Американське плече. Навіщо держсекретар США Блінкен приїжджав до Києва

7 вересня держсекретар США Ентоні Блінкен відбув із Києва, куди приїхав напередодні. Високопоставлений американський чиновник уперше з початку вторгнення РФ провів ніч у столиці України. Чому цей візит вже називають одним із найзагадковіших, і що насправді американський гість привіз українцям, розбиралися Vesti.ua.

Не думали, але чекали

Держсекретар США свого візиту до України не анонсував. Представник Держдепартаменту відмовився від коментарів цієї поїздки, додає деталей Радіо Вільна Європа. При цьому західні ресурси пов'язували термінову поїздку з ротаціями до Міноборони України, ФДМУ та АМКУ, а також з антикорупційними діями, адже минулого тижня радник Білого дому з нацбезпеки Джейк Салліван обговорював із трьома високопоставленими українськими чиновниками боротьбу з хабарництвом.

"Ми хочемо побачити та почути, як вони (українці) мають намір просуватися вперед у найближчі тижні", – цитує агенція Reuters своє джерело у дипломатичних колах США у зв'язку з цим візитом.

В Україні неофіційно деякі політики пов'язували візит з особливостями поновлення е-декларування та іншими завданнями зовнішніх партнерів, які нібито не були виконані. Наприклад, голова профільного (фінансового) комітету парламенту Данило Гетманцев розкритикував спробу уряду терміново повернути податкові перевірки бізнесу, тому що МВФ не зарахував резонансний закон 8301.

Развернуть

Версії про терміновий приїзд Ентоні Блінкена до Києва

"Ми бачимо прогрес"

Прибувши до Києва, Ентоні Блінкен разом із міністром закордонних справ Дмитром Кулебою  вшанував пам'ять полеглих героїв на Берковецькому цвинтарі. Після переговорів із главою українського зовнішньополітичного відомства держсекретар США заявив таке:

  • Ми бачимо гарний прогрес контрнаступу;
  • "Хочемо переконатися, що Україна має все, що їй потрібно не тільки для успіху в контрнаступі, а й у довгостроковій перспективі";
  • В України є "сильний стримувальний факторщоб у майбутньому подібні агресії не повторювалися".

На зустрічі з прем'єр-міністром Денисом Шмигалем Держсекретар США Ентоні Блінкен нагадав – це його третій візит до України після початку вторгнення Росії, і підкреслив: "Я тут, щоб підтвердити нашу постійну підтримку".

"Ми відчуваємо потужну підтримку США, цінуємо це", – заявив Денис Шмигаль.

Американське плече під "повітряний щит"

Зеленський та Блінкен не лише обмінювалися подяками, а й обговорили кілька важливих питань.

  • Ситуація на фронті, потреби ЗСУ у далекобійній зброї, артилерії, бронетехніці, причому особливо було наголошено на необхідності зміцнення ППО аж до "повітряного щита".
  • Подальші кроки щодо реалізації Української формули світу. У цьому зв'язку Україна запросила США на Форум оборонних індустрій, який має відбутися восени поточного року.

Головною новиною, яку власне і привіз держсекретар США особисто до Києва, став 1 млрд доларів США. Про це Ентоні Блінкен заявив на спільній прес-конференції із Дмитром Кулебою за підсумками візиту. Крім того, Україна вперше отримає конфісковані США активи РФ обсягом 5 млрд 500 млн доларів США.

Развернуть

Яку військову допомогу привіз Блінкен

Не лише виживати, а й процвітати

В офіційному прес-релізі Держдепартаменту США наголошено, що Ентоні Блінкен не лише запевнив Україну в підтримці, а й "закликав до подальшого прогресу реформ, включаючи боротьбу з корупцією та захист автономії та цілісності українських антикорупційних органів та судів". У повідомленні Держдепу про виступ держсекретаря в посольстві США в Україні вказується – Блінкен приїхав у компанії інших високопосадовців, серед яких його заступник Вікторія Нуланд. Під час зустрічі зі співробітниками посольства держсекретар США заявив, що Україна має не лише виживати, але й процвітати в майбутньому, для чого потрібна сильна економіка та міцна демократія.. "Ми готові допомогти разом із багатьма країнами світу", – запевнив Блінкен.

Підтримка сильна, але не нескінченна

Фіналом київського візиту Ентоні Блінкена став спільний похід із Дмитром Кулебою до столичного McDonalds, де глава українського зовнішньополітичного відомства наголосив, наскільки важливим позитивним сигналом для великого американського бізнесу було відновлення роботи мережі у Києві після 24 лютого 2022 року.

Звісно, ​​держсекретар США приїжджав до Києва не лише скуштувати український варіант біг-мака, а й подати сигнали, що американська підтримка України не може бути вічною, оцінює візит президент Українського інституту політики Руслан Бортнік. На користь цього – той факт, що прибув не військовий, а дипломат.

"Ентоні Блінкен явно готує зустріч президентів США та України у рамках засідання Генеральної асамблеї ООН. Можливо, сьогодні з боку адміністрації Білого дому відбувається переоцінка перспектив військового рішення війни. Оскільки держсекретар – не військовий, він може дати лише політичну оцінку. А політична оцінка бойових дій означає, що готуються нові політичні кроки. Можливо, під час зустрічі Джо Байдена та Володимира Зеленського ми почуємо нові ідеї, якою може бути спільна позиція України та США щодо війни та її завершення", – вважає експерт.

Але не тільки. Цей візит багато в чому є символічним. На спільній прес-конференції Дмитро Кулеба звернув увагу, що Ентоні Блінкен – перший із високих гостей, хто розпочав своє перебування з вшанування пам'яті полеглих героїв. До того ж він був у Києві майже рівно рік тому.

"Безумовно, приїзд держсекретаря США – це демонстрація незмінності підтримки Вашингтоном Києва, – зазначив політолог Олексій Якубін. – Є заявка Білого дому на більш ніж 20 млрд доларів США для допомоги Україні та, зважаючи на сигнали з Конгресу, її буде розглянуто. У рамках президентської кампанії у Сполучених Штатах офіційному Києву дуже важливо зберегти двопартійну підтримку, і позитивне голосування стане доказом того, що Україну будуть стабільно підтримувати демократи і республіканці".

Чому на тлі військової підтримки високий гість говорив і про боротьбу з корупцією? Олексій Якубін звертає увагу, що в ході цього візиту зроблено чіткіший акцент на подальшій стратегії України та ступінь участі в ній США. 

"У цьому зв'язку дуже важлива боротьба з корупцією, і симптоматично, що президент Володимир Зеленський 6 вересня заявив з приводу "закритого" реєстру е-декларацій, що радитиметься з віце-прем'єром з євроінтеграції", – зазначив він.

Бідний атом за лаштунками

Західні ЗМІ обговорюють одну з цілей візиту, яка не озвучувалася офіційно, – передачу Україні снарядів зі збідненим ураном.

Зброя потужна, але спірнапротивники його застосування вказують на небезпеку для здоров'я, підкреслює France24

"Вони зберігають деякі радіоактивні властивості, але не можуть викликати ядерну реакцію як ядерна зброя", – розповів Independent експерт у сфері ядерної енергії та дослідник політики RAND Едвард Гейст.

Снаряди зі збідненим ураном можуть бути тим "стримувальним фактором", про який говорив Ентоні Блінкен у Києві у вересні 2023 року. Ймовірно, якихось попередніх домовленостей під час візиту Блінкена було досягнуто, оскільки держсекретар США заявив про впевненість у перемозі України, а офіційна Москва відреагувала різко. Зокрема, заступник міністра закордонних справ Сергій Рябков заявив:"Це відображення обурливого ігнорування Вашингтоном екологічних наслідків використання таких боєприпасів у зоні бойових дій", цитує його Independent..

Ентоні Блінкен на прес-конференції відповів так: "Нам треба дати зрозуміти Путіну, що він не зможе пережити Україну та її захисників".

Наскільки допоможуть цьому снаряди зі збідненим ураном, наразі неясно, але факт продовження американської допомоги Україні дозволяє сподіватися на прогрес контрнаступу найближчими місяцями. Тим більше, як зазначив Дмитро Кулеба, над умовами завершення війни йде робота, і вперше ці умови визначає не агресор чи третя країна, а держава, на яку напали.

Аналитические материалы УИП