СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ: 15 – 22 листопада 2023 року

Цього тижня в Україну відвідали міністр оборони США Ллойд Остін та міністр оборони Німеччини Боріс Пісторіус. Ці візити відбуваються на тлі публічних розбіжностей у стратегії продовження війни між Президентом України В. Зеленським і головнокомандувачем ЗСУ В. Залужним, а також публікацій у західних ЗМІ, які пропонують Україні перейти до стратегії стратегічної оборони. Таким чином, ймовірно, що західні партнери розглядають різні варіанти зміни стратегії ведення війни в Україні, що необхідно узгодити з українським керівництвом. Формально і візит Л. Остіна, і візит Б. Пісторіуса демонструє, що США і їх союзники готові і далі підтримувати Україну військово. Відомо, що Пентагон також оголосив про новий пакет військової допомоги Україні на 100 млн доларів США. Німеччина виділить пакет військової допомоги понад 1,3 млрд євро. Також на 22 листопада анонсовано 17-у зустріч Контактної групи Рамштайн з питань оборони України. У ній візьмуть участь приблизно 50 країн. Можна припустити, що на тлі протистояння Демократів і Республіканців в Конгресі США стосовно подальшої допомоги Україні у американського військового керівництва з'являється необхідність узгодження нової стратегії дій з урахуванням можливого скорочення фінансування. Не виключено, що серйозно обговорювався сценарій переходу України до стратегічної оборони, принаймні, до завершення виборів в США. Також союзники, можливо, спробують вирішити публічно висловлені розбіжності між військовим та політичним керівництвом України. Мовиться про реакцію Офісу Президента на статтю головнокомандувача ЗСУ В. Залужного для The Economist. У своєму коментарі в інтерв'ю The Sun Президент В. Зеленський фактично закликав В. Залужного не займатися політикою, чим, по суті, підтвердив наявність розбіжностей між політичним та військовим керівництвом України. Нагадаємо, що політичне керівництво настоює на продовженні контрнаступу, тоді як військове керівництво говорить про те, що на сьогодні такої можливості немає.

Зазначимо, що політичне керівництво настоює на продовженні контрнаступу, тоді як військове керівництво говорить, що на сьогодні такої можливості немає. Проте, загальне бачення ходу війни В. Залужного в багатьох аспектах співпадає з позицією американських військових, тому візит до України міністра оборони США підсилить його позицію.

Президент В. Зеленський повідомив західним медіа, таким як The Sun та Bloomberg, що Росія планує до кінця 2023 року змінити керівництво України, "використовуючи будь-які доступні їм засоби". Він також відзначив, що пережив вже 5-6 замахів. В. Зеленський заявив, що Україна не буде шукати миру з Росією "за будь-яку ціну". Україна буде продовжувати боротьбу, але перемога буде можливою, якщо такі союзники, як Великобританія, Європа та Америка, будуть підтримувати Україну. Після заяви В. Зеленського про підготовку РФ в Україні "Майдану-3", деякі ЗМІ в Україні провели аналогію з так званим "планом Шатун" екс-президента П. Порошенка - в тому сенсі, що тепер будь-які прояви невдоволення владою можна буде приписати сприянню РФ. Нагадаємо, що у 2021 році В. Зеленський вже заявляв, що оточення олігарха Ріната Ахметова готувало державний переворот в Україні за сприяння РФ. В цілому зараз головним "запобіжним засобом" від будь-яких спроб організації нових Майданів або переворотів для суспільства є тривала війна, на тлі якої будь-які подібні турбуленції розглядаються як дії, що створюють загрозу розпаду держави та її повного поразки. Діє воєнний стан, під час якого протести заборонені. Крім того, рівень підтримки Президента залишається достатньо високим, хоча критичні настрої в суспільстві і продовжують зростати. В. Зеленський заявив про підготовку РФ "Майдану-3" у той момент, коли ускладнилася ситуація з фінансовою допомогою для України. Це заяву можна вважати "продовженням" сказаної також у Bloomberg фрази, що без підтримки ми - тобто Україна - відступимо. А невдовзі в іншому інтерв'ю він сказав, що, якщо Захід не буде допомагати, Україна програє війну. Отже, українське керівництво за допомогою публічних інструментів намагається впливати на західних союзників щодо збереження чи навіть збільшення допомоги.

Проблема полягає в тому, що якщо для України перемога - це звільнення всіх територій, захоплених Росією з 2014 року, то для Заходу важливо зберегти Україну як державу, і межі території не мають великого значення. Важливо не дати РФ поглибити всю або велику частину території країни, щоб вона не створила загрозу для інших країн Східної та Центральної Європи. В. Зеленський, виводячи можливість свого відстранення на передній план, намагається донести союзникам необхідність підтримувати українське керівництво під його особистим керівництвом, або ж Україна повністю програє війну. Іншими словами, РФ досягне своїх цілей і створить кризу безпеки в Європі. Президент В. Зеленський дає зрозуміти, що лише збереження стабільної допомоги від Заходу, а ще краще її розширення, дозволить уникнути такої ситуації.

Складна ситуація на фронті в Україні спонукає до нових публікацій у західних ЗМІ про тупик у війні та необхідність пошуку нових стратегій. На Foreign Affairs вийшла стаття "Новий погляд на успіх в Україні", основне повідомлення якої зводиться до того, що Україні необхідно перейти до оборонної стратегії, відступивши від своєї поточної наступальної стратегії. Зокрема йдеться, що США мають розпочати консультації з Україною та її європейськими партнерами зі стратегії, що ґрунтується на готовності України вести переговори про припинення вогню з Росією та одночасно переключити свій військовий акцент з нападу на оборону. Точні умови припинення вогню - строки, точне місце зіткнення, процедури відведення зброї та сил, положення про спостереження та забезпечення виконання - повинні бути розроблені під широким міжнародним контролем, більшістю під егідою або ООН, або Організації з безпеки та співробітництва в Європі. При цьому союзники повинні надавати довгострокову економічну та військову допомогу, а також гарантувати незалежність України. Новим пропозицією як зобов'язанням союзників стосовно України - Захід повинен запропонувати Україні особливі відносини з НАТО та ЄС на невизначений за часом перехідний період. Нове зобов'язання буде ґрунтуватися на статті 4 Договору про НАТО, яка передбачає негайні консультації всякий раз, коли «територіальна цілісність, політична незалежність чи безпека» члена перебуває під загрозою.

Процес фінансування України продовжує ускладнюватися. Союзники починають говорити про необхідність скорочення залежності України від зовнішніх запозичень та пошуку внутрішніх джерел фінансування. Так, спецпредставник США з України Пенні Прицкер, на зустрічі з українським керівництвом, запропонувала обговорити, як Україна може забезпечити свою економіку без американської допомоги. На цьому тлі країни ЄС також говорять, що їм буде важко взяти на себе великі довгострокові зобов'язання по Україні, оскільки їхні внутрішні бюджети скорочуються. Зараз основні бюджетні витрати України сильно залежать від західного фінансування. І якщо союзники вирішать скоротити або взагалі зупинити допомогу, ситуація з бюджетом і госфінансами може стати критичною. Палата представників США продовжила тимчасове фінансування уряду для уникнення шатдауна без виділення коштів Україні та Ізраїлю (як це намагалися зробити Демократи). Загалом прийняття бюджету США відкриває можливість розгляду Конгресом питання фінансування України та Ізраїлю, що є позитивним моментом. Прогнозують, що пакети допомоги Україні та Ізраїлю можуть бути прийняті до кінця року. Конгрес повинен виділити гроші до католицького Різдва (25 грудня). При цьому допомогу Ізраїлю можуть прийняти окремо, а гроші для України прив'язати до проблеми контролю за південною кордоном. Це означає, що питання фінансування України поки "висить в повітрі" і найближчим часом залишатиметься предметом внутрішньополітичних дискусій між Демократами і Республіканцями перед виборчою кампанією в США. Так, фінансування України може скоротитися або стати несистемним.

Для Президента США Джо Байдена (а також для українського керівництва) дуже важливо зберегти допомогу Ізраїлю та Україні в одному законопроекті, щоб його проголосували Республіканці в Палаті представників. В іншому випадку Республіканці зможуть в повній мірі використовувати свій основний виборчий наратив проти Джо Байдена щодо неефективності та повноцінності його зовнішньої політики та українського питання зокрема.

Питання продовження фінансування України було основним обговоренням під час візиту голови Офісу Президента України Андрія Єрмака до США. Його основною метою було переконати представників радикальної групи Республіканців у Конгресі надати Україні додаткове фінансування. Він намагався донести американським колегам важливість негайного розгляду бюджетного запиту Президента США Джо Байдена щодо фінансування додаткових витрат на допомогу Україні. Також візит А. Єрмака був пов'язаний із можливими майбутніми кадровими змінами в Україні. Ймовірно, розглядалося питання заміни голови уряду України. Тому на зустрічах з офіційними особами США була присутня посол України в США Оксана Маркарова - один з бажаних кандидатів на посаду прем'єр-міністра від США. Також вирішуватиметься питання кадрових змін в Офісі Президента, зокрема, щодо заміни заступника голови ОП Олега Татарова.

На фронті українські та російські війська намагаються заволодіти військовою ініціативою, але поки що без значущих територіальних змін. На Донецькому напрямку тривають важкі бої за м. Авдіївка, яке фактично оточене з трьох боків.

Збройні сили РФ також відтягують свої позиції на південь від м. Бахмут в районі с. Клещівка, намагаючись відновити раніше втрачені позиції.

На Запорізькому напрямку ЗСУ мали частковий успіх поблизу с. Вербове, вдалося продвинутися поблизу с. Работин та с. Новопрокопівка. На лівому березі Дніпра в Херсонській області українські війська зайняли селище Кринки і розпочали перекидання туди важкої техніки. З свого боку, Збройні сили РФ намагаються перервати шляхи матеріально-технічного забезпечення ЗСУ у цьому районі.

Протягом 1 року і 9 місяців цієї війни Україна змогла звільнити 50% захоплених РФ територій, про це повідомив глава Офісу Президента Андрій Єрмак під час свого візиту в США. Проте найбільшу частину цих територій - в Київській, Чернігівській і Сумській областях, а також в Херсоні - росіяни залишили практично без бою.

Загалом Україна спробує продовжити контрнаступ, але його активна фаза вже майже завершилася, і для нових атак українським військам потрібні нові ресурси (постачання західної зброї та фінансування). З урахуванням цього наступна фаза війни виглядає ще складніше для України, навіть при переході до оборони. В РФ, ймовірно, також не вистачить ресурсів для проведення значущого наступу цього року, але там розраховують на стратегію виснаження України, сподіваючись прорвати позиції ЗСУ.

Перспективи вступу України до ЄС. Переговори щодо вступу України до ЄС можуть початися у грудні цього року, про що під час свого візиту в Україну повідомив голова Європейської ради Шарль Мішель. Але передчуття свідчать, що сам вступ може витягтися і відбутися набагато пізніше. Як зауважив глава Європейської ради, рішення про початок переговорів про вступ України до ЄС не повинно сприйматися як "щось передчасно вирішене". Серед поточних членів ЄС перспектива вступу України через значний зріст витрат викличе великі обговорення. Якщо Україна вступить до ЄС, субсидії, на які вона матиме право, будуть значними. Також далеко не всі зараз підтримують спроби перегляду основного договору ЄС та відмови від правила єдиноголосного голосування на користь "правила більшості" (така зміна значно збільшила б шанси України стати членом ЄС).

Зокрема, прем'єр-міністр Угорщини В. Орбан заявив, що Україна у всіх відносинах не готова до членства в ЄС і Угорщина не підтримає початок переговорів. Важливо розуміти, що позиція Угорщини по відношенню до України - це не лише ще одна геополітична гра цієї країни, але і стратегічна позиція, яку підтримують багато консервативних еліт в Європі. Це підвищує значущість Угорщини для геополітичних гравців (США, КНР, РФ).

Карти бойових дій.

uhukh

Бойові дії.

Ситуація у м. Авдіївці.

Ситуація довкола м. Авдіївки дуже складна для українських військ. РФ зосередила навколо тут значні сили та спирається у цій атаці на сусідній м. Донецьк.

Російська армія, з великими втратами, змогла просунутися довкола м. Авдіївки, фактично оточивши її із трьох сторін. І тепер українські війська ведуть бій у півоточенні, з позиціями під постійним обстрілом російської артилерії та безпілотників. Сама м.Авдіївка вже фактично перебуває у «мішку», не в «котлі», але в «мішку». Ширина коридору, який веде до міста та контролюється українськими військами, становить лише близько 6 кілометрів. Українському військовому керівництву довелося вивести з території м.Авдіївки значну частину артилерії та засобів ППО, що ще більше посилило російські атаки з використанням літаків та ін.

За великим рахунком, ситуація з м.Авдіївкою була програна, коли російським військам вдалося вклинитися в н.п.Красногорівку та Водяне з півночі та півдня. І якщо резерви 3-ї та 47-ї бригади, які зараз перекидаються з Півдня України, не зможуть провести ефективні контратаки, ми дійсно можемо втратити м.Авдіївку в найближчі тижні або місяці.

У той же час з військової точки зору битва за Авдіївку незначна і мало впливає на загальну ситуацію бойових дій, але ця битва важлива з політичної точки зору. Якщо російській армії вдасться захопити Авдіївку, це може означати, що РФ знову перехопила військову ініціативу і продовжить наступ.

Втрата р.Авдіївка також може політично зменшити успіхи України під час контрнаступу на Півдні та посилить голоси тих еліт на Заході, які виступають за перегляд цілей війни чи навіть переговорів із Росією (наприклад, Республіканців у США).

Це також може знизити впевненість у перемозі у війні всередині України та спровокувати ускладнення у відносинах між військовим та політичним керівництвом.

Якщо Україні вдасться відстояти м.Авдіївку, а РФ втратить у наступі накопичені ресурси, то це зміцнить позиції союзників України і зміцнить громадську думку в Україні напередодні непростої зими.

Загалом територіальні зміни на фронті відіграють лише важливу політико-інформаційну роль, яка надихає або розчаровує воюючі суспільства. Але з погляду стратегічних перспектив переформатування чи завершення війни їх вплив обмежений.

Метою РФ напередодні війни було створити умови, за яких західні країни на чолі зі США приймуть російську модель безпеки в Східній Європі і на пострадянському просторі. Але можливе взяття м.Авдіївки не наближає РФ до цих цілей. Очевидно, що навіть після цього війна продовжуватиметься далі.

Внутрішня ситуація в Україні

Президент України В.Зеленський заявив про загрозу "Майдану-3".

Спілкуючись із журналістами Bloomberg, президент України Володимир Зеленський заявив, що РФ нібито має план влаштувати "Майдан" в Україні і поміняти керівництво країни. За його словами, у Кремлі цей план називають "Майдан-3". Він полягає в тому, щоб посіяти розкол в українському суспільстві, створюючи "хаос", який дозволить усунути В.Зеленського. Представник Головного управління розвідки Андрій Юсов, коментуючи слова президента NV, заявив, що РФ посилила спроби провокувати конфлікти всередині України. Після заяви В. Зеленського про нібито наявність у РФ і плани повалити його, деякі ЗМІ в Україні провели аналогію з так званим планом "Шатун" за екс-президента П.Порошенка - у тому сенсі, що тепер будь-які прояви невдоволення владою можна буде приписати до сприяння РФ.

Пізніше В. Зеленський дав інтерв'ю британському виданню The Sun, де також заявив, що за наявними даними РФ планує до кінця 2023 року змінити Президента України, «використовуючи будь-які доступні їм кошти». Він також зазначив, що пережив уже 5-6 замахів.

В. Зеленський сказав, що Україна не прагнутиме укласти мир із РФ «за будь-яку ціну». Україна боротиметься далі, але перемога буде можливою, якщо такі союзники, як Великобританія, Європа та Америка залишатимуться єдиними з Україною.

Україна перебуває у центрі глобальних ризиків Третьої світової війни. Війна в Ізраїлі відвернула увагу миру від України та Кремль намагатиметься розпалити проблеми на Балканах.

В. Зеленський також закликав головкому В. Залужного не займатися політикою, оскільки це "не веде до єдності нації"."Тоді він повинен увійти в політику, і тоді він не зможе займатися війною. Якщо ви керуєте війною, пам'ятаючи про те, що завтра ви займатиметеся політикою або виборами, то на словах і на лінії фронту ви поводитеся як політик, а не як військовий, і я вважаю, що це величезна помилка. За всієї поваги до генерала Залужного і до всіх командирів, які перебувають на полі бою, є абсолютне розуміння ієрархії і все, і не може бути двох, трьох, чотирьох, п'яти", — заявив президент в інтерв'ю The Sun.

Загалом, зараз головним "запобіжним" від будь-яких спроб організації нових Майданів або переворотів для суспільства є війна, що триває, на тлі якої будь-які подібні потрясіння сприймаються як дії, що створюють загрозу розвалу держави та її повної поразки. Чинний військовий стан, під час якого протести заборонені. Крім того, рівень підтримки Президента залишається достатнім високим, хоча критичні настрої у суспільстві й надалі зростають.

В. Зеленський заявив про підготовку РФ "Майдану – 3" у той момент, коли ускладнилася ситуація з фінансовою допомогою Україні союзників. Заяву Президента можна вважати продовженням фрази (для Bloomberg), що без підтримки Україна може відступити. Раніше в іншому інтерв'ю він сказав, що якщо Захід не допомагатиме, Україна програє війну. Простіше кажучи, це скоріше спроба вплинути на західних союзників.Проблема в тому, що якщо для України перемога — це звільнення всіх захоплених Росією з 2014 року територій, то для західних союзників важливо зберегти Україну як державу, а в межах якоїсь території великого значення не має. Важливо не дати РФ поглинути всю або більшу частину території країни, щоб вона не створила загроз для інших країн Східної та Центральної Європи. І В.Зеленський, виводячи на передній план можливість власного повалення, ніби каже: продовжуйте підтримувати Україну і мене, чи мене не буде, і ми повністю програємо війну. Тобто РФ досягне своєї мети і створить кризу безпеки в Європі. І Президент В. Зеленський дає зрозуміти, що лише збереження стабільної допомоги Заходу, а ще краще її розширення – дозволить уникнути такої ситуації.

Щодо коментарю В. Зеленського в інтерв'ю The Sun щодо головкому ЗСУ В. Залужного. Президент, по суті, публічно підтвердив наявність певних розбіжностей між політичним та військовим керівництвом країни, а також і те, що однією з основних причин виступають політичні амбіції В. Залужного.

СБУ порушила кримінальну справу проти колишнього депутата парламенту від партії «Свобода» та університетської викладачки Ірини Фаріон.

Служба безпеки України (СБУ) порушила кримінальну справу проти колишнього депутата парламенту від партії "Свобода" та університетської викладачки Ірини Фаріон. Приводом стали висловлювання І.Фаріона про російськомовних військовослужбовців ЗСУ. Скандал розпочався після її інтерв'ю, в якому вона різко розкритикувала українських військовослужбовців, які продовжують спілкуватися російською мовою, заявивши, що не може назвати їх українцями. Поки не відомо, чи завершаться порушені кримінальні справи звинуваченнями та судовими рішеннями, Ірина Фаріон давно та послідовно працює з ксенофобськими наративами, які впливають на створення конфліктів та протистояння в Україні на мовному ґрунті. Але реакція влади на новий її новий випад щодо військовослужбовців ЗСУ (кримінальна справа СБУ, звернення Уповноваженого з прав людини) показує, що політична атмосфера в Україні, хоч і під тиском, змінюється. Саме під тиском російськомовних військовослужбовців та обурення армії правоохоронні органи змушені реагувати. Ця ситуація показує, що саме армія та герої війни у ​​майбутньому можуть серйозно трансформувати державну гуманітарну політику і владі буде важко їм протистояти з політичних позицій. Також ситуація навколо Фаріон, можливо, є «попереджувальним пострілом» у бік усіх аматорів поспекулювати мовним питанням напередодні прийняття нового законодавства, яке розширює право на використання рідної мови національними меншинами в Україні на вимогу Європейського Союзу.

Ситуація довкола України.

Запитання фінансування України.

Союзники, зокрема США, починають говорити про необхідність скорочення залежності України від зовнішніх запозичень та пошуку внутрішніх джерел фінансування. Так, спецпредставник США по Україні Пенні Пріцкер, при зустрічі з українським керівництвом запропонувала обговорити, як Україна може забезпечити свою економіку без американської допомоги. Нині основні бюджетні витрати України дуже залежать від західного фінансування. І якщо союзники наважаться скоротити допомогу чи взагалі її зупинять, ситуація з бюджетом та держфінансами може стати критичною.

Палата представників США продовжила тимчасове фінансування уряду для запобігання шатдауну без виділення коштів Україні та Ізраїлю (як це намагалися зробити Демократи). Це означає, що питання фінансування України поки що «повисло в повітрі» і найближчим часом залишатиметься предметом внутрішньополітичних дискусій між Демократами та Республіканцями напередодні виборчої кампанії в США. Тобто фінансування України може скоротитися чи стати несистемним.

У США поки що стверджують, що здатні одночасно підтримувати і Україну, і Ізраїль, але для цього потрібне рішення Конгресу. Прогнозують, що пакети допомоги Україні та Ізраїлю можуть бути ухвалені до кінця року. Конгрес має виділити гроші до католицького Різдва (25 грудня). При цьому допомогу Ізраїлю можуть ухвалити окремо, а гроші для України прив'язати до проблеми контролю за південним кордоном.

Для Президента Д.Байдена (як і для українського керівництва) вкрай важливо зберегти допомогу Ізраїлю та Україні в одному законопроекті, щоб його пропустили Республіканці в Палаті представників. Інакше Республіканці повною мірою зможуть відпрацювати свій основний передвиборний наратив проти Д. Байдена про неефективність та повальність його зовнішньої політики та українського кейсу, зокрема. Але загалом ухвалення бюджету США відкриває саму можливість розгляду Конгресом питання фінансування України та Ізраїлю після 23 листопада, що є позитивним моментом.

Питання продовження фінансування України було основним предметом обговорення під час візиту голови ОПУ О. Єрмака до США. Його основною метою було переконати представників радикальної групи Республіканців у Конгресі надати Україні додаткове фінансування. Зокрема, А. Єрмак зустрівся з членами обох палат Конгресу США, з лідером республіканської меншості в Сенаті Мітчем Макконнеллом та сенаторами Джоном Корніном, Томом Коттоном, Марком Рубіо, Сюзан Коллінз та Джоном Хоевеном. О.Єрмак зазначив, що вже самі по собі такі зустрічі – це "чергове підтвердження стратегічного партнерства між Україною та США". Він намагався донести американським колегам про важливість невідкладного розгляду бюджетного запиту Президента США Байдена щодо фінансування додаткових витрат на допомогу Україні.

Також візит Єрмака був пов'язаний з можливими майбутніми кадровими перестановками всередині України. Ймовірно, розглядалося, зокрема, й питання заміни глави Уряду України. Тому на зустрічах з офіційними особами США була присутня посол України в США Оксана Маркарова - один із бажаних кандидатів у прем'єр-міністри від США. Також вирішуватиметься питання перестановок кадрів в Офісі Президента (зокрема щодо заміни заступника голови ВП О. Татарова). З цією поїздкою голови ВП А. Єрмака також пов'язане затримання народного депутата О. Дубинського та звинувачення його у держзраді, - спроба позбавити І. Коломойського (до якого є багато юридичних претензій з боку США та Великобританії) та його оточення якихось інструментів вплив на український інформаційний простір.А головне, що О.Дубинський та О.Деркач публічно виступали за розслідування в Україні справи Хантера Байдена (сина Президента США Д. Байдена). Вони також підтримували теорію про те, що саме Україна, а не Росія втручалася у президентські вибори 2016 року в США.

Глава ОПУ Андрій Єрмак під час свого візиту до США заявив, що українська влада не згодна на вступ до НАТО без окупованих територій, оскільки має на меті вихід на кордони 1991 року. Раніше колишній генсек НАТО Андерс Расмуссен запропонував, щоб Україна приєдналася до альянсу без територій, захоплених Росією. Зі свого боку МЗС Росії заявило, що «вступ України до НАТО в будь-якому вигляді для Росії неприйнятний». Таким чином, фактично і Україна, і РФ вважають ідею А.Расмуссена нездійсненною.

Нині у західних ЗМІ множаться публікації про глухий кут на фронті в Україні та пошук нових стратегій у війні. На Foreign Affairs вийшла стаття "Новий погляд на успіх в Україні", основне посилання якої зводиться до того, що Україні необхідно перейти до оборонної стратегії, відійшовши від своєї нинішньої наступальної стратегії. Зокрема, йдеться:

- Контрнаступ України, застопорився, а ситуація на фронті загалом зайшла в глухий кут.

- Політична готовність продовжувати надавати військову та економічну підтримку Україні почала слабшати як у США, так і в Європі.

- Підхід Києва щодо ведення війни передбачає високі витрати та низькі перспективи. Припинення вогню врятувало б життя, дозволило б розпочати економічну реконструкцію і дозволило б Україні направити західну зброю, що надходить, на інвестиції у свою довгострокову безпеку, а не на швидке витрачання озброєнь на полі бою, що зайшло в глухий кут.

- США слід розпочати консультації з Україною та її європейськими партнерами щодо стратегії, яка ґрунтується на готовності України вести переговори про припинення вогню з Росією та одночасно переключити свій військовий акцент із нападу на оборону. Точні умови припинення вогню — терміни, точне розташування лінії зіткнення, процедури відведення озброєнь і сил, положення про спостереження та забезпечення дотримання — мають бути вироблені під широким міжнародним контролем, більшістю під егідою або ООН, або Організації з безпеки та співробітництва в Європі.

- Союзники мають надати довгострокову економічну та військову допомогу, а також гарантувати незалежність України.Нова пропозиція як зобов'язання союзників щодо України: - Захід повинен запропонувати Україні особливі відносини з НАТО і ЄС на невизначений за часом перехідний період. Нове зобов'язання буде засноване на статті 4 Договору про НАТО, яка передбачає негайні консультації щоразу, коли «територіальна цілісність, політична незалежність чи безпека» члена перебуває під загрозою.

Візит міністрів оборони США та Німеччини до України.

Візити міністрів оборони США та Німеччини до України, мабуть, говорять про те, що західні партнери можуть розглядати варіанти зміни стратегії ведення війни в Україні, які необхідно узгодити з українським керівництвом. Про це можуть говорити публікації в західних медіа, що множаться останнім часом, про глухий кут на фронті в Україні і пошук нових стратегій у війні.

20 листопада в Україні з офіційним візитом побував міністр оборони США Ллойд Остін. До складу американської делегації у Києві також увійшли командувач Європейського командування Збройних сил США та Верховний головнокомандувач Об'єднаних збройних сил НАТО в Європі Крістофер Каволі.

Він також мав обговорити з Президентом В. Зеленським, міністром оборони Р. Умеровим та командувачем ЗСУ генералом В. Залужним довгострокове бачення майбутнього Збройних Сил України.

21 листопада до Києва вже прибув міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус. Він повідомив про новий пакет військової допомоги на понад 1,3 млрд євро. До нього увійдуть 20 тисяч снарядів 155-мм калібру, протитанкові міни та ін. Дальнобійних ракет Taurus у цьому пакеті не буде. Німеччина передасть Україні чотири установки ППО IRIS-T. Але перша з обіцяних систем надійде не раніше кінця 2024 року, а решта — не раніше 2025 року.

Формально і візит Л.Остіна, і візит Б. Пісторіуса демонструє, що США та союзники готові й надалі підтримувати Україну у військовому плані.

Відомо, що Пентагон також оголосив про новий пакет військової допомоги Україні на 100 млн дол. А 22 листопада відбудеться 17-те засідання Контактної групи Рамштайн з оборони України.У ньому братимуть участь близько 50 країн.

Можна припустити, що на тлі протистояння Демократів та Республіканців у Конгресі США щодо подальшої допомоги Україні, у американського військового керівництва виникає потреба узгодити нову стратегію дій з урахуванням можливого скорочення фінансування.

Не виключено, що всерйоз обговорювався сценарій переходу України до стратегічної оборони як мінімум до завершення виборів у США.

Також Л.Остін, можливо, спробує врегулювати розбіжності між військовим і політичним керівництвом України, що потрапили в публічну площину (мається на увазі реакція в Офісі Президента на статтю головкому ВСУ В. Залужного для The Economist). Зокрема, політичне керівництво наполягає на продовженні контрнаступу, натомість військове керівництво говорить про те, що на сьогодні такої можливості немає. Але загалом бачення ходу війни В. Залужного багато в чому можна порівняти з позицією американських військових, тому візит до України міністра оборони США посилить його позицію.

Стаття Президента США Д. Байдена The Washington Post.

У колонці The Washington Post Д. Байден заявив, що США не відступлять перед викликом Путіна і ХАМАСу. Стратегія, яку Адміністрація Д. Байдена продовжуватиме проводити на Близькому Сході, в Європі та в усьому світі, зводиться до того, що Сполучені Штати є нацією, яка об'єднує союзників та партнерів, щоб протистояти агресорам.

У своєму зверненні Д. Байден прагнув переконати американців та світову спільноту, що війна в Україні та на Близькому Сході можуть мати значні наслідки, ризики конфліктів можуть поширитися по всьому світу, а витрати на вирішення лише зростатимуть, якщо не зосередити зусиль на нейтралізації цих конфліктів. . Він зазначив, що і Путін, і ХАМАС борються за те, щоб стерти з землі демократію. І Америка не може і не дозволить цьому статися. Загалом зміст статті говорить про те, що кампанія з переобрання Президента Д. Байдена в основному буде зосереджена на зовнішній політиці та захисті ліберального міжнародного порядку.

Виборча кампанія для чинного Президента Д. Байдена загалом обіцяє бути значною мірою складною. Його основний суперник від Республіканців – Д. Трамп вже обходить його у п'яти із шести ключових штатів. І програш команди Д. Байдена в Конгресі щодо питання фінансування України лише посилить ситуацію і фактично унеможливить його переобрання.

Перспективи вступу України до ЄС.

У ході свого візиту до Києва голова Євроради Шарль Мішель сказав, що очікує на «складну» зустріч із початку переговорів про вступ України до ЄС у грудні цього року. Зокрема, деякі з країн-членів ЄС дали зрозуміти, що «хотіли б добре подумати», перш ніж ухвалити рішення про наступний крок у цьому процесі. Глава Євроради також зазначив, що рішення про початок переговорів про вступ України до ЄС не має сприйматися як «щось заздалегідь вирішене».

Переговори щодо вступу України до ЄС можуть розпочатися до кінця цього року. Але попередньо стає зрозуміло, що сам вступ може затягтися і відбутися набагато пізніше. Серед нинішніх членів ЄС перспектива вступу України через значне зростання витрат викликає дискусії. Якщо Україна вступить до ЄС, субсидії, на які вона матиме право, будуть значними. Також далеко не всі зараз підтримують і спроби перегляду основного договору ЄС та відмови від правила одноголосного голосування та прийняття замість нього «правила більшості» (така зміна значною мірою збільшила шанси України стати членом ЄС).

Так, зокрема, прем'єр-міністр Угорщини В. Орбан заявив, що Україна не готова до членства в ЄС і Угорщина не підтримає початок переговорів. Потрібно розуміти, що позиція Угорщини щодо України – це не чергова геополітична гра цієї країни, а стратегічна позиція, яка підтримується багатьма консервативними елітами в Європі. Що підвищує значення Угорщини для геополітичних гравців (США, КНР, РФ).

 

 

Руслан Бортнік, Оксана Красовська, Андрій Тимченко

для Українського Інституту політики