Перший рік війни. Причини, хід, сценарії завершення та наслідки збройної агресії Російської федерації проти України

У річницю початку повномасштабної війни Український Інститут Політики провів онлайн-конференції на тему: "Перший рік війни. Причини, хід, сценарії завершення та наслідки збройної агресії Російської Федерації проти України".

У конференції взяли участь понад 30 провідних українських політичних та військових експертів, журналісти, представники Збройних Сил України.

У дискусії взяли участь:

Директор Українського Інституту політики Руслан Бортнік:

💬 Безумовною заслугою команди Президента стало збереження управління державою, її фінансовою системою, економікою та соціальною сферою. В умовах катастрофічного російського вторгнення саме з метою знищення держави України як структури, українському керівництву вдалося не втратити основні державні функції: керованість збройними силами та державним апаратом, соціальні зобов'язання виконувалися державою та продовжувалися всі виплати, незважаючи на те, що курс національної валюти девальвував, також повністю збережено контроль та цілісність банківської системи державного сектору, до кінця року Україна уникла підвищення тарифів ЖКГ для населення.

🔹Генеральний прокурор України (2002-2007), Голова Спілки правників України, віцепрезидент Міжнародного фонду правників України, член Вищої ради юстиції України Святослав Піскун:
 

💬 У нас досі немає військового трибуналу. Виникає питання, чому не було запроваджено воєнний стан ще у 2014 році в Донецькій і Луганській областях, а також у Криму, який здали без єдиного пострілу. Чому не було вжито належних заходів безпеки безпосередньо перед наступом РФ у 2022 році і значна частина території була окупована.

🔹Майор, командир батальйону спеціального призначення ЗСУ Павло Куриленко
 

💬Ніхто не очікував, що на Київ підуть на прорив, це був психологічний наступ. Але в РФ також не очікували і такого опору з боку українського суспільства. Зараз під час війни не варто піднімати деякі гострі питання, а необхідно сконцентруватися на безпеці та обороні країни.

 

🔹Адвокат Ростислав Кравець
 

💬Ситуація в країні вимагає повернення в правове поле. Закони не можна виконувати частково, їх необхідно виконувати повністю. Так, наприклад, що означає призупинення прав людини у воєнний час?

 

🔹Експерт із питань сектору оборони та безпеки Олег Старіков
 

💬 Акцентував увагу на питанні про те, чому досі не було ратифіковано Римський статут. У Римському статуті є система контролю міжнародних злочинів.

 

🔹Політолог Андрій Золотарьов
 

💬 Для України важливо не тільки виграти війну, а й не програти мир. Якщо у нас буде економіка третього світу, то буде і політика третього світу.

🔹Політичний експерт Владислав Дзівідзінський
 

💬Завдяки своїй стійкості Україна стала відома всьому світові, вистоявши в протистоянні з другою армією світу. Саме зараз формується вікно можливостей, коли Україна може робити пропозиції світу щодо напрямку подальшого розвитку. Україна сама для себе має формувати бачення свого майбутнього.
 

🔹Експерт-аналітик інтернет видання "Около ТV" Олександр Максименко (перебував у російському полоні)
 

💬 Загалом можна відзначити, що реформа децентралізації в країні вдалася. Там де при владі перебували сильні регіональні лідери, там громади змогли вистояти в період російської окупації. Так у Херсоні був сильний мер - І. Колихаєв, який організував роботу всіх міських служб, при цьому вів роботу онлайн.

 

🔹 Політична експертка Світлана Кушнір
 

💬 Торкнулася теми розмінування та очищення територій. Україна у світі лідирує за мінним забрудненням. Для повного розмінування території України може знадобитися десятки років і десятки мільярдів доларів.
 

🔹Член Європейської комісії з демократії через право (Венеціанська комісія) від України (2007-2013 рр.). Заслужений юрист України, кандидат юридичних наук Марина Ставнійчук
 

💬 Безпрецедентна російська агресія була абсолютно безпідставною і порушувала всі норми міжнародного права. Ми ініціюємо виключення РФ зі складу ООН. Необхідно вжити заходів щоб РФ більше ніколи не змогла реалізувати свою агресію проти нас або інших країн.

 

🔹Експерт з питань безпеки Сергій Шабовта

 

💬 У тому, що в перші дні війни країна вистояла під натиском ЗС РФ значну роль зіграв морально-психологічний фактор - внутрішній героїзм суспільства і ЗСУ. Але, на жаль, влада значною мірою недооцінює цей фактор і не вважає за потрібне його посилювати.

 

🔹Журналістка Анна Степанець:
 

💬 Необхідно доносити інформацію не тільки від влади до суспільства, а й від суспільства до влади. Залишається відкритим питання, чи буде після війни існувати журналістика і свобода слова відповідно до європейських стандартів.