Росія може спробувати перетворити р. Дніпро у лінію політичного розділу України

Відступ Росії з м. Херсона може означати зміну російської тактики та цілей у війні, зокрема, р. Дніпро може перетворитися на лінію поділу України.

Російські війська йдуть з правого берега Дніпра Херсонської області, а ЗСУ швидко звільняють регіон фактично без опору, подібно до того, як це було в Харківській області. Найімовірніше, що таке рішення російського командування насамперед пов'язане із руйнуванням логістичних шляхів та порушенням системи забезпечення ЗС РФ. Хоча звертає на себе факт не переслідування російських військ під час вступу з боку збройних сил України.

У РФ змушені відмовитися від наступу на м. Одесу та м. Миколаїв (з метою забезпечити вихід до Придністров'я). А українські війська стають дедалі ближче до Криму.

Але тепер ЗС РФ можуть концентрувати свої зусилля виключно на Лівобережній Україні, яку зараз з рештою території країни пов'язує близько 20 мостів (найважливіші з яких у м. Дніпрі та м. Києві). І яка є величезним плацдармом уже для України на іншому "російському" березі ріки.

Поразка на Правобережній Україні (під м. Києвом та м. Херсоном) змушує РФ уже втретє змінювати стратегічні цілі у війні проти України. На початку там планували "бліцкриг" із захопленням Києва, потім основні зусилля були спрямовані на Донбас та південні регіони України. Тепер російські війська йдуть на лівий берег Дніпра і не лише вибудовуватимуть там лінію оборони. Новою тактичною метою РФ може стати спроба захоплення усієї Лівобережної України.

Не виключено, що ситуація навколо м. Херсона, як і загальна ситуація на фронті, також пов'язані з перебігом закулісних переговорів між США і РФ, внаслідок яких можливе призупинення активних бойових дій. Керівництво США та ЄС може схилятися до ідеї перемир'я між Україною та РФ – хоча б на період зими.

Зокрема, привертає увагу заява Міністра оборони України Олексія Резнікова, в інтерв'ю агентству Reuters. Він зазначив, що взимку бойові дії не будуть настільки активними і це вигідно для всіх сторін, що воюють, оскільки буде час для відпочинку. Ця заява може виступати підготовкою громадської думки до заморожування конфлікту чи принаймні призупинення контрнаступу українських військ.

І якщо негласні домовленості щодо Херсона справді мають місце, ми почуємо ще не одну схожу заяву від представників нашої влади, а інтенсивність бойових дій на фронті, як і обстріли української критичної інфраструктури, дещо зменшяться. Все це може відбуватися без будь-яких формальних домовленостей між сторонами.

Якщо ж ніяких "мовчазних консенсусів" або "секретних угод" сторони не досягли, на нас чекає новий виток ескалації: ймовірно загострення бойових дій на інших ділянках фронту, так РФ спробує перекрити поразку на Херсонському напрямку успіхами в інших місцях, збільшиться інтенсивність обстрілів критичної інфраструктури, можливі ракетні удари по мостам через Дніпро, про що вже заявляє депутат Держдуми РФ А. Луговий.

У будь-якому випадку відступ ЗС РФ у Херсонській області в інформаційному плані – важлива символічна перемога України, яка завдає значного іміджевого удару по РФ, як усередині країни, так і серед світової спільноти. Потенційно це загрожує підривом довіри до російського керівництва значної частини російського суспільства. При цьому навряд чи це спричинить будь-які значні протести в РФ.

 

Руслан Бортнік, Оксана Красовська

для Українського Інституту політики