетрадиційних галузях, і скоординоване посилення управління безпекою; прихильність співробітництву, гарантуванню безпеки за допомогою політичного діалогу і мирних переговорів; і прагнення до сталої безпеки, врегулювання конфліктів за допомогою розвитку та усунення живильного середовища для відсутності безпеки.

2 Залишатися прихильним повазі до суверенітету і територіальної цілісності всіх країн. Суверенна рівність і невтручання у внутрішні справи є базовими принципами міжнародного права і найбільш фундаментальними нормами, що регулюють сучасні міжнародні відносини.

3 Залишатися відданим дотриманню цілей і принципів Статуту ООН. Цілі та принципи Статуту ООН втілюють у собі глибоке осмислення людьми в усьому світі гірких уроків двох світових воєн. Різноманітні протистояння і несправедливості в сучасному світі відбуваються не тому, що цілі та принципи Статуту ООН застаріли, а тому, що вони не підтримуються і не реалізуються ефективно.

4. Людство являє собою неподільне співтовариство безпеки. Безпека однієї країни не повинна забезпечуватися за рахунок безпеки інших. Усі країни рівні з точки зору інтересів безпеки. До законних і розумних побоювань у сфері безпеки всіх країн слід ставитися серйозно і вирішувати їх належним чином, а не постійно ігнорувати або систематично оскаржувати. Будь-яка країна, переслідуючи власну безпеку, повинна брати до уваги розумні інтереси безпеки інших.

5. Залишайтеся прихильними мирному вирішенню розбіжностей і суперечок між країнами за допомогою діалогу і консультацій. Війна і санкції не є фундаментальним вирішенням суперечок; тільки діалог і консультації ефективні у вирішенні розбіжностей. Міжнародному співтовариству слід підтримувати всі зусилля, що сприяють мирному врегулюванню криз, і заохочувати сторони, що конфліктують, до зміцнення довіри, врегулювання суперечок і зміцнення безпеки за допомогою діалогу.

6. Підтримка безпеки як у традиційних, так і в нетрадиційних доменах. Усі країни повинні практикувати принципи широких консультацій, спільного внеску і загальних вигод у глобальному управлінні та працювати разом для вирішення регіональних суперечок і глобальних проблем, таких як тероризм, зміна клімату, кібербезпека і біобезпека.

Для реалізації цього бачення Китай готовий вести двостороннє і багатостороннє співробітництво в галузі безпеки з усіма країнами і міжнародними та регіональними організаціями в рамках Ініціативи глобальної безпеки і активно сприяти координації концепцій безпеки і зближенню інтересів.


Китай закликає всі сторони здійснювати співпрацю в різних аспектах:

- Підтримувати зусилля ООН щодо посилення запобігання конфліктам і повною мірою використовувати архітектуру розбудови миру для надання допомоги постконфліктним державам у розбудові миру.

- Сприяти координації та надійній взаємодії між великими країнами.

- Твердо підтримувати консенсус щодо того, що "ядерну війну не можна виграти і ніколи не можна вести".

- Повністю виконати резолюцію "Сприяння міжнародному співробітництву в мирних цілях у контексті міжнародної безпеки", ухвалену 76-ю сесією Генеральної Асамблеї ООН.

- Сприяти політичному врегулюванню актуальних міжнародних і регіональних проблем.

- Підтримувати і покращувати регіональний механізм і архітектуру співробітництва в галузі безпеки
 

- Реалізувати пропозицію з п'яти пунктів щодо досягнення миру і стабільності на Близькому Сході. Підтримати зусилля африканських країн щодо врегулювання регіональних конфліктів. Підтримувати країни Латинської Америки та Карибського басейну.
 

- Приділяти велику увагу особливій ситуації і законним побоюванням тихоокеанських острівних країн щодо зміни клімату, стихійних лих і громадської охорони здоров'я.

Зміцнювати морський діалог, обмін і практичне співробітництво, належним чином вирішувати морські розбіжності.

- Зміцнювати роль ООН як центрального координатора в глобальній боротьбі з тероризмом.

- Поглиблювати міжнародне співробітництво в галузі інформаційної безпеки.

- Поліпшити управління ризиками біобезпеки. Спільно виступати за відповідальні дослідження в галузі біологічних наук.

- Зміцнювати міжнародне управління безпекою в галузі штучного інтелекту (ШІ) та інших нових технологій.

- Зміцнювати міжнародне співробітництво в космосі та охороняти міжнародний порядок у космосі, заснований на міжнародному праві.

- Підтримувати Всесвітню організацію охорони здоров'я в її провідній ролі в глобальному управлінні громадською охороною здоров'я.

- Забезпечити глобальну продовольчу та енергетичну безпеку. Підтримувати співробітництво між країнами у розв'язанні проблеми зміни клімату та підтримці стабільних і безперебійних поставок і виробничих ланцюжків.

- Повністю та ефективно виконувати Конвенцію ООН проти транснаціональної організованої злочинності.
 

Нагадаємо, що в понеділок Китай підготував доповідь "Гегемонія США та її небезпеки", яку також опублікувало офіційне інформаційне агентство Сіньхуа. У статті викладається широкий погляд Пекіна на те, як неправильно і злочинно США поводяться на світовій арені в політичній, військовій, економічній, технологічній і культурній сферах.
 

Так само Катай анонсував документ, у якому представлять своє бачення врегулювання війни РФ проти України. Голова КНР Сі Цзіньпін має виступити з "мирною промовою" в річницю вторгнення Росії в Україну 24 лютого.